Alergici letos řeší problémy se svou nemocí nečekaně brzy, může za to velmi teplá zima. (Ilustrační snímek)

Alergici letos řeší problémy se svou nemocí nečekaně brzy, může za to velmi teplá zima. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Sezona alergiků začala, teplé počasí ji odstartovalo už na konci února

  • 1
Rýma, kýchání, astma, bolest hlavy. Pacienti, které trápí alergie, letos zaplnili ordinace doktorů v Olomouckém kraji mnohem dříve než v minulých letech. Na vině je teplé počasí, které změnilo rozkvetlými stromy jinak typicky zimní měsíc k nepoznání. Výjimkou je v regionu jen Jesenicko.

Aktuální působí potíže především jehnědy, které jsou největším nepřítelem lidí trpících alergiemi na časné pyly. Tedy na ty z rozkvetlé lísky, olše nebo břízy.

"Rozkvetlé jehnědy vidíme na procházkách přírodou již několik týdnů, a to znamená, že pylová sezona začala. Pacienti s alergií na časné pyly už tedy potíže mají," řekla alergoložka Milena Jeřábková z alergologické ambulance Nemocnice Prostějov.

A lékaři skutečně zažívají ve svých čekárnách nezvyklý nápor. "Zhruba od minulého týdne vnímám mnohem více pacientů než tomu bylo třeba loni ve stejném období. Sezona kvůli teplému počasí začala velice brzy," uvedla například přerovská alergoložka Božena Kalabusová.

Na alergiky se na přelomu února a března už chystají i na severu

Na příval lidí s obtížemi už se připravují dokonce v Jeseníku, kam přitom vlna alergií dorazí každoročně o něco později.

"Tady v Jeseníku ještě plné ordinace nemáme. Sice už kvetou lísky, ale žádný nápor se zatím nekoná. U nás totiž ta vlna přichází vždy zhruba po čtrnácti dnech, takže už se chystáme. I tak pacienti letos přijdou mnohem dříve než v minulých letech," poznamenala alergoložka Zuzana Smrčková z Jeseníku.

Rýma, záněty spojivek nebo třeba bolest hlavy, to vše jsou nepřiměřené reakce na tak zvané alergeny. Těmi mohou být pyly nebo třeba roztoči.

"Na tyto neškodné podněty bychom správně neměli reagovat. Organismus alergika na ně však reaguje rozvojem zánětu na různých sliznicích, kůži, případně může zareagovat i celkovou, život ohrožující reakcí - anafylaxí," vysvětlila Jeřábková.

Alergiků stále přibývá, důvodů je celá řada

Lidé, u kterých se potíže objeví poprvé, zamíří podle ní buď do alergologické ambulance nebo vyhledají praktické lékaře, kteří akutní vyšetření a léčbu pylového alergika také zvládají.

"Potíže může pacient mnohdy vyřešit sám volně prodejnými léky. Základním lékem jsou tabletky antihistaminik, z nichž část je volně prodejná a volně lze zakoupit i lokální léčbu do očí a nosu. To vše může samozřejmě předepsat také praktický lékař," popsala prostějovská alergoložka.

Obecně pak alergiků podle doktorů spíše přibývá. Příčinu vidí nejen ve vzrůstajícím znečištění a dědičných předpokladech k alergii, ale také ve větším povědomí lidí o potížích, které alergie provází.

"Ano, alergií přibývá. Příčinou jsou takřka jistě změny v životním prostředí, v našem životním stylu. Na vzniku alergie se také podílí i vrozená genetická dispozice jedince, k jejímu rozvoji v alergické onemocnění jsou ale potřebné vnější faktory - životní prostředí, životní styl, stres," vyjmenovala Jeřábková s tím, že lidem dnes chybí spousta přirozených podnětů, se kterými se dříve běžně setkávali.

"Naše imunitní systémy jsou tím zmatené, nedokážou správně odlišit nebezpečné od neškodného. To vše se pravděpodobně podílí na vzniku alergií i jiných závažnějších imunopatologických onemocnění. Alergické choroby jsou však v naprosté většině případů dobře léčitelné," shrnula lékařka.