Strážníci v Olomouci vypustili do přírody zatoulané kotě, ke kterému je lidé přivolali, což vyvolalo spor s ochránci a veterinářkou. Ilustrační snímek

Strážníci v Olomouci vypustili do přírody zatoulané kotě, ke kterému je lidé přivolali, což vyvolalo spor s ochránci a veterinářkou. Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Strážníci vypustili toulavé kotě, naštvali ochránce i veterinářku

  • 57
Zatoulané kotě vyvolalo v Olomouci spor mezi ochránci zvířat a veterinářkou na jedné straně, a městskou policií na druhé. Strážníci zde totiž byli ke zvířeti přivoláni, ale posléze ho vypustili do přírody, podle kritiků však mělo kotě skončit v útulku.

Hladové a špinavé kotě zatoulané našli obyvatelé Topolan, místní části Olomouce, minulý týden v úterý večer. Zvíře na sebe upozorňovalo hlasitým mňoukáním.

„Protože zjevně nemělo majitele - bylo hladové, s rýmou a oteklýma očima a špinavé od bláta - byla zavolána hlídka městské policie,“ popisují lidé z útulku na svých stránkách.

Už zde ovšem nastává první rozpor, neboť s tímto popisem stavu zvířete policisté nesouhlasí. Podle nich bylo kotě zdravé a obyvatele Topolan jen obtěžovalo mňoukání.

„Kotě netrpělo žádnou nemocí, nebyl důvod jej nepustit zpět do přírody,“ říká šéf olomouckých strážníků Pavel Skalický.

Do depozitu, které má smlouvu s městem a kam měli strážníci zvíře odvézt, každopádně kotě nikdy nedorazilo. Ochráncům zvířat vadí především to, že policisté kotě vypustili jen tak bez konzultace s veterinářem. Navíc podle nich ani při oznámení případu nereagovali tak, jak měli.

Patří kotě do přírody? Strážníci a veterinářka se neshodnou

„Spojka na dispečinku jen velmi neochotně svolila s vysláním hlídky. Ta dojela po třiceti minutách. Strážníci vystoupili z auta, podívali se do kufru a zjistili, že nemají přepravku. Jeden si tedy nasadil kožené rukavice a po ujištění, že kotě nekouše, se ho ujmul. Než odjeli, převzali si iniciály nálezce,“ popisují lidé z depozitu Pomocné ruce.

Policie ale trvá na svém, vypuštění dvouměsíčního toulavého kotěte bylo podle nich správným krokem.

„Lidé si neuvědomují, že kočka je divoké zvíře, které do přírody patří. Pokud kotě vezmou a odvezou, jeho matka je už nemusí přijmout. Je to podobné jako třeba s ptáčaty, tam se tomu ale nikdo nediví,“ říká Skalický s tím, že kotě bylo zdravé a nebyl důvod vozit jej k veterináři.

Veterinářka Jitka Tesaříková, která sdružení Pomocné ruce Olomouc provozuje, je jiného názoru.

„Nemyslím, že je vhodné vypouštět koťata, která jsou nalezena a jsou odkázána na matku. Do volné přírody patří nedomestikovaná zvířata, což kočka domácí jistě není,“ uvedla. Postup při podobném nálezu je podle ní jasný.

„Pokud je předpoklad, že kotě není v pořádku či nikomu nenáleží nebo běhá po silnici, je lepší je vzít pryč. Ideální je, když si ho nálezce může nechat nebo mu najde nového majitele. Pokud to nelze, je dobré zavolat městskou policii či ho odvézt k nám,“ dodává Tesaříková.

Olomouc letos na toulavé kočky vyčlenila 100 tisíc korun

Město, které letos na péči o toulavé kočky vyčlenilo 100 tisíc korun, připouští, že situace je složitá.

„Názory na péči o tato zvířata se různí. Většinou slyšíme, že toulavé kočky nejsou až tak nikde vidět a jsou to zbytečně utracené peníze,“ říká Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu.

„Stejně jako v minulosti počítám i nyní s negativními ohlasy, kdy bude záměr péče o kočky a jeho financování městem některými lidmi odmítán,“ dodává a apeluje proto na lidi, aby si pořízení zvířete důkladně dopředu promysleli.