Tak trochu na konci světa - autoři projektu vozí kulturu do odlehlých částí regionu v jurtě.

Tak trochu na konci světa - autoři projektu vozí kulturu do odlehlých částí regionu v jurtě. | foto: Archiv projektu Rychlebská jurta

Kočují po Rychlebských horách a nabízejí zábavu v mongolské jurtě

  • 0
Jurta, tradiční obydlí mongolských kočovníků, se na dva měsíce zabydlela v Nýznerově v Rychlebských horách. Skupina mladých lidí zde organizuje akce pro všechny generace. Můžete si vyzkoušet práci řezbáře nebo si popovídat s bylinkářkou o přírodní medicíně.

"Přistěhoval jsem se do Rychlebských hor před dvěma roky. Tehdy jsem pracoval v Praze a lákalo mě zkusit něco jiného. Rychlebská krajina se mi zalíbila, protože je v ní něco zvláštního. Jsme tady tak trochu na konci světa, stranou od městské civilizace. Jsou tu úplné samoty nebo vybydlené domy," vypráví Zbyněk Riedl, organizátor projektu Rychlebská jurta.

"Tohle kouzlo našeho kraje má své výhody, ale i nevýhody. Jednou z nich je, že tady není skoro žádná kultura. Jen kino v Jeseníku a občas koncert nějaké známé kapely, ale jen minimum pro toho, kdo má rád alternativní kulturu. Postupně se nám s kamarády podařilo vybudovat komunitu, která má chuť něco společně podnikat. Organizujeme cestovatelské přednášky, workshopy a literární čtení," vysvětluje 

Problém, jak dostat kulturu do odlehlejších částí regionu, vyřešili originálně: koupili si pravou mongolskou jurtu, kterou vozí po kraji.

"Naši kamarádi jeli v roce 2010 do Mongolska, v rámci charitativní akce. Chtěli podpořit obyvatele z chudých vesnic, a tak si od nich objednali výrobu dvaceti jurt. Jednu z nich jsme koupili, protože to bylo přesně to, co jsme hledali. Jednoduchý, ale bytelný přístřešek, který se dá postavit téměř kdekoliv a můžeme v něm pořádat naše akce," naznačuje Riedl.

zdroj: www.youtube.com

"Přesun a stavba jurty trvá šest hodin, ale už jsme sehraná parta, tak to zvládneme i rychleji. Takhle se dá putovat po kraji. Vždy záleží, kde o nás mají zájem. Postupně chceme navštívit patnáct vesnic na Rychlebsku. Tohle netradiční obydlí nikomu nepřekáží, spíš naopak. Hodně lidí láká, zajímají se, co je uvnitř. A to je náš cíl: zvát každého, aby přišel, popovídal si, zažil něco neobvyklého. Jurta je vlastně i symbolem toho, co chceme: otevřený kruh pro setkávání," říká Riedl.

Projekt Think Big

Think Big je celoevropský program skupiny Telefónica, který pomáhá na svět nápadům mladých lidí, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí. Mladým lidé získají pro realizaci projektů nejen potřebou finanční podporu, ale i vzdělání a telekomunikační vybavení.

Logo Think Big, nadace společnosti Telefónica O2

V ČR řídí program Think Big Nadace Telefónica a ročně tak podpoří přes 300 projektů.

Projekt Rychlebská jurta mohl vzniknout díky pomoci Nadace Telefónica, která mladým lidem přispěla z programu Think Big.

Z finanční podpory, kterou tým mladých lidí získal, mohli zakoupit nejen samotnou jurtu, ale také nejrůznější vybavení pro workshopy a pozvat zajímavé osobnosti na cestovatelské přednášky.

"Jsme moc rádi, že si na nás už místní zvykli. Někoho víc baví povídání o cestování, jiný si chce vyzkoušet třeba práci se dřevem. Sestavujeme program tak, aby si mohl vybrat opravdu každý. Největší zájem byl o vitrážový workshop. Původně měl být jen na pár hodin, nakonec se protáhl na čtyři dny. Lidem se to tak zalíbilo, že chtěli stále další pokračování," usmívá se Riedl, který obyvatele Rychlebska postupně pozval na cesty do vzdálených koutů zeměkoule. V jurtě proběhly přednášky o cestování po Argentině, Indii a Mongolsku.

"Letos jsme naší jurtu postavili v Nýznerově, kousek za vesnicí. Pokaždé vybíráme místo podle toho, kde jsou lidé, kteří náš program ocení. Přímo v Nýznerově a sousedních Skorošicích žije několik šikovných řezbářů. Bydlí tady také malířka, která vytvořila imaginární faunu a flóru Rychlebska," vypráví Riedl.

Právě okolní krajina byla tématem nedávného malířského workshopu. Osm účastníků se i navzdory nepříznivému počasí vydalo na výlet do Nýznerova. Dopoledne společně prozkoumávali okolí a malovali, po pár hodinách už je ale déšť zahnal přímo do jurty.

"Vymysleli jsme tak trochu jinou krajinu. Zvlněné rychlebské kopce jsme poskládali z kousků oblečení a hned bylo co malovat," říká organizátor projektu.  

Program v jurtě je určen pro všechny generace a probíhá až do konce června. Rodiny s dětmi se mohou těšit na loutkové divadlo, dospělí si vyzkouší výrobu vitráží technikou tiffany. Zajímavé zážitky slibuje i workshop s místní bylinkářkou, nazvaný Poznej a sněz.

"Jsme přesvědčení, že tady na Rychlebsku je stále co objevovat. A i v takto odlehlé oblasti má cenu podporovat aktivitu lidí a jejich společné setkávání," uzavírá Zbyněk.