Olomoucký kraj jako zřizovatel domova pro seniory a postižené v Rokytnici se už dál nebude zabývat stížností skupiny tamních současných i bývalých zaměstnanců. (ilustrační snímek)

Olomoucký kraj jako zřizovatel domova pro seniory a postižené v Rokytnici se už dál nebude zabývat stížností skupiny tamních současných i bývalých zaměstnanců. (ilustrační snímek) | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Šikana se v domově podle kraje neprokázala. Část zaměstnanců se zlobí

  • 0
V domově pro seniory a postižené v Rokytnici na Přerovsku se sešlo vedení s hejtmanem a bývalými i současnými zaměstnanci, kteří v roce 2011 poslali na kraj stížnost na šikanu ze stranu staronové vrchní sestry. Ředitelka zařízení i kraj ale nařčení odmítají s tím, že kontroly nic takového neprokázaly.

Stížnost na vedení, především staronovou vrchní sestru poslaly téměř čtyři desítky zaměstnanců Domova Na zámečku před necelými dvěma roky. Sestra je podle nich šikanovala, vyhrožovala jim a "nepohodlných" lidí se s ředitelkou zbavovala, přičemž následně byl na jejich místo pod jiným názvem profese přijat někdo jiný.

Ředitelka domova Eva Fabová stejně jako krajský úřad, pod který zařízení spadá, nařčení odmítá. Ani řada kontrol podle ní něco takového neprokázala.

Lidé, kteří se postavili proti vedení, ale trvají na svém. Úterní jednání, kterého se zúčastnil i hejtman, na situaci nic nezměnilo. Pro kraj je věc uzavřena.

"V diskusi se zhruba čtyřiceti zaměstnanci jsem neslyšel žádné konkrétní pochybení, kterého by se dopustila ředitelka nebo vedení domova. Pochybení nepotvrdily ani opakované audity krajského úřadu, ministerstva práce a sociálních věcí či inspektorátu práce," konstatoval hejtman Jiří Rozbořil.

"Z předešlé schůzky, dnešní více než hodinové debaty a na základě prostudování podkladů kontrolních orgánů jsem nabyl přesvědčení, že se v této naší příspěvkové organizaci nestala žádná systémová chyba. Jde především o emoce a osobní animozity, které bohužel dosáhly obřích rozměrů," doplnil.

Jednání s hejtmanem? Jen divadlo, zní z druhé strany

S tím nesouhlasí lidé, kteří stížnost podepsali. "Celé jednání bylo naprosté fiasko. Můj pocit byl ten, že už to bylo dopředu uzavřené a hejtman si nás sice přijel poslechnout, ale závěr o celé záležitosti měl jasný dopředu. Z našeho pohledu to bylo spíše divadlo," shrnula jedna z propuštěných zaměstnankyň Helena Horáková.

Ona i další lidé se přitom na kraj zlobili už před dvěma roky, neboť tehdy předal stížnost i se jmény podepsaných vedení domova.

"Ti pak byli různě trestáni. Šest dostalo výpověď nebo muselo skončit, pět odešlo dobrovolně, protože tam nemohli vydržet," uvedla Horáková, která nesouhlasí ani s výsledky kontrol. "Vždy mluvili pouze s ředitelkou nebo s jí pověřenými lidmi. Za námi nikdy nepřišli," tvrdí.

Ředitelka: Žádná z řady kontrol tu pochybení nenašla

Na výsledky kontrol nicméně poukazuje ředitelka domova Eva Fabová. "Za poslední tři roky jich u nás byly téměř dvě desítky - počínaje krajem jakožto zřizovatelem přes ministerstvo práce a sociálních věcí a inspektorát bezpečnosti práce až po nezávislé advokátní kanceláře," řekla.

"A ani jedna z nich neprokázala sebemenší pochybení či jediný případ šikany. Mám tu dokonce dopis přímo od ministryně, ve kterém píše, že patříme mezi špičkové organizace v republice," dodala.

Už před dvěma roky uvedla, že si bývalí zaměstnanci stěžují neoprávněně a jejich jednání souvisí s pocitem křivdy.

Oslovení lidé z těch, kteří stížnost podepsali, jsou ovšem s výsledkem úterního jednání silně nespokojeni. Podle Horákové proto budou v nejbližší době společně zvažovat, zda nebudou chtít v celé záležitosti podniknout ještě nějaké další kroky.