(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Fakultní nemocnice Olomouc

Speciální kuličky umožňují v šumperské nemocnici šetrnější výměny kloubů

  • 0
Metodu, která uleví pacientům a navíc umožňuje implantovat kloubní náhradu s maximální přesností, začali nedávno využívat při výměnách kolenních kloubů ortopedi šumperské nemocnice. Jejím základem jsou speciální kuličky.

„Jedná se o ojedinělou špičkovou technologii, která nejenže zkrátí dobu operace, ale umožňuje ortopedům implantovat kloubní náhradu do těla pacienta doslova na míru,“ uvedla mluvčí nemocnice Hana Szotkowská.

Při výměnách kolenních kloubů teď pomáhají šumperským lékařům malé luminiscenční kuličky, které lékaři umístí na speciální kříž. Ten operatér upevní do kosti pacienta.

„Během zákroku použijeme celkem tři kříže, které komunikují na dálku dvou metrů pomocí infračerveného světla s navigačním přístrojem OrthoPilot. Přístroj sbírá informace o poloze končetiny a dokáže nás navést k ideálnímu umístění implantátu,“ vysvětluje primář ortopedického oddělení Zdeněk Štěpán.

Maximálně přesné umístění kloubních náhrad kolenního kloubu má podle primáře velké výhody.

„Tím, že se nám daří umisťovat umělý kloub ještě s větší přesností, se snižuje jeho mechanické opotřebení. Předpokládáme, že bude nejen lépe fungovat, ale pacientům bude sloužit déle než doposud,“ doplňuje Štěpán.

Díky nové technologii s luminiscenčními kuličkami může navíc navigační přístroj pomáhat také při provádění osteotomií, tedy operační úpravě postavení kloubu, a při implantacích polovičních náhrad kolenních kloubů.

Při implantaci polovičních náhrad lékaři vyměňují jen poškozenou část kloubu a zachovají tak vlastní vazivový aparát. Pohyb je pak blízký zdravému kolenu. Zákrok nejmodernější metodou zkracuje rekonvalescenci, pacient je tak schopný plné zátěže už po šesti týdnech. Šumperští lékaři přitom provedou každý rok asi dvě stě operací totálních náhrad kolenního kloubu.