Strop společenského sálu ve Šternberku, jenž zdobí stejné hliníková výlisky jako původní stanice pražského metra na lince A. Ve Šternberku je nyní rozprodávají. | foto: Městská kulturní zařízení Šternberk

Obložení ze sálu ve Šternberku vzali lidé útokem, je jako z metra

  • 33
Nápad rozprodat strop společenského sálu ve Šternberku, jehož obložení je k nerozeznání od některých stanic linky A pražského metra, vyvolal nákupní horečku. Když iDNES.cz minulý týden na tento záměr upozornil, za pár desítek hodin bylo všech 400 kusů hliníkových výlisků zarezervovaných.

Lidé je skupují i po desítkách, Šternberk jich proto do prodeje uvolňuje dalších šest set. Nečekaně se totiž ozvali zájemci z celé republiky a také ze zahraničí.

Kusy unikátního obložení se ke svým novým majitelům dostanou na jaře, kdy šternberský sál čeká rekonstrukce. Zisk z prodeje půjde na modernizaci knihovny. Původně ve Šternberku počítali s tím, že si jednotlivé kusy unikátního obložení koupí především místní.

"Ta první vlna zájmu byla obrovská, byli jsme velmi mile překvapeni. V tomto okamžiku je zamluvených plus mínus 450 kachlů," přibližuje Libor Svoboda, ředitel Městských kulturních zařízení ve Šternberku. Jeden hliníkový výlisek přitom vyjde na pět set korun.

Kachle si kupují místní lidé i pamětníci

Zájemce o šternberské obložení připomínající historické stanice pražského metra lze podle ředitele Svobody rozdělit do několika kategorií.

"Jde jednak o místní, kteří tyto kachle chtějí v jednotkách kusů. Právě to byl přitom původní záměr orientovaný na náš region - Kup si kachli, podpoř nový vzhled knihovny. Ovšem daleko více zájemců je z Prahy. Ti to skupují po desítkách kusů, zřejmě je chtějí použít jako interiérový obklad na větší plochy," přemítá Svoboda.

Lidé se podle něj hlásí z celé České republiky a také ze zahraničí. "Máme například e-maily z Londýna či ze Slovenska," doplňuje ředitel Městských kulturních zařízení.

Další skupinu zájemců pak podle něj tvoří pamětníci, kteří se podíleli na stavbě pražského metra. "Ti to berou jako osobní a srdeční záležitost," míní Svoboda.

S obrovskou vlnou zájmu se Šternberk musel popasovat především na konci minulého týdne. Tehdy se informace o rozprodávání ojedinělého obložení a sběru financí na modernizaci knihovny objevila na webu Šternberka a také na serveru iDNES.cz.

"Z médií jste byli vlastně první, takže vám vděčíme za ten start," řekl redakci MF DNES a iDNES.cz Svoboda.

Díky nečekanému zájmu však musel spolu se svými kolegy změnit plány, první emise certifikátů pro 400 výlisků je už rozebraná.

"Teď jsme proto vydali druhou sérii na šest set kusů. Celkem jsme tedy na tisíci kusech," prozrazuje Svoboda.

Peníze z prodeje pomohou opravit knihovnu

Strop šternberského sálu sice zdobí celkem 1 500 dílů jedinečného obložení, Svoboda má ovšem obavy, zda bude možné všechny bez poškození sundat.

"Zatím nemáme firmu, která bude rekonstrukci sálu provádět. Jsme proto opatrní. Nevíme, jak ta demontáž bude vypadat a především nevíme, zda bude možné bez poškození demontovat všechny kachle, anebo zda nějaká část, například po obvodu sálu, neskončí na smetišti. Zatím se tedy raději držíme při zemi," vysvětluje Svoboda.

Tisíc kusů, které nyní Šternberk celkem do prodeje vložil, je tak podle něj v tuto chvíli maximum.

Nákupem certifikátu si obdivovatelé šternberského obložení či původního pražského metra za pět set korun zamluví kachel. Samotný kus historie se k nim dostane v dubnu či květnu, kdy by podle nynějších plánů měla rekonstrukce šternberského sálu začít.

Zisk z prodeje obložení půjde na modernizaci šternberské knihovny, část vybraných peněz může pomoci i charitě.

"Pokud by se zahájení rekonstrukce knihovny zdrželo, bude na charitu věnována celá shromážděná suma," uvedla minulý týden ve čtvrtek Alena Fritscherová z Městských kulturních zařízení.