Student olomoucké rekreologie Šimon Pelikán se v Brazílii nalodí 31. března. | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Olomoucký student přepluje kvůli škole oceán na historické plachetnici

  • 4
Student olomoucké rekreologie Šimon Pelikán má před sebou své zatím největší životní dobrodružství. Na konci března vyrazí na tisíce kilometrů dlouhou plavbu z Brazílie do jižní Afriky. Cestu chce zdolat na plachetnici z roku 1918. Cílem výpravy je zkoumat lidskou psychiku v extrémních podmínkách.

Výprava je výzkumným projektem Univerzity Palackého v Olomouci a nizozemských námořníků. "Je to pro mě sen, účastnit se plavby kolem světa na historické plachetnici," říká Šimon Pelikán. Ten na konci března zahájí v Brazílii první etapu.

Výprava po Atlantiku

Při etapě, které se Pelikán zúčastní, loď vypluje z brazilského města Santos do jihoafrického Kapského Města. Následovat budou ještě další dvě etapy, kterých ze zúčastní jiní lidé z univerzity. Celá výprava končí na Falklandech.

Výzkum se zaměří na adaptační změny v psychických, sociálních a spirituálních procesech u izolovaného člověka v uzavřené skupině po dobu 30 až 50 dnů. Získané poznatky by podle něj měly přispět k hlubšímu pochopení lidské schopnosti psychické a sociální adaptace.

Přímé náklady přeplutí celkem tří oceánů olomouckými výzkumníky vyjdou na půl milionu korun.

Zdroj: ČTK

Připravujete se na svou cestu nějak?
Moje příprava teď spočívá především v tom, že si musím splnit studijní povinnosti ve škole. S Michalem Kalmanem, hlavním vedoucím projektu, připravujeme podklady pro výzkum na plachetnici. Ještě si musím dokoupit nějaké věci, hlavně oblečení a speciální boty. Vím, že to zřejmě bude hodně náročné, ale to jsou věci, na které se nedá dopředu příliš připravit.

Co bude na plavbě nejnáročnější?
Budou tam lidé, které neznám, budu s nimi 30 dní bez kontaktu s pevninou, na omezeném prostoru. Můžou přijít bouřky a tak podobně. Ale neberu to jako negativní věci, pro mě je to spíš výzva a těším se na to. Mnohem větší obavy mám z přejíždění po pevnině v Brazílii, odkud loď vyplouvá.

Přesto to asi bude na psychiku náročné...
Určitě ano. S cizími lidmi ale vycházím dobře. Může se stát, že budeme mít ponorkovou nemoc, ale nebojím se toho, už se mi to stalo. Byl jsem s kamarády v kanadské divočině a i tam jsme byli bez signálu uprostřed ničeho, a přitom všeho. Ale díky tomu už vím, co to obnáší a na co musím být připravený.

Máte už nějaké zkušenosti s plavbou?
S katedrou rekreologie jsem byl na týdenní plavbě v Holandsku a pak také na jednodenní v Pacifiku. Ale tohle bude něco úplně jiného. Tam to byla velká loď, tohle bude v historickém stylu na plachetnici, s menší posádkou.

Trasa výzkumné plavby Univerzity Palackého a nizozemských námořníků začne v Brazílii a skončí na Falklandech.

Musel jste projít kurzem plachtění?
Nemusel, s plachtami přijdu do styku spíš jen jako pomocník. Nicméně pro mě osobně to bude taková první pořádná zkušenost, chtěl bych se plachetnicím v budoucnu věnovat a udělat si zkoušky.

Díky plavbě by měla vzniknout i vaše diplomová práce. Už víte, čeho se bude týkat?
To teď teprve řešíme a konkrétní představu ještě nemáme. Co se týče psychologického výzkumu, tak ten hlavně stojí na lidech, kteří pojedou etapy po mně. Já jim k tomu budu sbírat materiály a podklady, jako jsou rozhovory a pozorování, to bude moje funkce. A z toho pak vznikne i ta diplomka.