Zájem o studium na Univerzitě Palackého neklesá, přestože k příjimačkám zamířil poprvé slabší maturitní ročník. Ilustrační snímek

Zájem o studium na Univerzitě Palackého neklesá, přestože k příjimačkám zamířil poprvé slabší maturitní ročník. Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Na univerzitu chce třicet tisíc lidí, úbytku maturantů navzdory

  • 0
Počet přihlášek na Univerzitu Palackého v Olomouci ani letos neklesl pod třicet tisíc. A to přesto, že na vysokou školu kvůli slabším maturitním ročníkům míří méně studentů. Naopak třeba přírodovědecká fakulta zaznamenala rekord, protože se jí v prvním kole poprvé v historii hlásí víc než čtyři tisíce uchazečů. Fakulta navíc na řadu oborů vypisuje i druhé kolo.

Přes klesající demografickou křivku tak univerzita zjišťuje, že zájem končících středoškoláků navzdory odhadům neklesá. Stejně jako v posledních letech počet přihlášek překonal hranici třicet tisíc.

Mezi nejoblíbenější obory dlouhodobě patří všeobecné lékařství, právo a psychologie. Zájem o tyto tři obory tvoří zhruba šestinu všech doručených přihlášek. Například na studium práv je přijat jen každý pátý až šestý uchazeč.

Největší zájem o studium je z pohledu fakult už tradičně na filozofické a pedagogické, které nabízejí širokou škálu oborů. Každá z nich registruje více než osm tisíc přihlášek.

„V porovnání s loňskem přijala vyšší počet přihlášek lékařská, přírodovědecká a fakulta tělesné kultury,“ upřesnil mluvčí univerzity Radek Palaščák.

Právě přírodovědecká fakulta si letos připsala rekord, poprvé v historii počet přihlášek do prvního kola překonal čtyři tisíce. I přesto však dostanou uchazeči o studium přírodních věd šanci i v druhém kole. Jde především o obory z oblasti matematiky, fyziky či chemie.

Výsledky přijímaček až do mobilu

Přestože jsou na uvedených oborech ještě volná místa, byl podle proděkana Romana Kubínka letošní zájem o studium na přírodovědecké fakultě rekordní. „Po devíti letech se přihlásilo nejvíc uchazečů a počet podaných přihlášek v prvním kole poprvé překonal hranici čtyř tisíc.“

Přihlášky mohou uchazeči posílat do 15. července, seznam všech oborů, pro které fakulta další kolo vypsala, najdou na jejích webových stránkách.

Olomoucká přírodověda si pro své uchazeče připravila letos novinku, která jim přijímací řízení zpříjemní. Výsledky za ně pohlídá mobilní aplikace, kterou pro ně vyvinul student Lukáš Novák. S nápadem jej oslovila vedoucí studijního a zahraničního oddělení fakulty Dana Gronychová.

„Chtěla jsem, aby byly mladým lidem, kteří si neustále hrají s mobilem či tabletem, informace podány okamžitě,“ uvedla ke zrodu aplikace Gronychová.

S druhým kolem přijímaček počítají také na cyrilometodějské teologické fakultě v případě bakalářských studijních oborů charitativní a sociální práce a mezinárodní sociální a humanitární práce. Tyto obory fakulta otevírá ve spolupráci s vyšší odbornou školou Caritas Olomouc, což je důvodem převisu uchazečů a vypsání druhého kola přijímacího řízení.

Zájem středoškoláků o studium v Olomouci dokresluje i fakt, že univerzita pro příští rok akreditovala hned několik nových bakalářských i magisterských oborů.

„Patří mezi ně například nizozemský jazyk, literatura a kultura ve středoevropském kontextu, trenérství a management sportu, archeologie, Jewish Studies či biotechnologie a genové inženýrství,“ vyjmenoval Palaščák některé z nich.

Dopis o přijetí nakonec dostane jen necelá pětina ze všech uchazečů. V dalších letech má navíc univerzita v plánu počet úspěšných ještě zmenšit, při svém uvedení do funkce to avizoval současný rektor školy Jaroslav Miller.