Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Na Olomoucku zatím další pískovna nebude, lidé plány těžařů odmítli

  • 1
U litovelských místních částí Unčovice, Rozvadovice a Březové další pískovna zatím nevznikne. Zastupitelé města se řídili přáním místních, kteří se ohradili proti plánu těžařů, a neschválili zadání změny územního plánu. Bez ní se záměr neobejde.

Kvůli zamýšlené pískovně se v místních částech uskutečnila anketa, ve které obyvatelé odpovídali na to, zda jsou pro, či proti těžbě písku. Podle tajemníka litovelského městského úřadu Radovana Vašíčka negativní stanovisko zaujalo 270 lidí, což odpovídá více než 61 procentům hlasujících.

„Už nyní nás zatěžuje provoz pískovny v Nákle. Ono se to nezdá, ale vzdušnou čarou je od nás vzdálená jen půl kilometru. A plánovaná nová pískovna by měla být ještě blíž. Šlo by o nějakých 200 až 300 metrů. Navíc by se nacházela pod Unčovicemi, takže všechen ten hluk a prach by šel k nám,“ zdůraznil předseda unčovického osadního výboru Tomáš Ryzí.

Jeho kolega z téhož výboru Pavel Remeš zmínil i další aspekt. „Kvůli další těžbě bychom se dostali doslova do obklíčení. Z jedné strany Náklo, ze druhé dálnice, z další nová pískovna,“ řekl.

Právě nesouhlas lidí, respektive výsledky ankety určily směr, kterým se budou ubírat litovelští zastupitelé při hlasování, zda město vyjde investorské firmě vstříc a zahájí proces změny územního plánu. Bez ní těžaři nemohou projekt nastartovat.

„Slíbili jsme, že se budeme výsledky ankety řídit. Většina lidí si další pískovnu ve svém sousedství nepřeje, tudíž jsme zadání změny nepodpořili. Pozemky, které vlastní soukromá firma, tak zůstávají dál v takzvané rezervě územního plánu,“ uvedl starosta Litovle Zdeněk Potužák s tím, že se lidem z místních částí nediví.

„Nevidím důvod, proč by jim měla ztěžovat život další pískovna, když už jednu ve své blízkosti mají a ta se navíc rozšiřuje,“ doplnil.

Firmě nepomohla ani nabídka peněz či stavby vlastní cesty

Těžařům se nepodařilo obyvatele získat na svoji stranu ani pomocí navržených kompenzací. Firma místním nabízela podle Ryzího například podíl z prodaného materiálu vytěženého v plánované pískovně.

„Společnost byla ochotná splnit i podmínku, že na vlastní náklady vybuduje mimo zastavěné území samostatnou cestu, a nabízela, že ji budou moci využívat zemědělci, kteří jezdí přes obec, což není ideální. Ani to by ale podle nás nevyvážilo dopady těžby,“ míní předseda unčovického osadního výboru.

Jednatel společnosti LB Minerals Ladislav Matoušek zdůraznil, že firma postupovala v intencích koncepce územního rozvoje Olomouckého kraje, která v lokalitě připouští otevření jedné další pískovny o rozloze do 25 hektarů. Místním lidem se pak podle něj snažila vyjít maximálně vstříc.

„Jejich obavy jsou logické, já se ale domnívám, že jsme většinu z nich rozptýlili a vyvrátili. Náš projekt skutečně většinu připomínek akceptoval. A že ani to nestačilo? Dneska už je prostě taková doba,“ uvedl jednatel.

To, zda společnost své plány vzdala, však zatím nedokázal říci. „O dalším postupu rozhodne naše rakouská centrála. Zatím jsme žádný pokyn od našich majitelů nedostali, je to relativně nová věc,“ řekl Matoušek.

Podle odhadů Ryzího těžaři od myšlenky neupustili. „Předpokládám, že počkají do dalších komunálních voleb a pak to zkusí znovu u nového zastupitelstva. Už to tak jednou udělali, před několika lety se obrátili na bývalé zastupitele. Tehdy nám pomohla petice, kterou jsme sepsali,“ podotkl předseda unčovického osadního výboru.