Vizualizace budoucí podoby Národního olympijského tenisového a volejbalového...

Vizualizace budoucí podoby Národního olympijského tenisového a volejbalového centra, které má za zhruba sto milionů korun vzniknout u prostějovského zimního stadionu. | foto: Atelier-r

Národní olympijské centrum bude mít stanoviště pro komentátory i VIP zónu

  • 2
Architekti představili vizualizace nového multifunkčního sportovního centra pro mládež, které má stát u zimního stadionu v Prostějově. Společný projekt kraje, města a tenisového klubu přijde zhruba na sto milionů korun. Náklady na stavbu mají pokrýt dotace ze státního rozpočtu.

Nové Národní olympijské tenisové a volejbalové centrum by mohlo využívat až sedm set dětí a mladých lidí, kteří v současné době trénují v řadě případů v nevyhovujících tělocvičnách po celém Prostějově. Moderní víceúčelová hala poskytne zázemí nejen pro nadějné tenisty a volejbalisty, ale například i pro basketbal, fotbal a případně další sporty.

Sportoviště bude stavět spolek s názvem Prostějov olympijský, kde je třetinově zastoupen Olomoucký kraj, město Prostějov a společnost spojená se sportovním bossem Miroslavem Černoškem Tenisový klub Prostějov. Firma má vedle kurty a hotel.

Podoba olympijského centra

Investici pokryje dotace, hejtmanství platí projekt a město Prostějov dalo k dispozici pozemky. Spolku Prostějov olympijský je zapůjčilo na 99 let. Pokud spolek do konce příštího roku dotace nezíská, město je oprávněno smlouvu o výpůjčce vypovědět.

„Podle vyjádření ministryně školství, ministra financí a předsedy Českého olympijského výboru by stát měl prvních minimálně dvacet až třicet milionů korun uvolnit již v letošním roce,“ ubezpečil Miroslav Černošek.

Spolek Prostějov olympijský již požádal o vydání územního povolení a najatá architektonická kancelář z Olomouce představila podobu olympijského centra. „Všechno chystáme zavčasu, abychom byli připraveni,“ dodal Černošek.

Hala bude třípodlažní, z části prosklená

Hala s plochou střechou a o rozměrech téměř sedmdesát krát čtyřicet metrů bude mít tři podlaží. Projektovala ji olomoucká kancelář Atelier-r.

„Stavba je navržena jako jednoduchý kvádr, ze kterého je na jižní a západní straně vyříznutý komolý jehlan. Vznikají tak zde zkosené, ustupující fasády a sešikmená střecha,“ uvádí dokument o zahájení územního řízení Stavebního úřadu Prostějov.

„Jihozápadní nároží je na celou výšku ustoupené fasády navrženo jako prosklený hliníkový systém. Za ním se nacházejí hlavní prostory pro veřejnost a administrativu haly. Samotná hrací plocha a tribuny jsou umístěny mimo prosklenou fasádu a osvětleny umělým osvětlením,“ pokračuje popis.

Multifunkční hala bude bezbariérová, projekt počítá se stanovištěm pro komentátory a kromě šaten a sprch zde budou i odpočinkové místnosti pro sportovce v případě delších turnajů, šatna pro rozhodčí, prádelna, sušárna a masérna nebo VIP prostory.

V Česku má vzniknout šest dalších podobných center

V rámci úprav okolí vzniknou také nové chodníky, silnice a parkovací místa. Za víc než třicítku pokácených stromů investor slíbil novou výsadbu.

„Myslím si, že nakonec těch stromů bude podstatně méně, ale některé jsou v horším stavu a některé brání přístupu do objektu,“ dodal náměstek primátorky Prostějova Zdeněk Fišer.

Vedení města je přesvědčeno, že sportovní olympijské centrum přinese pracovní příležitosti, ale především šance pro sportování, ekonomické oživení a prestiž. Podle trenérů mládeže mohou halu využívat až stovky dětí.

„V roce 2008 jsme měli u zápisu patnáct dětí, loni rekordních pětatřicet. Celkem jich u nás nyní trénuje téměř tři sta. Chceme tento zájem podchytit a rozvíjet,“ řekl šéftrenér mládeže tenisu v Prostějově Ivo Šilhánek. V celé ČR by mělo vzniknout šest dalších podobných sportovních center.

K celému projektu měla zpočátku výhrady opozice v prostějovském zastupitelstvu. Chtěla podrobnější informace o financování, dílčí změny stanov spolku ve prospěch města a záruky ohledně městského pozemku.