Ilustrační snímek | foto: Archiv MF DNES

Sucho decimuje řeky, čtvrtinové průtoky navíc dál sníží nová vlna veder

  • 22
Kritická situace panuje kvůli vysokým teplotám a dlouhodobému nedostatku srážek na řekách v Olomouckém kraji. Průtoky jsou nyní na čtvrtině normálu a na mnoha místech už platí stav sucha. Další očekávaná vlna veder v příštích dnech navíc zřejmě situaci ještě dále zhorší.

Současný stav dobře ilustruje například situace na řece Moravě v Moravičanech na Šumpersku. Na mapě průtoků je místo již více než týden vyznačeno bílým kolečkem, který znamená stav sucha. Hladina vody se drží na pouhých 76 centimetrech, což znamená, že korytem šly mizivé tři kubíky vody za vteřinu.

Stav sucha byl podle měření Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na Moravě také ve Vlaské a v Nových Sadech a dále na Bělé v Mikulovicích, Vidnavce ve Vidnavě, Třebůvce v Lošticích, Olešnici v Kokorách či Bečvě v Dluhonicích.

„V porovnání s dlouhodobými červencovými průměry jsou průtoky všude výrazně podprůměrné. Vodní stavy jsou převážně setrvalé nebo mírně rozkolísané a pohybují se v rozmezí 8 až 29 procent měsíčního normálu. V povodí Bečvy a horní Moravy mají zvolna klesající tendenci a jsou v rozmezí 3 až 25 procent měsíčního normálu,“ potvrdila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

„Na mnoha místech je hranice sucha, některými drobnými vodními toky a většinou malých potůčků neteče vůbec žádná voda,“ dodala.

První obce už zakázaly zalévání zahrad a napouštění bazénů

Tropické teploty a nedostatek deště, které budou v příštích dnech ještě pokračovat, už mají konkrétní důsledky. V obcích Skalka, Pivín a Čelčice na Prostějovsku úřady zakázaly používání pitné vody k zalévání zahrad a napouštění bazénů, podobné opatření se připravuje i v Bukové na Prostějovsku.

„Důvodem je dlouhotrvající sucho a mírná zima bez srážek,“ vysvětlila mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová. V dalších lokalitách v kraji omezení používání pitné vody zatím podle ní nehrozí.

Odborníci, kteří dlouhodobě stav vody na střední Moravě sledují, překvapeni nejsou.

„Není to výjimečná situace, tento stav se opakuje za dlouhodobě suchých období pravidelně. Největším nedostatkem vody trpí zejména místa na vrchovině, kde jsou menší a méně stabilní zásoby podzemní vody, které se nejvíce obohacují vodami z tajícího sněhu,“ nastínil hydrolog a geolog Václav Kopečný z Prostějova.

„Nedá se říct, že by se situace až na občasné výkyvy režimu srážek měla obecně zhoršovat,“ dodal s tím, že je i tak třeba vodou šetřit a především zlepšovat její vsakování do půdy.

„Je nutné vodu zadržovat v krajině, aby rychle neodtékala do řeky Moravy, ale aby se co nejvíce srážkové vody vsakovalo přímo v místě dopadu. Jde o opatření v krajině a protipovodňová opatření,“ řekl Kopečný.

Berounka v Zadní Třebani byla už před týdnem skoro bez vody:

Rybáři hlásí první velké úhyny, průtoku se snaží pomoci nádrže

Letošní sucho má nicméně už své první oběti. Nízký stav hladiny a neokysličená voda minulý týden zabily asi stovku štik v jednom rybníku u Hrdibořic na Prostějovsku. Rybáři jsou zoufalí.

„Máme z toho těžkou hlavu, protože obecně je situace opravdu horší než kritická. Naštěstí Morava ještě nějaké přítoky má, jinde je to daleko horší,“ potvrdil jednatel Českého rybářského svazu pro Severní Moravu a Slezsko Přemysl Jaroň.

S průtokem v Moravě vydatně pomáhají vodohospodáři. „V tomto období se velmi významně projevuje vliv vodních nádrží, které přispívají k vylepšování průtoků ve vodních tocích a k udržení ekosystému. Nádrže vypouštějí víc vody již několik měsíců. Dochází tak k pozvolnému poklesu jejich hladin, které jsou nyní v rozmezí 80 až 95 procent,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Tomíčková.

Zemědělcům sucho pokazí výnosy, hasiči varují před požáry

S obavami se dívají na oblohu také zemědělci. „Kvůli vedru obilí dozrávalo příliš rychle a podeschlo. Jaká bude kvalita, teprve uvidíme. Výnosy v žádném případě nebudou jako loni,“ řekl šéf olomoucké agrární komory Miloš Porč. Sklizena jsou zatím necelá čtyři procenta obilí a 18 procent řepky.

S úmorným vedrem bojují kromě plodin i lidé. Pozor by si měli dávat především kardiaci a senioři, zaměstnancům nyní firmy vycházejí vstříc.

„Naši řidiči dostávají rozpustné energetické nápoje, vychází to tak na tři litry na směnu. Ve vozovně si mohou načerpat libovolné množství perlivé nebo neperlivé vody,“ potvrdila mluvčí Dopravního podniku města Olomouce Martina Krčová.

S důsledky vysokých teplot zápasí i hasiči, kteří již vyhlásili výstrahu před zvýšeným nebezpečím požárů.