Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Firmy loví ve školách. Studentům nabízí až 24 tisíc ročně a jistou práci

  • 5
Jedenáct firem z Olomouckého kraje, které dlouhodobě čelí zoufalému nedostatku nových pracovníků, se odhodlalo k neobvyklému kroku. Spojily se a startují plán, jímž si chtějí budoucí zaměstnance vychovávat už ve školách. „Své“ studenty budou mimo jiné podporovat finančně.

Za čtyři roky na střední škole dohromady až 78 tisíc korun, k tomu placené letní brigády, pracovní pomůcky a další výhody. A především: po dokončení školy zajištěné pracovní místo ve firmě, která si absolventa během studia pomáhala profesně připravovat.

To jsou detaily plánu jedenácti firem, které působí v různých oborech od potravinářství po strojírenství, ale něco mají společného. Všechny sídlí na Šumpersku a tím pádem se potýkají s dramatickým nedostatkem kvalitních pracovních sil.

Společný plán pojmenovaly příznačně: Učte se za peníze. Pokud se mladí lidé budou dobře učit, absolvují praxi v konkrétní firmě a potom do ní také nastoupí, mohou si přijít už při studiu na zajímavé peníze.

„Nedostatek lidí je katastrofální. Sehnat dnes například mechanika zemědělských strojů nebo traktoristu je obrovský problém. Náš společný projekt je cesta, jak mladé víc motivovat, aby šli na technické obory a potom tady také zůstali,“ uvedl předseda představenstva zemědělské společnosti Úsovsko Jiří Milek.

„Nám všem chybí lidé, ať už jde o pečení chleba, cukrářství, nebo technické profese. Rozhodli jsme se domluvit na jednotných podmínkách, které budou mladé lidi víc motivovat ke studiu žádaných oborů. Náš systém je koncipovaný tak, aby studenti po škole nastoupili ve firmách, které je budou podporovat. Myslím, že to bude výhodné jak pro budoucí zaměstnance, tak pro nás,“ zmínil ředitel mohelnického závodu Siemens Pavel Pěnička.

Studenti dostanou peníze měsíčně, za dobrý prospěch je bonus

Podle něj se firmy rozhodly pro jednotné podmínky také proto, aby si studenty nepřetahovaly. Novým projektem zemědělské, potravinářské a průmyslové firmy oslovují žáky odborných učilišť a středních škol na Šumpersku. Firmy si již vytvořily společný systém finančního ohodnocení studentů.

V 1. ročníku dostanou tisíc korun měsíčně a k tomu roční prospěchové stipendium dva tisíce, ve 2. ročníku se měsíční stipendium zvyšuje na 1 500 korun a roční prospěchové na tři tisíce. Ve 3. a 4. ročníku jsou to už dva tisíce korun měsíčně a čtyři tisíce za prospěch. O prázdninách se stipendium nevyplácí, i tak je maximální výše za čtyři roky v součtu 78 tisíc korun.

K podmínkám patří, že žák nesmí mít neomluvené absence ani kázeňské prohřešky a prospěchový průměr z odborných předmětů musí mít alespoň 2,0. V rámci odborného výcviku nesmí mít hodnocení horší než stupeň dobrý.

Po škole nejméně dva roky práce ve firmě

V průběhu letních prázdnin musí také student absolvovat ve firmě nejméně 15 dní placené brigády. Od firmy naopak vždy na začátku školního roku dostane pracovní oděv a pracovní obuv a během praxe ve firmě má nárok na ochranné pomůcky a příspěvek na stravu ve stejné výši jako její všichni ostatní zaměstnanci.

K dalším podmínkám patří, aby absolvent po skončení studia ve firmě pracoval stejnou dobu, jako bude brát podporu, minimálně však dva roky.

„Myslím, že to je cesta, jak lidi tady stabilizovat. Když tu budou pracovat dva roky, tak zjistí, že tady získali zajímavou, perspektivní a dobře hodnocenou práci a nebudou nám odcházet do vnitrozemí,“ řekl Milek.

„Nedostatek lidí nás výrazně brzdí v rozvoji. My bychom okamžitě potřebovali osm pekařů a cukrářů. S naším stipendijním programem jsme seznámili čtyři školy v regionu, které tyto obory vyučují. I když stipendia zaberou, nebudeme mít požadovaný počet lidí dřív než za několik let,“ odhaduje jednatel Pekařství a cukrářství Zábřeh Libor Blaháček.

Technické školy už registrují vyšší zájem o studium

Školy už zaregistrovaly vyšší zájem o studium hlavně technických oborů, protože je po nich na trhu velká poptávka.

„Děláme nábory, pomáhá celková publicita, že technické obory jsou v kurzu. S podpůrným programem, se kterým přišly firmy, čekáme v dalších letech další růst zájmu,“ odhaduje ředitel Střední školy technické a zemědělské v Mohelnici Jiří Ženožička.

Právě mohelnická škola patří ke špičce školských zařízení, které vyučují programování CNC a NC strojů. „Naši studenti už například pro Siemens zpracovávají konkrétní úkoly, takže řada z nich určitě využije možnosti získat taky stipendium,“ podotkl Ženožička.

Podobně registruje vyšší zájem o studium kovooborů také Střední škola železniční, technická a služeb Šumperk. Navíc po delší době otvírá znovu obor elektromechanik.