Student z Ázerbájdžánu Rašíd Agamalijev tráví v Česku poprvé i vánoční svátky.

Student z Ázerbájdžánu Rašíd Agamalijev tráví v Česku poprvé i vánoční svátky. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Student z muslimského Ázerbájdžánu prožívá v Česku své první Vánoce

  • 3
Rašíd Agamalijev pocházející z Ázerbájdžánu strávil v České republice už čtyři roky, přesto je pro něj ten letošní výjimečný. Vůbec poprvé zde totiž zůstal i přes Vánoce, které tak zažívá prvně ve svém životě, neboť v jeho islámské domovině je téměř nikdo neslaví.

Jsem napůl muslim a napůl křesťan. Tak se představil Rašíd Agamalijev, student olomoucké Univerzity Palackého, který letos vůbec poprvé v životě usedl ke štědrovečernímu stolu. A to díky kamarádům, kteří ho pozvali "k nim domů", na moravský venkov.

Po čtyřech letech strávených v České republice se tak Rašídovi naskytla příležitost poznat vánoční zvyky a tradice i s typickou štědrovečerní tabulí. A on nadšeně přijal.

"Bude to pro mě úplně nová zkušenost. Chci to zažít na vlastní kůži," těšil se před svátky student, který češtinu zvládá až překvapivě dobře. Vánoční atmosféru si užíval už před samotnými svátky na trzích v centru Olomouce.

"Sváteční atmosféra v Olomouci je pro mě nepopsatelná. Moc se mi tu líbí hlavně trhy, trdelníky a všudypřítomná vánoční výzdoba," neskrýval nadšení Rašíd, který nelituje, že na svátky tentokrát neodjel domů.

"Zatím jsem pokaždé jezdil, ale letos mám hodně zkoušek. U nás doma v Ázerbájdžánu nic takového neexistuje. Podobné jsou tam akorát oslavy Nového roku. S tím rozdílem, že se jich zúčastňuje asi jen polovina lidí. Není to totiž muslimský zvyk a praktikující muslimové to nepovažují za slavnost," vysvětluje student.

Do Olomouce ho přivedl zájem o film a slovanskou kulturu

Do Olomouce ho přivedla touha studovat film. "Rozhodl jsem se vycestovat do zahraničí, protože u nás není filmová věda tak rozvinutá jako třeba u vás," vysvětlil a oceňuje, že se na univerzitě dává přednost teorii před praxí.

"To mi vyhovuje. Podle mě je potřeba, aby měl režisér něco v hlavě, než začne opravdu produkovat," míní.

Druhým důvodem, proč se vypravil tak daleko od svého domova, je pak jeho zájem o slovanskou kulturu.

"Moje máma je z Ruska, proto ovládám ruštinu a mám rád slovanské jazyky a tradice," vysvětluje Rašíd.

I na Vánocích jde poznat, že jsou Češi ateisté

Ten už v Česku jeden tradiční křesťanský svátek prožil. "Byl jsem tu na Velikonoce, zkusil jsem si pomlázku a fungovalo to," směje se. Prožití dalších svátků na moravském venkově se nemohl dočkat.

"Chci zažít tu nefalšovanou tradiční atmosféru. S kamarádem se půjdeme podívat i na půlnoční mši. Těším se na ni, protože mě fascinují kostely," říká.

A co mu na naopak českých Vánocích přijde absurdní? "Moc jsem nepochopil, kdo je přesně Ježíšek a jak vypadá. Je abstraktní? Skutečný? Slovo Ježíšek je zdrobnělé, takže se bude jednat asi o miminko. Jak ale roznáší dárky?" ptá se. Kromě toho je podle něj o Vánocích také cítit, že jsou Češi ateisté.

"Když jsem byl v Polsku, kde jsou lidé hodně věřící, pochopil jsem, že nepochybují o existenci někoho vyššího. Svátky jsou v Česku více racionální, přesto je tu ale křesťanská kultura hluboce zakořeněná," míní student, který se už těší, jak vše povypráví doma rodičům a hlavně kamarádům.

"Ti o Vánocích nic neví," říká s tím, že po rodině se mu už moc stýská. "Často používáme Skype, takže to není tak hrozné. Domů se ale po studiích v Česku chci určitě vrátit," uzavírá Rašíd.