Porod bez léků a nepřerušený kontakt dítěte s matkou. To jsou dvě nejčastější přání, které si nastávající maminky vepisují do svých porodních plánů.

Porod bez léků a nepřerušený kontakt dítěte s matkou. To jsou dvě nejčastější přání, které si nastávající maminky vepisují do svých porodních plánů. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Před porodem si ženy mohou vyplnit plán už i v Šumperku

  • 1
Nastávající matky si nyní v Šumperské nemocnici mohou s předstihem vyplnit takzvaný porodní plán. V něm lékařům popíší, jak si představují průběh porodu. Zkušenosti s ním již mají i jiné nemocnice v kraji, například Fakultní nemocnice Olomouc.

Porod bez léků a nepřerušený kontakt dítěte s matkou. To jsou dvě nejčastější přání, které si nastávající maminky vepisují do svých porodních plánů. Ty pak slouží lékařům a asistentkám k tomu, aby se pokusili průběh porodu co nejvíce přizpůsobit požadavkům a přáním ženy. Nově si je mohou napsat také rodičky v Šumperku.

"Nedojde-li k ohrožení rodičky ani dítěte, budeme se snažit přání uvedená v plánu, respektovat," řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení Šumperské nemocnice Miloš Vysloužil s tím, že sepsané návrhy si v Česku některé ženy nosí do porodnic již řadu let.

Také v Olomouci jsou již porodní plány standardem. "Jsou maminky, které si během těhotenství nasbírají informace o průběhu porodu a vytvoří si představu, jak by jejich porod měl, nebo naopak neměl probíhat," vysvětlila Martina Andrésová, staniční sestra na Porodnicko-gynekologické klinice olomoucké fakultní nemocnice.

Ne vždy se ženám přání splní

Některé ženy podle Andrésové svá přání sdělí lékařům na příjmu k porodu či přímo na sále, jiné je prostě přinášejí písemně.

Ne vždy jim však doktoři mohou vyhovět. Pokud by jejich požadavek ohrožoval život matky nebo dítěte, vysvětlí jim, proč to nejde.

"Někdy mají maminky nereálné představy o tom, co je vůbec během porodu možné. Setkali jsme se s rodičkami, které třeba odmítají monitorování ozev plodu, vyžadují přítomnost více členů rodiny na porodním sále či odmítají případnou krevní transfuzi i v případě ohrožení života," vyjmenoval Vysloužil.

Věří, že těchto žen poté, co je nemocnice vyzve k vyplnění plánu, nepřibude.

"Naopak si myslím, že získáme větší prostor a čas pro vzájemnou komunikaci a nalezení kompromisního řešení," je přesvědčený primář.

Přání nastávajících matek jsou různorodá. Některé ženy odmítají brát jakékoli léky v průběhu porodu nebo vyžadují speciální polohu v jednotlivých porodních dobách, jiné zase chtějí přiložit narozené dítě ihned po porodu na tělo, přejí si nechat dotepat pupečník či to, aby jej přestřihl partner.

"Jiné rodičky mají třeba výhrady k rutinnímu ošetření porodního poranění. Budoucí maminky si tedy nyní svůj plán mohou zformulovat v klidu předem. Tím se přání rodičky dozvíme kompletně v předstihu nebo hned při přijetí k porodu, což je bez diskusí lepší než získávat informace mezi jednotlivými porodními kontrakcemi," uzavřel Vysloužil.