"Naším cílem je, aby mladí lidé neřešili, kdo má jakou barvu pleti," říká

"Naším cílem je, aby mladí lidé neřešili, kdo má jakou barvu pleti," říká organizátor akce, Jiří Bradáč. | foto: Archiv projektu Život není černobílý

Organizátor debat jezdí po školách a bourá rasové předsudky mladých lidí

  • 1
Menšiny jsou problém, říká se v řadě rodin. Děti slyší odmalička, že si nemají povídat s tamtou rodinou, protože je "jiná". Předsudky fungují na obou stranách. "Často je to jen nedůvěra. To, co neznáme v nás vyvolává strach," říká student Jiří Bradáč, který s kamarády organizuje debaty o historii a životě menšin.

"Pocházím z Kostelce na Hané, odmalička jsem znal dvě romské rodiny. Jejich děti se mnou chodily do školy, hrály jsme si společně. Před pár lety se k nám do města nastěhovala velká skupina Romů z Prostějova a atmosféra se úplně změnila. Najednou začali všichni zavírat okna, zamykat dveře. Začal jsem přemýšlet o tom, co je za problém. Proč mají už mladí lidé takové předsudky? Vždyť o Romech nic nevíme a hned je odsuzujeme." říká Jiří, student olomoucké univerzity.

Před půl rokem vytvořil s kamarády projekt Život není černobílý. Jeho cílem je motivovat mladé lidi z Olomoucka k diskusi o vzájemné toleranci národnostních menšin.

V dubnu se konala veřejná konference, kde se studenti středních škol dozvěděli o životě a historii jednotlivých menšin.

Své zkušenosti jim vyprávěl například páter František Lízna, který řadu let pomáhá romské komunitě. Od května do června Jiří s kamarády zorganizoval sérii tří workshopů na školách v Olomouckém kraji.

Studenti po debatách už neřeší barvu pleti

"Jednorázová přednáška by neměla smysl. Chtěli jsme studenty vyprovokovat k tomu, aby začali přemýšlet o konkrétních problémech. Napadlo nás, že je naučíme diskutovat. Přizvali jsme ke spolupráci Českou debatní společnost, která nám pomohla s organizací. Nejdřív jsme se báli, jestli vůbec někdo na takovou akci dorazí. Třeba si řeknou, proč se bavit o něčem, co stejně víme? Nakonec jsme byli opravdu překvapení, protože dorazilo sto třicet studentů," vzpomíná Jiří.

"Rozdělili jsme je do několika skupin. Každá dostala téma, například: Sociálně slabší by měli přednostně dostávat práci. Jeden tým ho obhajoval a druhý tým byl v opozici. Není to žádná hádka, právě naopak. Debata má jasná pravidla. Musíte se na ní připravit a musíte mluvit konkrétně. A to jsme přesně chtěli." vysvětluje. 

Projekt Think Big

Think Big je celoevropský program skupiny Telefónica, který pomáhá na svět nápadům mladých lidí, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí. Mladým lidé získají pro realizaci projektů nejen potřebou finanční podporu, ale i vzdělání a telekomunikační vybavení.

Logo Think Big, nadace společnosti Telefónica O2

V ČR řídí program Think Big Nadace Telefónica a ročně tak podpoří přes 300 projektů.

Tříměsíční diskusní maraton na školách se vydařil. Čtyřicet nejlepších diskutérů se koncem června setkalo v Olomouci. "Díky programu Think Big od Nadace Telefónica jsme jim mohli uhradit ubytování i jídlo. Tohle byla velká pomoc, bez ní by se taková akce vůbec nedala zvládnout. Hodně nás potěšilo, že se studentům debaty tak zalíbily. Řada z nich bude pokračovat a už vůbec nemyslí na to, kdo má jakou barvu pleti. Je to prostě o konkrétních lidech," říká Jiří.

Studenti se na akci v Olomouci dozvěděli také spoustu novinek z historie minorit. Naprostá většina mladých lidí vůbec netušila, kdy k nám přišly první vietnamské rodiny nebo odkud pocházejí Romové.

Krátký výlet do historie nejpočetnějších komunit bylo možné si prohlédnout na výstavě, která se konala ve druhém patře Přírodovědecké fakulty v Olomouci. Expozice byla otevřena do 7. července.

"Určitě stojí za to zjistit trochu víc o menšinách, které tady s námi žijí. Nemá smysl se pořád jen bát. Já jsem to přestal řešit a teď jsem rád, že jsem našel mezi Romy spoustu nových kamarádů," uzavírá Jiří.