Zdaleka ne všichni turisté chodí v Jesenikách jen po vyznačených stezkách. Řada z nich se vydává i do míst, kde nemají co dělat, a neodradí je od toho ani zákazy či pokuty. (Ilustrační snímek)

Zdaleka ne všichni turisté chodí v Jesenikách jen po vyznačených stezkách. Řada z nich se vydává i do míst, kde nemají co dělat, a neodradí je od toho ani zákazy či pokuty. (Ilustrační snímek) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Strážcům přírody pomáhají v Jeseníkách krotit neukázněné turisty lesníci

  • 0
Míst, kam turisté v Jeseníkách nesmí, je celá řada. A u stejné řady také platí, že turisté mnohdy zákaz ignorují. Z nejpřísněji chráněných lokalit jich nejvíce přírodu poškozuje na Petrových kamenech, mezi problémová místa ale patří i Šerák, Keprník, Praděd či Velká kotlina.

Citlivá místa hlídají ochranáři a nově i lesníci. Za léto pochytají desítky lidí, nicméně přiznávají, že jich je stále málo. "Máme pouze jednoho profesionálního strážce přírody. Na větší počet nejsou finance. Další už jsou pouze dobrovolníci a ti pokryjí hlavně víkendy," sdělil vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Jan Halfar.

Právě proto začali v hlavní turistické sezoně ochranářům pomáhat s hlídáním přírody lesníci z Lesů České republiky. "Ve všední dny jsou lesníci vítanou pomocí. Ten návrh vzešel z krajského ředitelství Lesů České republiky Šumperk a my jsme jej přivítali. Spojení sil je vhodné, protože lesnické činnosti se s ochranou přírody v řadě věcí prolínají," řekl Halfar.

Ochranáři nechytají ale jen klasické turisty. "Například v oblasti Rejvízu bývá nejvíc problémů v období houbařské sezony, kdy houbaři nerespektují zákaz, na svazích Velké kotliny jsou zase problémy s borůvkáři," sdělil Halfar (čtěte také Poláci ničí borůvčí v Jeseníkách, borůvky se vykupují na barvivo).

Neukázněné turisty neodradí zákazy ani pokuty

Lidi nicméně od vstupu tam, kam nesmějí, neodradí ani zákazové značky, ani pokuty. Největším lákadlem jsou pro ně Petrovy kameny. "Turisty hlavně svádí skutečnost, že Petrovy kameny leží blízko hřebene, kudy vede hlavní turistická trasa v Jeseníkách," řekl jesenický profesionální strážce přírody Michael Štěpánek.

Ten pravidelně pokutuje turisty, kteří si svévolně zkracují cestu z Barborky na Praděd nebo obráceně. "Je tam přitom zábradlí a cedule upozorňující na zákaz vstupu mimo značenou stezku. Právě tam a v oblasti Petrových kamenů vybereme nejvíc pokut," uvedl Štěpánek s tím, že strážce může dát až tisícikorunovou pokutu.

Přesto na řadě míst řeší prohřešky turistů spíše domluvou. "Je to individuální. Jsou místa, kde se dá vzít v úvahu nevědomost, nebo to, že návštěvník mohl něco přehlédnout. Pokud ale přeleze zábradlí v místě, kde je navíc zákazová cedule, tam se o žádné nevědomosti anebo neinformovanosti mluvit nedá," vysvětlil Štěpánek.

Turisté si nic nedělají ani ze zákazů, které se objevují také v oblasti Velké kotliny, která stejně jako Petrovy kameny nebo Praděd leží v Národní přírodní rezervaci Praděd a je pro ně mimo značenou trasu nepřístupná. Z dalších přísně chráněných míst potýkajících se s porušováním zákazu vstupu jsou to oblasti Šeráku, Keprníku a Rejvízu.

Zájemci se po složení zkoušek stanou řádnými strážci přírody

Během léta pomáhalo ochranářům patnáct revírníků. "Hlavně řešili zákazy vjezdu, zákazy vstupu, nechyběly ani postihy za nelegální horolezecké výstupy. Myslím, že se tato spolupráce dobře rozvíjí," řekl Halfar.

Lesníci teď pracují také jako takzvaní čekatelé Stráže přírody. "Po uplynutí sezony vyhodnotí Správa CHKO Jeseníky a Lesy České republiky spolupráci a ze zájemců se po absolvování testů stanou regulérními strážci přírody. Základem spolupráce je dobrovolnost a zatím neuvažujeme o změně tohoto přístupu," sdělil mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík.

Stejně jako strážci přírody, tak ani lesníci, kteří se zapojili do ochrany Jeseníků, nehlídají jen dodržování zákazů. "Dostáváme od nich cenné informace o výskytu chráněných druhů nebo o tom, jak zlepšit návštěvnickou infrastrukturu, případně opravit poutače nebo informační cedule," doplnil Halfar.