Herna v budově šumperského divadla koncem roku skončí, městu budou chybět peníze z pronájmu. (Ilustrační snímek)

Herna v budově šumperského divadla koncem roku skončí, městu budou chybět peníze z pronájmu. (Ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MF DNES

Konec hazardu v divadle. Peníze za nájem herny budou ale Šumperku chybět

  • 2
Herna v budově šumperského divadla patřícího šumperské radnici bude fungovat už pouze do konce roku. Protesty veřejnosti proti automatům v nejreprezentativnější budově města dlouho k ničemu nevedly. Teď vedení divadla smlouvu s nájemcem ukončilo. Bude ale hledat náhradu za peníze, o které přijde za nájem.

„Velmi negativní ohlasy ze strany veřejnosti na skutečnost, že přímo v divadle jsou výherní automaty, jsme brali velmi vážně. Bohužel nebylo možné smlouvu, uzavřenou už před lety, vypovědět. Nájem tak vyprší až koncem letošního roku,“ uvedl jednatel šumperského divadla Tomáš Potěšil.

Podle něj vedení divadla neuvažovalo o prodloužení smlouvy. „Nedělám si iluze, že na tak vysoké nájemné dosáhneme s jiným nájemcem, protože v žádném případě už v divadle nepřipustíme provozování herny. I když nám tak vznikne výpadek ve financích. Budeme ale hledat cesty, jak snížit náklady, abychom se s tím vyrovnali,“ podotkl Potěšil.

Místostarosta Šumperka Marek Zapletal konec herny v divadle vítá. „Je dobré, že herna v prostorách divadla skončí. Město do toho nezasahovalo, protože smlouva byla podepsána mezi nájemcem a divadlem,“ řekl Zapletal.

Uvedl, že pro město vedle pozitivního dopadu má zmizení herny z divadla také negativní dopad. „Nové vedení města bude muset jednat o větším příspěvku divadlu. Nemyslím, že další opatření v divadle mohou přinést takové úspory, aby propad vyrovnaly,“ vysvětlil Zapletal.

V Šumperku jsou herny ještě v dalších dvou objektech města: v kulturním domě a v budově u městského koupaliště. Ty ale pronajímá privátní společnost zajišťující kulturu ve městě a městská firma Podniky města Šumperka.

„Lidé mohou namítat, že pokud chce město řešit herny, nemělo by je strpět ve svých objektech nebo objektech patřících společnostem provázaným s městem. To ale nejde, pokud celá věc nebude vyřešena komplexně,“ řekl.

Zastupitelé se zatím neshodli ani na plošném zákazu heren v celém městě.

„Dovedu si představit zákaz heren například v centru města. Tuto ožehavou věc budou ale řešit už noví zastupitelé,“ doplnil Zapletal.

Také jinde mají herny v městských budovách

V Jeseníku je herna přímo na Masarykově náměstí v centru Alkron, patřícímu městu, a v budově u koupaliště, které vlastní městská společnost Technické služby.

„Vím, že se těžko zdůvodňuje, proč máme herny v městských budovách. Město ale zatím nemá jasnou filozofii, jak postupovat, takže zatím jsme vyhláškou zakázali jen propagaci hazardu. V zastupitelstvu jsou nyní zhruba rovnocenné tábory pro zachování a proti hazardu. Za tohoto stavu není možné cokoli dalšího proti hazardu podnikat, a to i v městských objektech,“ řekl Halas.

Herna je také v budově Jalty v Olomouci, která patří Správě nemovitostí města Olomouce.

Nedostala se totiž do omezující vyhlášky, jež snížila počet míst, kde mohou být herny, na polovinu. „Magistrát nepřesvědčuje Správu nemovitostí, aby s nájemcem zrušila smlouvu. To je věc společnosti. Pro boj proti hazardu na celém území Olomouce bude důležité referendum, které proběhne 12. prosince. Pokud lidé prosadí úplný zákaz, herny v Olomouci definitivně skončí,“ sdělila mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Města sice vyhláškami omezila herny jen na vyjmenovaná místa, ale jen v Olomouci to znamenalo výrazné snížení počtu heren přibližně na polovinu. Jinak jen zastavily vznik nových heren. Vyhlášky k tomu výrazně omezily propagaci hazardu.