Budoucnost populárního kluziště, které je součástí olomouckých vánočních trhů, je kvůli prohřešku pořadatelů nejistá.

Budoucnost populárního kluziště, které je součástí olomouckých vánočních trhů, je kvůli prohřešku pořadatelů nejistá. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Vánoční kluziště ohrozilo kašnu. Už ho nepovolujte, navrhla inspekce

  • 0
Už žádné kluziště na vánočních trzích na Dolním náměstí v Olomouci. Takový návrh dorazil na místní úřady od ministerstva kultury, inspekce totiž zjistila, že organizátoři trhů v rozporu s povolením postavili ledovou plochu příliš blízko cenné Jupiterovy kašny. Konečný verdikt vyřknou olomoučtí úředníci.

O oblíbenou ledovou plochu mají na vánočních trzích pokaždé zájem zástupy lidí. Při minulém ročníku se k nim přidala i Památková inspekce Ministerstva kultury. A to po stížnosti z řad veřejnosti. Lidem mimo jiné vadilo, že kluziště stojí na Dolním náměstí příliš blízko památkám. Ministerstvo to potvrdilo.

„Ministerstvo kultury - Památková inspekce - při prošetřování tohoto podnětu mimo jiné zjistilo, že v rozporu s povolením nebyla Jupiterova kašna při montáži kluziště chráněna oplocením,“ nastínila mluvčí ministerstva Ivana Awwadová.

„Dále nebyla dodržena povolená vzdálenost konstrukce kluziště od kašny, její roh byl namísto 5,5 metrů vzdálen od kašny pouze zhruba 1,6 metru. A také při demontáži kluziště památku nechránilo oplocení,“ doplnila.

Ministerstvo proto na olomouckou radnici a krajský úřad zaslalo návrh, aby letos ledovou plochu na Dolním náměstí už nepovolily. Důvodem je podle něj také fakt, že samotné umístění kluziště v prostředí cenných barokních skvostů prohlášených za národní kulturní památky snižuje jejich společenské uplatnění. Poslední kapkou však podle všeho bylo nedodržené povolení ohledně Jupiterovy kašny.

„Podmínky závazných stanovisek orgánů památkové péče nebyly dodržovány a spíše souhrou šťastných okolností nedošlo k poškození národních kulturních památek,“ uvedla Awwadová.

O osudu kluziště rozhodnou olomoučtí úředníci

Zdůraznila, že ministerstvo kluziště v Olomouci nezakázalo, pouze poslalo návrh. Definitivní rozhodnutí, zda se za zhruba čtvrt roku bude v historickém centru u stánků s punčem bruslit, je na místních úřadech. Neznamená to ovšem, že mohou ministerský dopis hodit jen tak pod stůl.

„Místní orgány památkové péče by si měly být vědomy řady pochybení, ke kterým došlo a která vedla Ministerstvo kultury k uvedenému návrhu,“ podotkla mluvčí.

Má za to, že pokud se olomoučtí úředníci budou případnou žádostí o povolení kluziště zabývat, měli by se vypořádat i s ministerskými výtkami.

„A to proto, aby se orgány památkové péče vyhnuly nebezpečí, že by z tohoto důvodu bylo jejich závazné stanovisko shledáno jako nezákonné,“ zdůvodnila Awwadová.

Pořadatel řeší s městem podobu trhů až v září

Ani olomoucký magistrát, ani krajský úřad teď ovšem nemají jasno, jak se k věci postaví. Podstatné bude, zda vůbec a v jaké podobě organizátoři trhů o povolení požádají.

Jupiterova kašna

Vznikla jako poslední ze souboru olomouckých barokních kašen. Od roku 1735 zdobí Dolní náměstí. Sochu antického vládce bohů Jupitera se svazkem blesků v pravici a orlem u nohou vytvořil původem tyrolský sochař Filip Sattler.

Socha stojí na starším podstavci, na němž původně stávala socha svatého Floriána od kameníka Václava Rendera. Ta však byla nahrazena skulpturou Jupitera, která se řadí ke kvalitním dílům vrcholného moravského baroka.

(zdroj: tourism.olomouc.eu)

„Program trhů včetně instalace a provozu kluziště bývá specifikován v dodatku smlouvy s provozovatelem vánočních trhů, jenž bude po podpisu až v září. Teprve v té době bude známo, zda požádal o povolení kluziště, či nikoliv, případně na jakém místě. Stejně tak nyní nelze předjímat, jakým způsobem ohledně zjištění Památkové inspekce Ministerstva kultury rozhodne správní orgán,“ reagovala mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Podobná odpověď dorazila i z krajského úřadu. Mluvčí Kamila Navrátilová sdělila, že nelze předem říci, jak se úředníci k případnému návrhu na povolení kluziště postaví.

„Pokud by tak krajský úřad učinil, jednal by v rozporu s právními předpisy a mohl by být v případě posuzování následně podaného záměru považován za podjatý,“ vysvětlila.

MF DNES o reakci požádala pořadatele vánočních trhů z obecně prospěšné společnosti Kulturní Olomouc. Telefonicky se spojila jak s jejím mluvčím Pavlem Crhanem, tak s jedním z představitelů společnosti Pavlem Spáleným. Na dotazy zaslané e-mailem však odpovědi ani během šesti dní nedorazily.