Zchátralá budova bývalé Klappenrothovy manšestrové manufaktury v Šumperku. Ta...

Zchátralá budova bývalé Klappenrothovy manšestrové manufaktury v Šumperku. Ta byla vůbec první manufakturou na výrobu manšestru v habsburské monarchii. | foto: Národní památkový ústav

Šumperk se zbavuje ruin, které hyzdí centrum města. Památku chce koupit

  • 0
Zchátralá textilní továrna, ruiny bývalé kotelny v centru města či dům sloužící jako útočiště bezdomovcům a narkomanům. Šumperk se hodlá co nejdřív zbavit tří rozbořených objektů, které dluhodobě dělají městu ostudu.

Mezi trojicí zchátralých budov svým významem jasně vyniká historická Klapperothova manšestrová manufaktura z konce 18. století. Nikdo z milovníků památek v Šumperku už přitom asi nevěřil, že se ji podaří zachránit a uchovat tak významnou součást historie města.

Někdejší textilní továrnu chtěla sice radnice koupit už koncem 90. let, jenže majitel Karel Šasinka to odmítal a nechtěl s vedením radnice ani vyjednávat. Na opravy přitom sám neměl peníze. Svůj postoj zdůvodňoval tím, že se v domě narodila jeho matka a on tam prožil mládí, takže o něj nechce přijít. Situaci změnilo jeho nedávné úmrtí.

„Pozůstalí na rozdíl od majitele mají zájem jednat. Věřím, že se nám podaří dohodnout se a zachránit pro další generace kus šumperské historie,“ řekl místostarosta Tomáš Spurný. Představu, kolik peněz za budovu zaplatí, město zatím nemá. Zastupitelé ještě také nerozhodli, co by uvnitř mělo být.

„Vzhledem k tomu, že šlo o sídlo textilní manufaktury, je na místě přemýšlet například o muzeu textilu, protože Šumperk byl kdysi velkým textilním centrem,“ nastínil Spurný.

Továrnu postavil v roce 1785 vídeňský velkoobchodník s látkami Johann Ernst Klapperoth. Manufaktura se brzy stala vyhlášenou a její manšestr si oblíbil i rakouský císařský dvůr. V době největšího rozkvětu na počátku 19. století zaměstnávala 300 lidí na sto stavech. V roce 1829 však při krizi plátenictví na severní Moravě zanikla.

Rozpadající se budova před časem také vyhrála anketu na iDNES. cz, ve které čtenáři hlasovali pro chátrající památku v kraji, která by si nejvíc zasloužila dostat šanci na záchranu.

„Pokud je šance budovu zachránit, je pro to potřeba udělat maximum. Vždyť výroba látek je spojena s historií města a doba jejího rozvoje je také dobou největšího rozkvětu a slávy Šumperka,“ uvedl šumperský historik Vladimír Goš.

Zmizí také torzo bývalé kotelny...

Město se už zbavilo i dalšího „domu hrůzy“ - bývalé kotelny v Šumperku-Temenici. Nový majitel objekt v minulých týdnech zlikvidoval a na pozemcích chce po úpravách postavit obchodní centrum. Potvrdil to mluvčí teplické společnosti JTH Group Karel Schön.

„Chceme začít stavět na jaře a na podzim projekt dokončit,“ odhaduje Schön.

Lidé oceňují, že ohyzdná kotelna v centru zmizela. „Jsem rád, že je konečně pryč, i když bych si tam uměl představit i něco jiného než zrovna obchody,“ svěřil se František Novák ze Šumperka.

Jde už o druhý pokus kotelnu zlikvidovat a pozemek smysluplně zastavět. Před deseti lety ztroskotal obdobný projekt na odporu lidí bydlících v okolí. Místní se tehdy vzbouřili, obávali se zhoršení životních podmínek. Teď je ale situace odlišná.

„Řešení prostoru je v tomto případě lepší, takže zde nedojde k takovému narušení klidu,“ pochvaluje si Jiří Suchánek ze Šumperka, který stál před lety v čele protestů. Jinak je také zajištěno zásobování a projekt navíc počítá i s protihlukovou stěnou.

Zrušenou kotelnu koupila po roce 1989 od města soukromá firma, která ji využívala jako sklad pohonných hmot, čerpací stanici a také jako místo pro parkování nákladních aut. Společnost ale později zbankrotovala a kotelna i s pozemky skončila v dražbě.

... i sídlo bezdomovců

Zřejmě největší ostudou Šumperka je rozpadající se dům na pěší zóně, který sloužil jako útočiště bezdomovců a narkomanů. Zastupitelé se shodli, že ruiny město koupí v dražbě. Bývalý majitel šel totiž začátkem loňského roku do konkurzu a od té doby se s objektem nic neděje.

„My jsme už dříve jednali se správcem konkurzní podstaty, protože ruiny představovaly stále větší riziko pro bezpečnost lidí, nehledě na katastrofální hygienické poměry. Dražbu se nám naštěstí podařilo uspíšit,“ uvedl Spurný.

Radnice vyčlenila na koupi 1,4 milionu korun, necelých sto tisíc nad vyvolávací cenu.

„Naše účast v soutěži byla pojistka. Pokud by se nikdo jiný nepřihlásil, byli jsme připraveni objekt koupit, zlikvidovat a pozemek poté prodat. Naštěstí to nebylo potřeba, našel se jiný zájemce. Věřím, že si s touto zátěží poradí lépe a rychleji než město,“ řekl šumperský místostarosta, který je rád, že ruiny z města zmizí.

„Není jednoduché si s takovými ostudami poradit. Leckdy to zkrátka trvá dlouhé roky, a to nejen v Šumperku,“ uzavřel.