Češi rádi jedí smažená jídla, spotřeba oleje v domácnostech je proto nezanedbatelná.

Češi rádi jedí smažená jídla, spotřeba oleje v domácnostech je proto nezanedbatelná. | foto: Libor Budinský

Nevylévejte oleje z kuchyně do záchodů, žádá Šternberk. Bude je sbírat

  • 1
Použité jedlé oleje se dají po recyklaci využít například jako přídavek do paliv nebo v chemickém a gumárenském průmyslu. Místo toho ale většinou končí v kanalizaci, kterou navíc ještě zanášejí. Chtějí to změnit ve Šternberku, kde v ulicích rozmístili nádoby, kam mohou lidé olej vyhazovat.

Popelnice na odpadní tuky místní najdou na sídlištích Uničovská a Nádražní a v Jívavské ulici u Penny Marketu. V případě, že o třídění olejů bude zájem, počet míst, kde je bude možné odkládat, město v budoucnu ještě rozšíří.

„Lidé použitý jedlý olej, a to především z fritéz, vyhazují v plastových lahvích do klasických popelnic nebo ho v horším případě vylévají do záchodů. Neuvědomují si, že tím značně znečišťují kanalizační potrubí, ale hlavně tím způsobují problémy v čistírně odpadních vod,“ uvedl starosta Šternberku Stanislav Orság.

Oleje přitom končí v potrubí zbytečně. Podle odborníků je lze použít například jako palivo v kogeneračních jednotkách, jako příměs do pohonných hmot a uplatnění potravinářské tuky mají i v chemickém nebo gumárenském průmyslu. U specializované firmy, která se zabývá recyklací jedlých olejů, bude končit i obsah nádob, které se objevily ve Šternberku.

Nádoby na použitý olej jsou v regionu novinkou

Popelnice si město nechalo vyrobit. „Nevím o tom, že by se u nás nějaké speciální nádoby na olej distribuovaly. Proto nám na klasické plastové popelnice o obsahu 240 litrů firma přidělala zámky a vyřezala do vík otvory pro vhazování plastových lahví s olejem,“ přiblížila Lenka Čouková z odboru životního prostředí městského úřadu.

Šternberk je široko daleko jediným městem, ve kterém lidé mohou potravinářské oleje odkládat do nádob umístěných v ulicích. Například v Olomouci je zájemci, kteří chtějí potravinářské tuky likvidovat ekologicky, musí vozit do sběrných dvorů nebo je odevzdat při sběrových sobotách, které se konají dvakrát do roka.

„Inspirovali jsme se v jižních Čechách, kde ukládání použitých potravinářských olejů funguje v Českých Budějovicích. V našem okolí jsem na internetu žádné město, které by tuto službu nabízelo, široko daleko nenašla,“ uvedla pracovnice odboru životního prostředí.