Vysokoškoláci v Olomouci přijdou o část peněz z ubytovacího stipendia, univerzita navíc od září zdraží nájemné na kolejích.

Vysokoškoláci v Olomouci přijdou o část peněz z ubytovacího stipendia, univerzita navíc od září zdraží nájemné na kolejích. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Studentský život zdraží. V Olomouci zvýší kolejné a sníží stipendium

  • 1
Ministerstvo školství poslalo méně peněz na ubytovací stipendia, studenti Univerzity Palackého v Olomouci tak dostanou měsíčně místo 750 jen 540 korun. To se jim nelíbí a na změnu upozorňují na sociální síti. Další výdaje pak mnohé z nich čekají od prvního září, kdy podraží pokoje na kolejích.

Debata se rozhořela na sociální síti poté, co jeden ze studentů zveřejnil oznámení rektora.

"Dovolte mi, prosím, Vás informovat, že Univerzita Palackého v Olomouci obdržela na ubytovací stipendia na rok 2014 od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy příspěvek ve výši, který odpovídá měsíční částce 540 korun v období leden–červen 2014. Z tohoto důvodu bude ve výplatním termínu ubytovacího stipendia v dubnu a červenci 2014 vyplacena částka 1 620 korun," napsal rektor univerzity Jaroslav Miller studentům.

Dosud čtvrtletně dostávali 2 250 korun. Takové snížení částky, která má pomoci s úhradou výdajů na ubytování, studenty rozhořčilo.

"Neřeknu, kdyby se to srazilo na dva tisíce, ale skok o cca 600 korun? Nehoráznost...," napsal do diskuse například Marek Pěntoň.

Univerzita za snížení částky nemůže

Do debaty se studenty se na Facebooku pustil i prorektor pro vnější vztahy Petr Bilík. Ten se jim snažil vysvětlit, že univerzita se snížením stipendia nemá nic společného.

"Nemyslím si, že je to od ministerstva šťastné. Měnit pravidla hry bez avíza je špatné a následky dopadají na univerzitu, přestože s tím nemůže nic dělat," uvedl Bilík.

Zároveň však studentům doporučil spoléhat se více na brigády a vlastní práci než na stipendium.

"Přátelé, pokud se nepletu, bavíme se o 200 korunách měsíčně, které vám nikdo nebere, jen vám je nemůže dát. Chápu, že to zabolí, ale celá studia jsem strávil ve výkopech, na stavbách, v železárnách, prodejem všeho možného v mrazu, celoletními výjezdy na hrozny, brambory nebo chmel po Evropě. Budu držet palce, aby se vám podařilo ty dvě stovky vydělat, když už se správci státní kasy rozhodli vám je nepřidělit, což nás skutečně mrzí. UP je v tom nevinně," napsal studentům Bilík.

I přes všechna vysvětlení řadu studentů ztráta peněz, se kterými počítali, citelně zabolí.

"Snižování stipendia chápu, vedení za to nemůže. Ale musím říct, že jako mnoho studentů jsem s tím počítala. Přece jen peněz nemám nazbyt i přesto, že chodím celoročně na brigádu," svěřila se Dominika Bittnerová, studentka třetího ročníku oboru žurnalistika – kulturní antropologie.

"U mých slovenských spolužáků to vyvolalo velký odpor. Pro nepodporu vysokoškoláků nestudují ve své vlasti a tento postup berou od české vlády jako velký krok zpět," dodala.

Od září navíc zdraží koleje

O další peníze pak přijdou ti, kteří bydlí na kolejích. Od prvního září totiž po dvou letech Správa kolejí a menz UP zdraží ubytování na všech pokojích. Za některá lůžka obyvatelé pokojů zaplatí až o šest korun denně více. Například na třílůžkovém pokoji se cena měsíčně zvedne o 120 korun.

"O stejnou částku se zvýší i ubytování ve dvoulůžkových pokojích. V jednolůžkových bude cena zvýšena měsíčně o přibližně 150 korun, zatímco ve čtyřlůžkových pokojích dojde k navýšení pouze o 90 korun za měsíc," vyjmenoval mluvčí univerzity Radek Palaščák.

O tom, že by v souvislosti s nečekaným rozhodnutím státu o menších stipendiích přehodnotila zdražení, Správa kolejí a menz neuvažuje.

"Část studentů využívá ubytovacích služeb univerzity, jiní volí ubytování privátní. Stipendium je jim vypláceno bez ohledu na to, pro jaký typ ubytování se rozhodnou. Pro cenovou politiku Správy kolejí a menz UP tak nutně platí stejné podmínky jako pro soukromé ubytovatele – nabízená služba musí být konkurenceschopná," uzavřel Palaščák.