Opuštěné výrobní haly zkrachovalého podniku OP Prostějov. Alespoň do jesenické pobočky by se však nyní díky švédskému výrobci konfekce Cavaliere mohly švadleny a krejčové vrátit.

Opuštěné výrobní haly zkrachovalého podniku OP Prostějov. Alespoň do jesenické pobočky by se však nyní díky švédskému výrobci konfekce Cavaliere mohly švadleny a krejčové vrátit. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Pobočku OP Prostějov v Jeseníku kupuje známá oděvní firma Cavaliere

  • 16
Do Jeseníku míří světoznámý švédský výrobce pánské a dámské konfekce, firma Cavaliere. Kupuje zdejší pobočku jiného někdejšího známého oděvního gigantu OP Prostějov. Jesenický závod je od krachu OP v roce 2010 opuštěný. Alespoň část ze tří stovek tehdy propuštěných zaměstnanců tak má nyní šanci, že opět získá práci v oboru.

Informaci, že Cavaliere jesenický závod kupuje, potvrdila správkyně konkurzní podstaty OP Prostějov Miloslava Horská. "Ve výběrovém řízení byli tři zájemci o nemovitosti a dva o technologii. Firma Cavaliere byla jediným zájemcem, který chtěl jak nemovitosti, tak technologii," sdělila Horská.

Do třiceti dnů teď musí firma zaplatit kupní cenu, kterou ale správkyně konkurzní podstaty nesdělila.

Jesenický závod šil pro Cavaliere řadu let špičkové obleky a firma patřila k nejvýznamnějším zákazníkům pobočky. "Já osobně jsem ráda, že se podařilo prodat kompletní závod, a navíc firmě, která má na jesenický závod vazbu. Dá se předpokládat, že se tu začne v brzké době znovu vyrábět," dodala Horská.

Tamní úřad práce tak může brzy očekávat poptávku především po švadlenách a krejčových. "V tuto chvíli ještě žádnou žádost nemáme, ale pokud přijde, budeme se snažit podle požadavků vybrat z databáze uchazečů o zaměstnání vhodné lidi a nabídnout i možnost rekvalifikací," sdělil zástupce ředitele jesenického úřadu práce Zdeněk Vrtný.

Podle Vrtného nemusí být úplně jednoduché sehnat nyní dostatek švadlen. "Přece jen je závod zavřený už více než dva roky a mnoho bývalých zaměstnanců si už mohlo najít jinou práci," vysvětlil Vrtný.

Pro Jesenicko sužované dlouhodobě vysokou nezaměstnaností může i několik desítek nových pracovních míst znamenat velkou vzpruhu. "Je to velmi příznivá informace. Pokud se tu obnoví výroba, která měla na Jesenicku dlouhou tradici, bude to jenom dobře a město poskytne firmě podporu," uvedla starostka Jeseníku Marie Fomiczewová.

Dřív jsem šila, teď uklízím. Ale chtěla bych zase šít

V jesenickém závodě pracovalo do jeho uzavření 286 lidí. Nikdo teď nečeká, že by jeho nový majitel nabral takový počet zaměstnanců. "To dnes není reálné. Budeme spokojeni, i když to bude jen několik desítek lidí, protože každé pracovní místo je velmi cenné," dodala starostka.

Švadlena, která v závodě pracovala déle než deset let, se chce vrátit, i když má nyní jinou práci. "Teď pracuji jako uklízečka. Pokud bude šance na návrat k mé bývalé práci, určitě budu mít zájem," řekla žena, jež si nepřála zveřejnit své jméno.

Textilka v Jeseníku vznikla před dvaašedesáti lety. V závodě se šily pánské obleky, dámské kostýmy a pláště. 30. dubna 2010 výroba skončila a na dlažbě se ocitly téměř tři stovky lidí. Míra nezaměstnanosti na Jesenicku tehdy vzrostla skokově o 1,5 procenta, bez práce byla téměř pětina ekonomicky aktivních lidí.