Státní zástupkyně Marie Kodytková třikrát zastavila trestní stíhání šestice přerovských úředníků a politiků v čele s primátorem a senátorem Jiřím Lajtochem. Po odebrání případů končí.

Státní zástupkyně Marie Kodytková třikrát zastavila trestní stíhání šestice přerovských úředníků a politiků v čele s primátorem a senátorem Jiřím Lajtochem. Po odebrání případů končí. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Žalobkyně odmítala souzení politiků za zakázky, po odnětí případu končí

  • 17
Třikrát zastavila olomoucká žalobkyně Marie Kodytková trestní stíhání šesti čelních přerovských politiků a úředníků kvůli městským zakázkám. Třikrát její rozhodnutí zrušil nejvyšší státní zástupce. Teď jí byl případ odebrán a reakcí Kodytkové je protestní rezignace na funkci.

Čtveřici představitelů města, včetně primátora a senátora Jiřího Lajtocha, a dvojici úředníků policie stíhá pro trestný čin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby.

Podezření se týká dvou veřejných zakázek - stavby domova pro seniory a přestavby zimního stadionu. Jen první zakázka se nakonec měla prodražit o 30 milionů korun na více než 167 milionů.

Zatímco protikorupční policie byla vždy toho názoru, že se šestice provinila, Kodytková stíhání třikrát zastavila, neboť podle ní nešlo o trestný čin.

Už předtím navíc případ odebrala vsetínskému státnímu zastupitelství, které se kauzou zabývalo kvůli podezření z možné podjatosti a tamní žalobce odmítl splnit pokyn k zastavení trestního stíhání. Nyní jí nadřízený spis odebral a Kodytková následně na protest rezignovala.

"Pan náměstek mi z obavy, že to zastavím, kauzu odebral. Já jsem obratem rezignovala na funkci. Případ dostal přidělen můj kolega, který nejspíš podá obžalobu," potvrdila Kodytková. Dle ní bylo důvodem odebrání i to, že svůj právní názor, podle něhož o trestnou činnost nešlo, vyslovila v televizi.

"Pan náměstek mi poslal úřední záznam, že není naděje, že svůj právní názor změním a dám jej do souladu s názorem pana nejvyššího žalobce, a tudíž mi věc odnímá. Je to pro mne naprosto nepřijatelné. Okamžitě jsem rezignovala a odcházím. Nejsem ochotna něco takového snášet," doplnila Kodytková s tím, že jí nyní běží dvouměsíční lhůta a ve své funkci končí k 31. prosinci.

Nový žalobce rozhodne nejdříve v lednu či únoru

Její odchod potvrdil i vedoucí pobočky krajského státního zastupitelství v Olomouci Vít Kasík.

"Neměl jsem jistotu, že bude respektovat závazný právní názor nejvyššího státního zástupce. Nový státní zástupce v tomto případu si nyní musí spis nastudovat a poté rozhodne, zda bude případně ještě po policii chtít nějaké důkazy," uvedl Kasík.

"Šlo by ale spíše o drobnosti, případ určitě nepůjde znovu od samotného začátku. Nedá se ovšem čekat, že by padlo rozhodnutí o obžalobě dříve než na začátku příštího roku. Byli bychom rádi, kdyby policie vše dokončila během prosince a státní zastupitelství rozhodne o obžalobě snad v lednu či nejpozději únoru. Nějaké menší zdržení se ale nedá vyloučit," dodal.

Případ se táhne dva roky, policie původně obvinila 13 lidí

Protikorupční policie před dvěma lety napoprvé obvinila dokonce jedenáct někdejších radních a dva úředníky. Toto stíhání pak žalobkyně Kodytková zastavila, ale nejvyšší státní zastupitelství jí případ šesti z původně obviněných vrátilo zpět. Tento postup se opakoval ještě dvakrát.

Kromě primátora Lajtocha zůstává podle rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství i nadále obviněn první náměstek Josef Kulíšek, radní Václav Zatloukal a Jaroslav Čermák a úředníci z odboru rozvoje a z oddělení investic Jiří Raba a Pavel Gala.

Zástupci přerovské radnice čelí obvinění už déle než dva roky. Žalobkyně jejich stíhání zastavila naposledy letos v březnu. Její usnesení zrušilo Nejvyšší státní zastupitelství v červenci a případ jí potřetí vrátilo. Vyjádřilo přitom názor, že pokud se nezmění důkazní situace, měli by být tito lidé z přerovského magistrátu postaveni před soud.

,