Hodnoty prachu v ovzduší ve velkých městech střední Moravy výrazně překračují limity. Nejhorší je situace v Přerově, kde se na ní výrazně podílí automobilová doprava.

Hodnoty prachu v ovzduší ve velkých městech střední Moravy výrazně překračují limity. Nejhorší je situace v Přerově, kde se na ní výrazně podílí automobilová doprava. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Střední Moravu dusí prach, meteorologové vyhlásili smogovou situaci

  • 5
Výrazné zhoršení kvality ovzduší zažívají už druhý den obyvatelé velkých měst střední Moravy. Situace se zatím navíc stále postupně zhoršuje. V Přerově, kde naměřené hodnoty přesahují limity až trojnásobně už město doporučilo lidem omezit vycházení, a meteorologové vyhlásili pro kraj smogovou situaci.

„Už druhý den upozorňuje přerovský magistrát občany, že prach v ovzduší překračuje limity. Je jim doporučováno, aby omezili pohyb venku, vyhnuli se větší fyzické aktivitě a pokud možno nevětrali,“ uvedl mluvčí magistrátu Bohuslav Přidal.

„Odbor životního prostředí radí lidem, aby omezili používání osobních automobilů a nespalovali odpady či nekvalitní paliva,“ dodal.

Ve městě totiž naměřená koncentrace polétavého prachu za posledních čtyřiadvacet hodin ke čtvrteční osmnácté hodině dosahovala hodnoty 187 mikrogramů na metr krychlový, zdravotní limit je přitom 50 mikrogramů.

Dle předpovědi bude situace špatná nejméně do pátku

Hodinové koncentrace navíc dopoledne neustále stoupaly, po celé odpoledne bylo podle měřicího zařízení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ve vzduchu kolem 190 mikrogramů na metr krychlový a vpodvečer se situace znovu začala zhoršovat. V osmnáct hodin tak hodnota stoupla už na 258 mikrogramů. Přípustný hodinový imisní limit je přitom 90 mikrogramů na metr krychlový.

Situace je přitom špatná i v Prostějově a Olomouci, kde jsou čtyřiadvacetihodinové limity překročeny více než dvojnásobně a hodinové koncentrace zde přesahovaly během odpoledne i hranici 200 mikrogramů, k večeru se nicméně situace lehce zlepšila.

Výraznější pročištění vzduchu ale meteorologové prozatím neočekávají.

„Během čtvrteční noci nepředpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace, hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu se budou opět s velkou pravděpodobností pohybovat nad hodnotou imisního limitu, místy až čtyřnásobně,“ uvedl ČHMÚ na svých internetových stránkách.

Ten vpodvečer navíc pro Olomoucký kraj vyhlásil smogovou situaci. Tu meteorologové vyhlašují vždy, když dva dny po sobě čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu překračují hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový.

Lidem s chronickými dýchacími potížemi či srdečným onemocněním, starším obyvatelům a malým děti se za takové situace doporučuje nechodit ven a vyvarovat se zvýšené fyzické zátěže. Řidiče meteorologové žádají, aby nevyjížděli, pokud nemusejí, aby dále nezhoršovali situaci.

Zaprášené ovzduší se podepisuje na zdraví lidí

Současný stav ovzduší dokazuje problematickou situaci ve velkých městech. Například Prostějov a Olomouc už na konci října navíc překročily hranici počtu dní za kalendářní rok, v nichž smí být ve vzduchu nadlimitní množství prachu.

„Obyvatelé Olomouce i Prostějova dýchají vzduch, jehož znečištění překračuje doporučení Světové zdravotnické organizace i platné limity. Zákon a evropská směrnice o ovzduší povolují překročit denní limit pro znečištění prachem po 35 dnů během kalendářního roku,“ uvedl Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

Měřící stanice (ČHMÚ) v Olomouci-Hejčíně už ale letos překročení zaznamenala ve 47 dnech, v Prostějově je pak číslo ještě o dva dny vyšší. Problém se navíc podle lékařů podepisuje i na zdraví obyvatel, neboť přibývá lidí s nemocemi plic a stav lidí, kteří už jimi trpí, se výrazně zhoršuje (více čtěte zde).

„Polétavé částice prachu mohou podle své velikosti dráždit a poškozovat drobné průdušky nebo plicní sklípky,“ vysvětlil Vítězslav Kolek, přednosta kliniky plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice Olomouc a předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti.

„Při krátkodobé agresivnější expozici vzniká především zánět průdušek spojený s větší tvorbou hlenu. Stav se může projevit kašlem a pocitem obtížnějšího dýchání,“ dodal.