Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Stát letos nedá sto milionů na stavbu olympijského centra v Prostějově

  • 4
I přes řadu příslibů zatím stát nenašel peníze na stavbu moderního olympijského centra pro mládež v Prostějově. Na projekt za sto milionů korun není ve státním rozpočtu na rok 2016 ani koruna. Prostějovská radnice, která poskytla potřebné pozemky, ubezpečuje, že to celý plán neohrožuje, ale jen opozdí.

Nové Národní olympijské tenisové a volejbalové centrum, které má stát u prostějovského zimního stadionu, by mohlo využívat až sedm set dětí a mladých lidí, kteří v současné době v řadě případů trénují v nevyhovujících tělocvičnách po celém městě. Moderní víceúčelová hala by poskytla zázemí nejen pro nadějné tenisty a volejbalisty, ale například i pro basketbal, fotbal a případně další sporty.

Přijde však nejméně na sto milionů korun, které má podle předpokladů uvolnit ministerstvo školství jako státní dotaci.

„Máme předběžný příslib o udělení dotace. Pokud to půjde dobře, mohlo by se již příští rok začít stavět,“ věřila ještě začátkem října loňského roku primátorka Prostějova Alena Rašková. O tři měsíce později je už realita jiná.

„Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zpracovává Záměr rozvoje center sportovní reprezentace, kde je zakomponováno i centrum Prostějov. Tento materiál bude následně předložen vládě k projednání. V současné době však v žádném případě není konkrétně zapracováno financování těchto center do návrhu rozpočtu pro rok 2016, tedy ani dotace pro centrum v Prostějově,“ sdělil Antonín Zelenka z oddělení komunikace ministerstva školství.

Plán podporují město, kraj i sportovní boss Černošek

Podle prostějovské radnice to celý plán neohrozí. Město již pro stavbu centra zapůjčilo pozemek.

„Projekt sportovního centra podporujeme. Příslušný pozemek zatím nepotřebujeme a rozhodneme se podle toho, jak dopadne jednání o udělení dotace. Jinak máme pro tuto lokalitu zpracovaný projekt na venkovní koupaliště, které by stálo blíž zimnímu stadionu. Ale uvidíme, obě varianty jsou otevřené,“ řekl náměstek primátorky Prostějova Zdeněk Fišer.

Národní olympijské tenisové a volejbalové centrum v Prostějově bude stavět spolek s názvem Prostějov olympijský, kde je třetinově zastoupen kraj, město a společnost mocného sportovního bosse Miroslava Černoška Tenisový klub Prostějov, která má vedle kurty a hotel.

Zatímco samotnou investici má pokrýt dotace od státu, hejtmanství zaplatí projekt a město Prostějov dává k dispozici pozemky. Spolku Prostějov olympijský je zapůjčilo na 99 let. Pokud spolek do konce roku 2017 dotace nezíská, město je oprávněno smlouvu o výpůjčce vypovědět.

Opozice měla k projektu výhrady a žádala záruky na pozemek

Celý plán má víceméně všeobecnou podporu. Vedení Prostějova je přesvědčené, že centrum městu přinese pracovní příležitosti, ekonomické oživení a prestiž. Podle trenérů mládeže mohou halu využívat stovky dětí.

„V roce 2008 jsme měli u zápisu patnáct dětí, loni rekordních pětatřicet. Celkem jich u nás nyní trénuje téměř tři sta. Chceme tento zájem podchytit a rozvíjet,“ řekl například šéftrenér mládeže tenisu v Prostějově Ivo Šilhánek. V celém Česku by mělo vzniknout šest dalších podobných sportovních center různého zaměření.

K plánu však měla výhrady opozice v prostějovském zastupitelstvu. Požadovala podrobnější informace o financování, dílčí změny stanov ve spolku ve prospěch města a záruky ohledně městského pozemku.

„Žil jsem v tom, že nikdo nemůže otevřít tak absurdní téma, že v případě olympijského centra se jedná o opakování kauzy Manthellan či akvapark. Projekt má podporu ministerstva, samospráv, sportovních svazů, trenérů mládeže a především sportovců,“ hájí naopak plány vlivný šéf prostějovského tenisu Miroslav Černošek.