Uvnitř areálu olomoucké zoo i kolem něj rostou stovky stromů, především smrků. V poslední době ale porosty decimuje kůrovec, zahrada už jich kvůli tomu musela pětinu vykácet.

Uvnitř areálu olomoucké zoo i kolem něj rostou stovky stromů, především smrků. V poslední době ale porosty decimuje kůrovec, zahrada už jich kvůli tomu musela pětinu vykácet. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Stromy v olomoucké zoo ničí kůrovec, k zemi už jich musely padnout stovky

  • 0
O stovky stoletých stromů už přišla ve svém areálu olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku. Stejně jako ve zbytku severní Moravy, i zde totiž řádí kůrovec, a to v míře, jakou zoo dosud nezažila.

„Každým rokem roste napadení kůrovcem geometrickou řadou. Doposud jsme museli vykácet asi dvacet procent lesa,“ popsala mluvčí zoo Karla Břečková.

Kůrovec se usídlil ve výběhu sobů i dalších kopytníků, částečně pak i vlků. Nejvíce však napadl lesnatý porost mimo výběhy. Zahradníci v zoo tak už museli jen letos vykácet kolem 400 stromů, hlavně smrků.

„Smrky nejsou odolné a za těch 250 let, co se ve velkém začaly pěstovat, bylo jen otázkou času, než si nějaký predátor vytvoří vhodné podmínky. V posledních pěti letech to ale vygradovalo,“ vysvětlil vedoucí zahradníků Robert Nádvorník.

Škody jdou jen při vývratech a polomech do desetitisíců

Podle Břečkové zoo přichází o původní prostředí stoletého porostu stromů, do něhož byla zasazená a který ji izoluje od okolní zástavby. Tato ztráta je proto velmi těžko vyčíslitelná.

„Škody způsobené na zařízení a oploceních, které vznikají při vývratech a polomech při vichřicích však jdou do desetitisíců korun. Dále musí zoo investovat do zaměstnanců, pohonných hmot a techniky potřebné na likvidaci polomů, vývratů i průběžného kácení napadených stromů,“ vyjmenovala Břečková.

Suché a oslabené smrky tak představují i bezpečnostní riziko, především ve výbězích.

Slabinou je porost pouze ze smrků, nahradí ho smíšený les

Vedle kácení lesa bojují zahradníci s kůrovcem feromonovými lapači - stromy, které se chemicky ošetří, pak slouží jako návnada.

Největší problém ale představují jednodruhové lesy, ve kterých se škůdce množí ze stromu na strom. To je případ i olomoucké zoo. Původní zalesněné plochy, které už pracovníci vykáceli a ještě kácet budou, tak nahradí novou výsadbou smíšeného lesa. Ten by měl být vůči kůrovci odolnější.

„Potřebujeme, aby zůstala půda zalesněná, smrky samozřejmě zůstanou, je zde hodně náletů, ale budeme vysazovat všechny ostatní druhy stromů,“ doplnil Nádvorník.

S přemnoženým kůrovcem mají problémy lesy na celé střední a severní Moravě. Kůrovcové kalamitě podle odborníků napomohlo velké sucho.

„Olomoucký kraj je hned po Moravskoslezském kraji kůrovcem ohrožen nejvíc. Problematická situace je zejména na Šternbersku a v jeho bezprostředním okolí,“ řekla již dříve pro MF Dnes mluvčí lesů České republiky Eva Jouklová.