Školy v Olomouckém kraji otevřou od příštího školního roku několik netradičních oborů, v Jeseníku budou například učit budoucí včelaře. (Ilustrační snímek)

Školy v Olomouckém kraji otevřou od příštího školního roku několik netradičních oborů, v Jeseníku budou například učit budoucí včelaře. (Ilustrační snímek) | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Školy otevřou netradiční obory, studenti budou včelaři či chovateli koní

  • 3
Na netradiční obory typu včelař, technik pro recyklaci, zpracovatel plastů nebo jezdec a chovatel koní letos poprvé lákaly žáky devátých tříd střední školy v Olomouckém kraji. S jejich výběrem školám radily úřady práce, hospodářská a agrární komora a také firmy s ohledem na poptávku na pracovním trhu.

Například za obor zpracování usní, plastů a pryže, který bude od září vyučovat olomoucká Střední průmyslová škola strojnická, se přimlouvaly firmy zabývající se zpracováním nekovových materiálů a výrobou plastových součástek pro automobilový průmysl.

„Jde zejména o společnosti Hella Autotechnik, Mubea Prostějov a Miele Technika Uničov,“ uvedla ředitelka školy Martina Zahnášová.

Očekává, že první studenti nového oboru se budou rekrutovat zejména z rodin, které ve zmíněných firmách pracují.

„Vědí o tom, že tito zaměstnavatelé nabírají, že je to perspektivní obor, a proto se o obor zajímají. Perspektivní ale není jen z hlediska šancí na uplatnění, ale také z hlediska následného studia na vysokých školách,“ podotkla Zahnášová s tím, že průmyslovka bude moci přijmout ke studiu nového oboru tři desítky deváťáků.

Jesenická škola bude učit včelaře i chovatele koní

Novinky nabízí i Střední škola gastronomie a farmářství z Jeseníku. Zájemci na ní budou moci od začátku září studovat obory jezdec a chovatel koní, zahradník, technik pro recyklaci a včelař.

„Zemědělství má v jesenickém regionu obrovskou tradici, ale také nevyužitý potenciál. Byla by škoda nedat dětem šanci vyučit se v oborech, které mají budoucnost,“ zdůraznila ředitelka školy Silvie Pernicová.

V případě včelaře škola navíc sází na výjimečnost. Toto řemeslo se totiž v České republice vyučuje pouze ve třech krajích.

„Včelařů ubývá, což je velká škoda. Otevřením nového oboru, který bude úzce provázaný především s výukou zahradnictví, chceme přispět ke zlepšení situace. Co se týče kapacity jednotlivých oborů, budeme je otevírat maximálně po půltřídách, předměty na sebe budou navazovat,“ uvedla Pernicová.

Kraj se snaží motivovat ke studiu i pomocí stipendií

Olomoucký kraj se snaží sladit poptávku zaměstnavatelů a počty absolventů jednotlivých oborů i prostřednictvím stipendií. Od školního roku 2011/2012 se příspěvky snaží motivovat ke studiu žádaných profesí učně.

V současné době podporuje celkem čtyřiadvacet učebních oborů. Patří mezi ně například obory kominík, zedník, tesař, pekař, malíř, lakýrník, obráběč kovů, klempíř, elektrikář, jemný mechanik, výrobce potravin, řezník či truhlář.

Příjemci učňovských stipendií pobírají měsíčně od kraje 300 korun, dalších 1 500 korun je čeká na konci školního roku za vyznamenání na vysvědčení. Ve druhém ročníku dostávají 400 korun měsíčně a 2 500 jako bonus a v posledním, třetím ročníku 500 korun za měsíc a 5 000 na konci roku za vyznamenání.

Od letošního školního roku pobírají příspěvky nově i studenti vybraných technických oborů středních škol. Stipendia hejtmanství poskytuje v oblastech strojírenství, elektrotechnika, aplikovaná chemie, stavebnictví, optika a mechanika.

Výše středoškolských stipendií se pohybuje od 1 500 korun v prvním ročníku do 3 000 korun ve čtvrtém, a to za pololetí. Jednou z podmínek pro přiznání stipendia je to, že student nesmí mít v daném pololetí horší průměr na známkách než 1,7.

Střední školy a učiliště v Olomouckém kraji navštěvuje zhruba 4 300 mladých lidí. Asi sedmdesát procent z nich studuje obory s maturitní zkouškou, zbylých třicet procent představují mladí, kteří dostanou výuční list. Dlouhodobě nejžádanějšími školami v regionu jsou gymnázia. Navštěvuje je více než pětina všech teenagerů.