Krajský úřad platil Přerovu za Gymnázium Jakuba Škody (na snímku jeho budova) nájem více než milion ročně. Dvěma soukromým školám přitom město účtovalo necelých sto tisíc.

Krajský úřad platil Přerovu za Gymnázium Jakuba Škody (na snímku jeho budova) nájem více než milion ročně. Dvěma soukromým školám přitom město účtovalo necelých sto tisíc. | foto: www.gjs.cz

Státní škola dávala Přerovu za nájem milion, soukromé jen sto tisíc

  • 1
Přerovský magistrát vlastnil několik let tři přibližně stejně velké budovy, ve kterých sídlí školy. Dvě pronajímal soukromníkům a jednu, ve které je státní gymnázium, pak krajskému úřadu. Zatímco v tomto je ten rozdíl minimální, u výše nájmů je to jinak.

Zatímco krajský úřad, který si pronajímal objekt v Komenského ulici pro Gymnázium Jakuba Škody, ročně na účet magistrátu poslal bezmála milion korun, obě soukromé školy v nedaleké Palackého ulici to vyšlo zhruba desetkrát levněji.

Střední živnostenská škola a Vysoká škola logistiky za rok zaplatily méně než sto tisíc korun. A na rozdíl od gymnázia jim dokonce nikdo nájem nevalorizoval o inflaci. Zajímavostí přitom je, že v obou školách figuruje společnost Delta Morava, jejímž vlastníkem je náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek. A ve správní radě soukromé vysoké školy sedí také primátor Jiří Lajtoch.

Podle opozice, která na situaci upozornila, jde o něco neslýchaného. Vedení města ale oponuje, že všechny školy platí částku podle deset let staré vyhlášky. Gymnázium údajně hradilo víc jen proto, že se magistrát zavázal do budovy nadstandardně investovat. Jen pro srovnání, v Olomouci platí školy za pronájem městských budov jednotnou částku - zhruba 200 korun za metr čtvereční na rok.

Město: Nájemní smlouvy vycházely z vyhlášky

"Je to síla. Když jsem na tato čísla přišla, zvedlo mě to ze židle," popisuje přerovská opoziční zastupitelka Helena Netopilová. Na rozdíly v nájmech přišla náhodou. "Vadilo mi, že magistrát nedokáže najít peníze na vybudování zastávky poblíž pečovatelského domu v Předmostí. Hledala jsem proto finanční rezervy a narazila na to, že soukromé školy platí za nájem méně než státní," uvedla.

Nájmy ve školách

soukromé
Živnostenská škola
96 677 Kč/rok
Vysoká škola logistiky
74 999 Kč/rok

státní
Gymn. Jakuba Škody*
budova 894 719 Kč/rok
pozemek 165 040 Kč/rok

*Pozn.: Budova už nyní krajskému úřadu patří.

Mluvčí magistrátu Bohuslav Přidal oponuje, že vše je v pořádku. "Tyto nájemní smlouvy byly podepsané už před deseti lety, a to na základě starší vyhlášky, která přesně stanovuje koeficient, za který pronajímáme městské budovy zdravotním, školským či kulturním subjektům," popisuje Přidal.

Rozdíl mezi nájmem soukromníků a gymnázia vysvětluje speciální dohodou s krajským úřadem.

 "Měli jsme gentlemanskou dohodu mezi krajem, řediteli a magistrátem, že Gymnázium Jakuba Škody zaplatí nájem necelých 900 tisíc korun a my ty peníze pak do budovy investujeme nadstandardně. Například jsme v ní inovovali jazykovou učebnu včetně vybavení," nastínil Přidal.

Od kraje si město nechalo zaplatit valorizace i pozemek

Podle opozice je ovšem taková argumentace nedostatečná. "Je tam pořád mnoho podivností a další otázky. Proč například gymnáziu byla částka každým rokem valorizována, a naopak ani jeden ze soukromých subjektů valorizací dotčený nebyl?," ptá se Netopilová.

"Nebo proč obě soukromé školy nemusejí platit za pozemek, kdežto gymnázium platilo za pozemek přes 165 tisíc korun ročně?" dodává a poukazuje na spojení škol s vedením města.

Náměstek primátora Josef Kulíšek, který je současně jednatelem Delty Morava, jež má k oběma soukromým školám blízko, říká, že smlouvy na pronájem se uzavíraly, když ještě nebyl v politice.

"Nikdo mě proto nemůže obviňovat, že jsem mohl do smluv mluvit. Hned v začátcích jsme navíc do budovy investovali 4,5 milionu korun, celkem jsme do budov dali ze svého 17 milionů korun. Neplatili jsme sice nájem jako gymnázium, ale také do budov, které máme v pronájmu, město neinvestovalo nadstandardně jako do gymnázia," řekl politik.