Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Agel se vzdal šumperské nemocnice, bere si ji odcházející Chrenkův sok

  • 0
Šumperská nemocnice už nebude patřit do holdingu Agel. V prvním čtvrtletí roku ji převezme nový majitel, kterým se stal místní lékař Martin Polach. Ten až dosud vlastnil čtvrtinu akcií Agelu. Impérium miliardáře Tomáše Chrenka však po neshodách opouští a nemocnici si bere jako součást vyrovnání.

„Šumperská nemocnice bude součástí skupiny Agel do konce března tohoto roku, poté se odpojí. Stane se tak v rámci dohodnutého vyrovnání Tomáše Chrenka s Martinem Polachem, který nemocnici získá,“ řekla mluvčí Agelu Radka Miloševská.

Že nemocnice mění majitele, potvrdil i ředitel Radan Volnohradský: „Nemocnice má skutečně nového vlastníka. Jsem s ním v kontaktu. V tuto chvíli mohu říct pouze to, že změna by se v žádném případě neměla dotknout našich zaměstnanců ani chodu nemocnice. Vše ostatní je předčasné a nechceme v tuto chvíli vydávat žádná prohlášení, která by mohla být zavádějící.“

Změnu oznámil zaměstnancům těsně před Vánocemi, o svátcích se pak informace objevila na webu místního zpravodaje Moje město Šumperk.

„V tuto chvíli řešíme základní věci, teprve se s panem Polachem setkáme, technické záležitosti celé změny budeme řešit až potom,“ dodává Volnohradský.

Důvodem, proč si lékař a akcionář v jednom z celého zdravotnického impéria vybral právě nemocnici v podhůří Jeseníků, může být fakt, že sám bydlí v nedalekém Novém Malíně.

Nový majitel zatím mlčí

O tom, zda kromě nemocnice dostane jen peníze, nebo na něj Chrenek převede nějaký další majetek, zatím obě strany mlčí. Polachův mluvčí Václav Honek nechce vyrovnání blíže komentovat.

„Součástí dohody o prodeji akcií je i dohoda obou stran, že celou transakci považují akcionáři za neveřejnou a nechtějí ji komentovat. My se toho držíme,“ uvedl.

O dalším dělení majetku se tak jednání zřejmě ještě vedou. Chrenek za akcie může zaplatit penězi, ve hře by mohly být také některé z dceřiných firem holdingu, které se zabývají distribucí, laboratorní činností či provozem lékáren.

Radka Miloševská za Agel zároveň popírá, že by se vyrovnání týkalo ještě nějaké další nemocnice v kraji nebo tuzemsku.

„Žádná další dohoda podepsaná není. Nemám informace o tom, že by se to týkalo nějaké další z nemocnic. V tuto chvíli můžeme mluvit pouze o té šumperské,“ uvedla za Agel.

Starosta: O omezování nemůže být řeč, nemocnici potřebujeme

Schůzku s Polachem nyní plánuje i starosta Šumperka Zdeněk Brož. Nemocnice totiž sídlí v budovách, které patří městu. To je pronajímá a inkasuje za ně nájem. Zároveň však hradí rekonstrukce i další stavební investice.

„Nemocnice nám za některé budovy platí a my potom zhruba 95 procent z nájemného zase vracíme do oprav těchto objektů. Tím myslím stavební úpravy, nikoli vybavení. Samozřejmě se to týká jen budov, které patří městu,“ říká Brož s tím, že na tomto vztahu se ani po konci března nic nezmění.

„Právně vše zůstává na stejném. Věřím, že se v budoucnu na této praxi nic měnit nebude,“ dodává s tím, že je přesvědčený, že se nic nezmění, ani co se péče o pacienty týče.

„O rušení nebo omezování oddělení nemůže být řeč. Už z principu region tuto nemocnici potřebuje. Šumperk má nemocnici okresního typu a myslím si, že v nastoleném kurzu bude nový majitel podle všech zásad a pravidel pokračovat,“ uvádí starosta.

Agel investoval do oprav a vybavení nemocnice miliony korun

Ten se neobává ani toho, že šumperská nemocnice nebude mít oporu v nemocničním gigantovi, který disponoval vybavenou sítí odborných pracovišť.

„Jsem hluboce přesvědčen, že poskytování pomoci pacientům nemůže být vázáno na vlastnictví a že nadále bude fungovat veškerá spolupráce s okolními zařízeními,“ dodává Brož.

Agel za poslední dva roky investoval do oprav a vybavení nemocnice nemalé peníze. Nejprve proměnou za miliony prošlo rehabilitační, gynekologicko-porodnické a oddělení ORL, loni pak opravy za 2,6 milionu zmodernizovaly pavilon F, kde se nachází kožní oddělení či onkologie.

,