Náměstí s radnicí ve Šternberku.

Náměstí s radnicí ve Šternberku. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Šternberk po střelbě mezi Romy uklidňuje obyvatele a bojí se radikálů

  • 80
Měsíc po střelbě před úřadem práce ve Šternberku mezi znesvářenými romskými klany ve městě trvají bezpečnostní opatření, posílené hlídky v ulicích či před školami. Nová bezpečnostní komise chce problémy řešit, začne anketou mezi lidmi. Radnice se ale bojí, aby událost nepřilákala radikály.

Střelbou před místním úřadem práce si v listopadu vyřizovaly účty dvě znepřátelené rodiny. Jejich vztahy se po letech vyostřily, a přestože viníky policie krátce po činu zatkla, incident donutil radnici zvýšit bezpečnostní opatření v ulicích města (o incidentu čtěte zde).

„Zatím neuvažujeme o tom, že bychom posílení policie v ulicích omezili, bude tam i nadále,“ říká starosta města Stanislav Orság. Tomu se na stole scházely stížnosti obyvatel města především v prvním týdnu po incidentu, ani teď ale nejsou výjimkou.

„Lidé mají samozřejmě obavy, jde o střelbu. Snažíme se ale všechny uklidnit a podnikat konkrétní kroky tak, aby se situace neopakovala,“ říká starosta Orság s tím, že se několikrát sešel se zástupci sociálně vyloučených lokalit.

Město se chce obyvatel zeptat, z čeho mají strach

Mezi konkrétní opatření podle něj patří například anketa mezi obyvateli města, v níž mají odpovědět, z čeho mají strach.

„Podle toho potom budeme plánovat další kroky, budeme vědět, na co se zaměřit,“ plánuje Orság a dodává, že prioritou radnice by měla být například práce s dětmi. Jak to udělat, jim poradí jinde.

„Nežijeme ve vzduchoprázdnu a samozřejmě jsme se koukali, kde se s tím jak poprali. Dobře na to jdou například v Sokolově, takže se inspirujeme zřejmě i tam,“ nastínil starosta.

Rodiny si na sebe navzájem stěžují kvůli údajným provokacím

Alespoň navenek je podle něj nyní ve městě klid. „Přestože ty rodiny mezi sebou nadále mají vyostřené vztahy, samy vnímají, že střelba už byla příliš. Vnímají také to, jak taková situace působí na většinovou společnost,“ popisuje Orság.

Přesto mu už několikrát zazvonil telefon a jedna nebo druhá rodina si stěžovala na provokace druhé strany.

„Řekl bych, že už je tu určitá paranoia. Stačí, aby kolem sebe prošli na ulici a už se údajně provokují. Zatím se nám ale daří držet tyto drobné konflikty pod pokličkou,“ poznamenal Orság.

Radnice se nyní také bojí, aby se do města kvůli problémům s Romy nesjížděli ve velkém radikálové. Ti například pořádají pravidelné pochody v Přerově.

„Samozřejmě z toho máme obavy a já pevně doufám, že lidé jsou rozumní a chápou, že jde o výjimečnou situaci,“ komentoval to starosta.