Roman Smetana byl po zásahu Nejvyššího soudu z vězení propuštěn (na snímku), teď mu ale hrozí až další tři roky pobytu v cele za nenastoupení k výkonu trestu.

Roman Smetana byl po zásahu Nejvyššího soudu z vězení propuštěn (na snímku), teď mu ale hrozí až další tři roky pobytu v cele za nenastoupení k výkonu trestu. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Státní zástupce obžaloval řidiče Smetanu za vyhýbání se vězení

  • 223
Bývalého řidiče olomouckého autobusu Romana Smetanu, který byl odsouzen za pomalování předvolebních plakátů politiků, čeká další soud. Státní zástupce ho obžaloval za to, že se vyhýbal nástupu do vězení. Za mřížemi může strávit až tři roky.

"Obžalobu kvůli maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání jsem podal k olomouckému okresnímu soudu v úterý. Jinou možnost jsem ani neměl. V úvahu připadalo ještě zastavení trestního stíhání, ale na zastavení to nebylo. O tom, že se vyhýbal nástupu do vězení, není pochyb," uvedl státní zástupce Jaroslav Kouřil.

Ten Smetanu obžaloval i přesto, že dosud Nejvyšší soud nerozhodl o stížnosti pro možné porušení zákona, kterou v mužův prospěch podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Ministr chce od Nejvyššího soudu slyšet stanovisko, zda lze kreslení po politických reklamách hodnotit jako vyjádření politického názoru, nebo jde pouze o "obyčejný" trestný čin poškozování cizí věci (o Pospíšilově stížnosti čtěte také zde). Nejvyšší soud následně nařídil přerušení výkonu trestu do doby, než o stížnosti rozhodne.

Smetana před dvěma roky v předvolebním období pokreslil desítky potisků politických stran na autobusech olomoucké MHD, kde pracoval jako řidič. U soudu za to dostal od soudkyně Markéty Langerové, manželky tehdejšího poslance a lídra ODS v Olomouckém kraji Ivana Langera, trest 100 hodin obecně prospěšných prací.

Čtěte rozhovor s Romanem Smetanou po jeho propuštění

Ty však odmítl odpracovat, zaplatil pouze nařízenou náhradu škody 15,5 tisíce korun ODS, která se jí u soudu domáhala. Soudkyně mu proto trest přeměnila na 100 dní vězení. Trest mu měl vypršet 30. července, ve vězení byl ale kvůli zásahu Nejvyššího soudu jen do 24. května.

Na protest proti svému potrestání, za podle něj svobodné vyjádření odporu proti politickým elitám, se přitom původně rozhodl do něj nenastoupit.

Opustil místo řidiče autobusu a několik týdnů se vyhýbal zatčení. Do rukou policie se nakonec ale vydal sám a to během odborářské demonstrace v Praze 21. dubna (o zadržení Romana Smetany zde).

, ,