Pacienti absolvují cvičení ve speciální kleci, kde terapeuti využívají systém kladek a závaží k protažení a posílení svalů.

Pacienti absolvují cvičení ve speciální kleci, kde terapeuti využívají systém kladek a závaží k protažení a posílení svalů. | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

Kosmický oblek rozhýbe děti po obrně, zvládne napravit i následky nehod

  • 0
Původně tuto metodu využívali kosmonauti, kteří se vraceli domů z kosmu. Velmi účinnou rehabilitaci dětem po mozkové obrně nebo lidem po těžkých úrazech při autonehodách teď nabídne jako první v kraji i nově otevřené speciální centrum v Šumperku. Jde o cvičení v kleci a v obleku kopírujícím skafandr.

Speciální terapeutická metoda zvaná Therasuit se v České republice používá jen na několika málo místech. V Olomouckém kraji bude k mání vůbec poprvé v nově otevřeném centru šumperské městské společnosti Pontis zajišťující sociální služby ve městě.

„Díky této metodě můžeme poskytnout velmi účinnou rehabilitaci dětem po mozkové obrně, lidem po mozkové příhodě nebo po těžkých úrazech při autonehodách a dalších postiženích či úrazech,“ uvedla vedoucí centra Therasuit Bohdana Březinová.

Metoda k nám přišla z Ameriky a stejně tak i všechny pomůcky pro cvičení. „Therasuit využívali původně kosmonauti, kteří se vraceli z kosmu. Pro ‚civilní‘ potřeby ji rozpracovali manželé Richard a Izabela Koscielny v USA, kteří hledali co nejúčinnější možnosti, jak pomoci svému dítěti postiženému dětskou mozkovou obrnou,“ popsala vznik u nás stále ojedinělé metody sociální pracovnice z centra Therasuit Kamila Zárubová.

Speciální kosmický oblek tvoří čepice, vesta, kraťasy, kolenní podložky a přípojky pro ruce a nohy. Všechny tyto části se propojují pomocí pružných pásů.

„Pořídili jsme šest různých velikostí, takže můžeme oblek využít pro cvičení už u dětí od dvou a půl roku až po dospělé,“ uvedla Zárubová. Oblek podle ní vytvoří jakousi celotělovou ortézu, která neomezuje dýchání a zároveň je pružná a pevná.

„Oblek podporuje svaly k větší aktivitě a učí pacienta správným pohybovým stereotypům, které kvůli nemoci či úrazu nemá nebo je ztratil,“ vysvětlila Zárubová.

Pacient si zase začíná uvědomovat své svaly, klouby, šlachy

Zdůraznila, že největší výhodou cvičení v kosmickém obleku je to, že poskytuje možnost terapie ve vertikální poloze. „To je velmi důležité pro normalizaci příjmu nervových vzruchů do centra rovnováhy,“ řekla Zárubová.

Pacient si tak zase začíná uvědomovat své svaly, klouby, šlachy. A znovu dostává do svalů správné napětí, zlepšuje se jeho rovnováha a držení těla. „Zjednodušeně se dá říct, že patologické pohybové vjemy jsou nahrazeny vjemy správnými,“ shrnula Bohdana Březinová.

Pro pacienty je podle ní důležité, že mají možnost vykonat ten správný pohyb bez vynaložení nepřekonatelného úsilí.

„Pro osvojení pohybového stereotypu musí například dítě po dětské mozkové obrně opakovat pohyb až desetkrát více než zdravé dítě. Po mnoha neúspěšných pokusech to však vzdává, protože je to nad jeho síly. Therasuit umožní dopracovat se úspěchu, aniž by to dítě příliš vyčerpalo,“ zdůraznila Březinová.

Cvičení lidé absolvují ve speciální kleci, kde terapeuti využívají systém kladek, závaží a dalších pomůcek, díky nimž dochází k protažení a posílení postižených svalů. Systém lan umožňuje jistit pacienta ve vertikální poloze.

„Pacient tak může zakusit jinou dimenzi pohybu. Cvičení přímo ovlivňuje fungování mozku. Pravidelným opakováním dochází ke vzniku nových nervových spojení, tvoří se nové, nebo se napravují chybné pohybové vzory,“ dodala Březinová. Terapie je náročná, jeden pacient stráví cvičením až tři hodiny.