Okresní soud v Šumperku rozhodl, že zastupitelé vzali zpět svůj původní souhlas s výstavbou několikamiliardové investice neoprávněně, a odkázal opět na dřívější smlouvy.

Okresní soud v Šumperku rozhodl, že zastupitelé vzali zpět svůj původní souhlas s výstavbou několikamiliardové investice neoprávněně, a odkázal opět na dřívější smlouvy. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zábřeh prohrává jeden soud za druhým. Papírně už téměř nic nebrání

  • 4
Další spor Zábřehu a firmy Wanemi, které chce radnice zatrhnout stavbu papírny a elektrárny na biomasu, skončil opět v neprospěch města. Prohra přišla v průběhu několika dnů po té předchozí a není vyloučeno, že přijde další.

Okresní soud v Šumperku rozhodl, že zastupitelé vzali zpět svůj původní souhlas s výstavbou několikamiliardové investice neoprávněně, a odkázal opět na dřívější smlouvy.

"Bylo vyhověno firmě Wanemi. Odvolání souhlasu se stavbou, který město vydalo a potom ho chtělo vzít zpět, je neplatné," uvedl soudce Pavel Janků.

Podle něj původní souhlas už není možné vzít zpět. "Smlouvy se mají dodržovat. Firma brala souhlas vážně a připravovala svou investici. Není možné, aby město ohrozilo záměr tím, že vezme své slovo zpět," sdělil Janků.

Souhlas města se stavbou je důležitý pro další postup

Zábřeh tak prohrává další spor. "Pro nás je to další nepříjemné zjištění. Musím ale říct, že nejde o spor za každou cenu. Město vše činí v dobré víře. Činí kroky tak, jak doporučila naše právní kancelář, protože ve vztahu města a firmy došlo k procesním chybám a považujeme ji za neplatnou," řekl zábřežský starosta František John. O dalším postupu se poradí zábřežští zastupitelé.

Jednatel Wanemi Marek Štencl považuje rozsudek za další důkaz toho, že firma postupuje v souladu se zákony, a chce, aby město dodrželo vzájemné dohody.

"Po rozsudku Nejvyššího soudu v jiné kauze je to zase další pozitivní zpráva. Je to odpověď městu, že není možné se změnou politické reprezentace otočit kormidlo a nedodržovat už uzavřené smlouvy," sdělil Štencl.

Podle něj by město mělo přestat s politikou blokování a bojkotování smluv a s rétorikou odvolávání a stížností. "Myslím, že se vedení města přesvědčilo, že takový přístup nikam nevede," doplnil Štencl.

Souhlas města se stavbou je důležitý pro další postup, především pro územní řízení a stavební povolení.

Rozsudek okresního soudu přišel jen několik dní poté, kdy firmě Wanemi dal v jiné kauze proti městu za pravdu Nejvyšší soud. Ten definitivně rozhodl, že kupní smlouva na prodej pozemků pro stavbu papírny uzavřená minulým vedením města je platná. Nové zastupitelstvo ji totiž opakovaně zpochybňovalo.

Bitva o papírnu ještě nekončí

Současné vedení města na rozdíl od toho minulého se stavbou papírny nesouhlasí. Zastává stejný názor jako velká část Zábřežanů, kteří se v referendu vyjádřili proti stavbě papírny.

Jenže referendum přišlo v době, kdy už byla uzavřena řada smluv a firma do přípravy projektu vložila desítky milionů. V tomto případě město zvažuje ústavní stížnost.

Mezi Wanemi a městem běží ještě další soudní líčení. Firma žaluje město o náhradu škody za neoprávněné zdržování projektu. Město zase u soudu zpochybnilo platnost dalších smluv uzavřených minulým vedením.

Wanemi chce v zábřežské průmyslové zóně vybudovat za sedm miliard korun papírnu a energetický zdroj na spalování biomasy. Místní se ale obávají, že to přinese zhoršení životního prostředí.