Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Mládež jí víc zeleniny a míň kouří, ale přehání to s léky, tvrdí studie

  • 4
Dávají přednost zdravější stravě, už tolik nepotřebují alkohol a stále více z nich si umí představit den bez cigarety - ať už tabáku, nebo marihuany. Řeč je o současných puberťácích, tedy dětech ve věku 11 až 15 let. Ukázala to mezinárodní studie zaměřená na zdraví a životní styl dětí a dospívajících.

Podle výsledků výzkumu zaměřeného na zdraví a životní styl dětí a dospívajících v Evropě a Severní Americe, do kterého bylo zapojeno téměř půl milionu dětí a podílela se na něm také Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, jsou mladí lidé šťastnější a zdravější než stejná generace před deseti lety.

Mezinárodní studie, kterou organizuje Světová zdravotnická organizace ve 44 zemích světa, má přitom už třicetiletou tradici, Česká republika se do ní poprvé zapojila v roce 1994. Posledního sběru dat se zúčastnilo 15 tisíc dětí napříč celou zemí.

„Dospívání je podstatnou životní fází, kdy se formují základní návyky pro období dospělosti, ať už zdravé, nebo nezdravé. I když u mnoha mladých lidí je dnes důvod ke spokojenosti, stále jsou tací, kteří trpí skutečně vážnými problémy,“ uvedl Michal Kalman, vědecký pracovník fakulty tělesné kultury a národní koordinátor mezinárodní studie.

Výsledky výzkumu ukázaly, že během posledního desetiletí se u dospívajících obecně zvýšila konzumace ovoce a zeleniny a každodenní pohybová aktivita. Zlepšila se jejich dentální hygiena, zmenšil se počet zranění a dospívající nyní lépe hodnotí své zdraví.

Navíc praktikují bezpečný sex a otevřeněji se svými rodiči mluví o záležitostech, které je trápí. Mezi mladými se podle studie také snížil výskyt šikany a každotýdenní konzumace alkoholu. Stále více dětí si umí představit den bez tabáku a marihuany.

Kvůli nechuti k fyzické aktivitě zůstává problémem obezita

Navzdory tomuto pozitivnímu trendu ale výzkum poukázal na zvýšené či stagnující počty výskytu obezity v období mezi lety 2002 a 2010. V České republice, Rusku nebo USA a několika dalších zemích ubylo mladých lidí, kteří denně sportují.

O nechuti sportovat a vůbec vyvinout nějakou fyzickou aktivitu vypovídají například zkušenosti ředitele Základní školy Jeseník Svatopluka Sekaniny.

„Mou aprobací je tělesná výchova a matematika. Když jsem si mohl stanovit rozvrh, vzal jsem si raději víc matematiky. Ubíjelo mě neustále přesvědčovat mladé lidi, aby se hýbali. Vyčerpávalo mě to víc než samotná hodina,“ popsal ředitel.

Mladí lidé nadměrně často sahají po lécích na bolesti hlavy

Analýzy průzkumu Světové zdravotnické organizace mimo jiné také odhalily u pubertálních dětí výrazný nárůst v užívání léků na bolest hlavy. Českou republiku nevyjímaje.

„I u nás platí, že užívání prášků a medikamentů na bolesti hlavy enormně roste. Užívá je třetina českých dětí, přičemž u patnáctiletých dívek je to už 40 procent,“ upozornil Michal Kalman z olomoucké fakulty tělesné kultury.

Největší podíl na spotřebě léků mají podle něj marketingové kampaně a neustálé masírování dětí reklamou v televizi.

„Poté, co čtyři nebo šest hodin koukají do počítačů nebo tabletů, při sebemenší bolesti hlavy raději sáhnou po prášku, než aby se šly projít,“ tvrdí o českých dětech Michal Kalman.

Celkově však výsledek mezinárodní studie vyznívá víc než optimisticky, což je překvapivé vzhledem k tomu, že mnoho zemí včetně Česka v posledním desetiletí čelilo vleklé ekonomické krizi.

„Řada států zavedla strategie a opatření ke zlepšení veřejného zdraví. Celkový lepší pocit mladých lidí může být do jisté míry ovlivněný změnami v oblasti módy, norem chování a společenských hodnot,“ vysvětlují odborníci.

Děti jsou pořád stejné, míní učitelé a ředitelé

Ředitelé základních a středních škol v Olomouckém kraji ale většinou žádnou výraznou změnu k lepšímu na svých žácích a studentech nepozorují.

„Nejsem si jistá, že dnešní děti jsou šťastnější. Možná to platí o těch, co vyrůstají v průmyslových aglomeracích s dobrým dopravním napojením, ale ne u nás v pohraničí, kde je mnohem méně příležitostí,“ myslí si například ředitelka Střední školy gastronomie a farmářství Jeseník Silvie Pernicová.

Ale ani například ředitel Gymnázia Hejčín v krajské Olomouci Evžen Mayer optimismem nehýří.

„Žáci jsou pořád stejní. Že by nějak vykvetli, to jsem si nevšiml.“

Tým odborníků z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého nyní zpracovává výsledky mezinárodní studie pro jednotlivé kraje v České republice. Podrobná analýza pro Olomoucký kraj bude hotová zhruba do dvou měsíců.