Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ČTK

Odpůrci zvířecího krematoria v Olomouci prohráli, firma smí stavět

  • 3
Teprve druhé na Moravě a páté v Česku. V olomoucké průmyslové zóně ve Chválkovicích začne na konci letošního či začátkem příštího roku fungovat ojedinělé zvířecí krematorium. A to přes protesty lidí z okolí, kteří neuspěli s peticí ani s odvoláním proti stavebnímu povolení.

Po zamítnutí odvolání odpůrců proti stavebnímu povolení vydaném magistrátem už vybudování krematoria nic nestojí v cestě.

„Pokud budu počítat i dobu, kdy jsme hledali vhodnou lokalitu, pak mi získání všech povolení zabralo celé tři roky. Kdyby mi to někdo řekl na začátku, nevěřil bych mu. Stále jsem ale věřil, že se to podaří,“ řekl jednatel investorské společnosti ANYT crematory Jiří Kamený.

I proto nehodlá s budováním krematoria otálet. Pustí se do něj hned poté, co nabude právní moci rozhodnutí krajských úředníků, kteří odvolání odpůrců spalovacího zařízení zamítli. V odhadech zahájení provozu krematoria je ale Kamený opatrný.

„Dodání spalovací pece a stavební úpravy jsou otázkou měsíce či dvou, testovací měření z hlediska emisí nebo schvalování provozních a dalších řádů ale neovlivníme. Kdyby se nám podařilo provoz rozjet do konce roku, byli bychom velmi rádi, spíš to ale vidím na začátek roku příštího,“ míní jednatel investorské firmy.

Krematorium bude nabízet zpopelnění i zatavení do šperku

Zařízení bude majitelům domácích mazlíčků nabízet podobné služby jako krematorium lidské.

„Lidé se budou moci se svými zvířaty rozloučit, zájemcům bude k dispozici i kamera, aby měli jistotu, že spalujeme opravdu tělo jejich zvířete. Jen parte tisknout nebudeme,“ popsal.

Cena kremace se bude podle něj odvíjet od velikosti zvířete, záležet bude také na speciálních přáních.

„Ceník ještě nemáme hotový, podle hrubého nástřelu by ale zpopelnění mohlo stát od zhruba 1 500 do 6 500 korun. Popel budeme dávat do uren, nabízet ale budeme i možnost zatavit ho do šperku nebo ho umístit do speciální biourny,“ nastínil Kamený.

Spalování neovlivní zdraví obyvatel, potvrdil magistrát

Podle jeho původního plánu mělo krematorium začít fungovat už předloni na podzim. Záměr nabral zpoždění zejména kvůli odporu lidí z městské části Bělidla, kteří poukazují mimo jiné na to, že spalovací zařízení má sídlit jen zhruba 150 metrů od obydlené části.

„Nikdo nám není schopen garantovat, že nebude mít negativní dopad na životní prostředí například z hlediska zápachu či znečištění ovzduší. Legislativa na zvířecí krematoria příliš nepamatuje třeba z hlediska nastavení filtrů. Myslíme si, že zařízení by mělo sídlit jinde a dál od obytné zóny,“ uvedl před nedávnem jeden z odpůrců Marián Halás.

Podle stavebního povolení, které vydal magistrát a následně ho potvrdili úředníci kraje, krematorium negativní dopad na obyvatele okolních domů mít nebude.

„Fakt, že navrhovaný stavební záměr nebude mít negativní vliv na veřejné zdraví obyvatel, ať již z pohledu hlukové zátěže, vibrací, či kvality ovzduší, prokazují souhlasná závazná stanoviska dotčených orgánů na úseku ochrany veřejného zdraví,“ napsali úředníci magistrátu v povolení s tím, že s provozem krematoria nemají problém hygienici, veterinární správa ani úředníci odboru životního prostředí magistrátu a krajského úřadu.

Většina kremací budou podle odhadů majitele psi

S názory odpůrců krematoria nesouhlasí také Kamený. Podle něj mnozí z nich celé řízení uměle prodlužovali.

„Slyšel jsem i fámy o tom, že se chystáme stavět kafilerii. Spalovat velká zvířata nebudeme moci už z toho důvodu, že se do pece nevejdou. Stejně tak je nesmysl to, že bychom zvířata porcovali a spalovali po kouscích,“ zdůraznil jednatel.

Odhaduje, že přibližně 80 procent kremací se bude týkat psů, zbytek pak koček, křečků, morčat, papoušků a dalších drobných zvířat. Celkově projekt počítá se zhruba 600 kremacemi ročně.

„To je ale horní hranice, očekávám, že se budeme pohybovat někde kolem dvou třetin tohoto čísla,“ řekl Kamený.

Myšlenkou vybudovat v Olomouci zvířecí krematorium se začal zabývat proto, že legislativa prakticky znemožňuje většině majitelů zvířat, aby je po jejich smrti legálně pohřbili na vlastním pozemku.

„Sám jsem stál před problémem, kam pohřbít svoji fenku, která mi dělala společnost, když jsem byl nemocný. Kafilerie se mi příčila, protože to není pro milované zvíře důstojné. Proto jsem se rozhodl pro krematorium,“ vysvětlil.