Dobrovolníci z občanského sdružení Malá liška - klub přátel přírody nabízí...

Dobrovolníci z občanského sdružení Malá liška - klub přátel přírody nabízí lidem možnost vyrazit z konečných stanic MHD na výlety po naučných trasách v okolí Olomouce, například po fortech. | foto: www.prirodavemeste.cz

Z konečné na výlet do přírody. Turistické trasy provádí okolím Olomouce

  • 0
Rodiny s dětmi, senioři, handicapovaní, ale i lidi, kterým se prostě nechce cestovat daleko, můžou od letošního jara využít pro výlety do okolí Olomouce příměstské turistické trasy. Připravili a vyznačili je dobrovolníci z občanského sdružení Malá liška - klub přátel přírody.

V projektu, který dostal název Do přírody za městem, dvě desítky nadšenců zmapovaly a popsaly sedmnáct nenáročných tras z konečných zastávek městských tramvají a autobusů.

Obyvatelům Olomouce, ale i jejím návštěvníkům na nich představují městské části s jejich kulturními i přírodními památkami, historií a někdy prozradí i informace, které se v těchto končinách jen tradují mezi místními lidmi.

„Každý ze zapojených dobrovolníků přinesl ze své trasy nějakou zajímavost,“ říká předseda Malé lišky Hynek Pečinka.

„Okrajové části našeho města byly do dvacátých let 20. století samostatnými vesnicemi, nebo v případě Nové Ulice i samostatným městem. Proto se v nich najdou zajímavé drobné stavby jako třeba boží muka nebo zajímavě ztvárněné stavby dříve sloužící ke sdružování občanů, které se naprosto liší od architektury centra města. A právě těch si náš projekt všímá,“ dodává.

Naučné trasy poučí o požárním zvonu či památných stromech

Málokdo například ví, že na místě dnešní kapličky Panny Marie Loretánské v Neředíně visel původně jen na stromě zvon, kterým se ohlašovaly požáry. A to na příkaz císařovny Marie Terezie, která v roce 1751 vydala takzvaný ohňový patent. Ten nařizoval v obcích markrabství moravského, že se požáry musí vyhlašovat zvonem.

„Požáry byly obávané, ničivé a než bylo vidět kouř a lidé se seběhli z polí, často už nic nezachránili. Zvon původně visel jen na trámu na stromě a sloužil také zbožnosti lidu. Zvonilo se třikrát denně a při úmrtí,“ dočtou se zájemci v popisu trasy nazvané Zelená vyhlídka, která vede městskou čtvrtí Neředín.

„Později bylo požárů méně, zbožnost nadevše, takže postupně vrchnost povolila důstojnou, historicky zajímavou kapličku...“ pokračuje naučný text.

Jiná trasa v městské části Chomoutov zase zavede výletníky ke dvěma památným stromům. Druhým z nich je Hromův dub, přibližně čtyřsetletý strom, který roste vedle polní cesty nedaleko železniční trati z Olomouce do Prahy. V roce 2010 zvítězil mezi třiapadesáti stromy v celostátní anketě Nadace Partnerství Strom roku.

„Chceme zájemcům o nenáročnou turistiku umožnit, aby se na vlastní oči seznámili s podobou a historií olomouckých předměstí a s přírodou, která na ně navazuje,“ popisuje hlavní koordinátorka projektu Marcela Moser.

Trasy sice nejsou značené jako klasické turistické cesty, ale podrobnou legendu s popisem vybraného výletu najdou zájemci na webových stránkách www.prirodavemeste.cz. Stačí si vše vytisknout, koupit lístek na tramvaj a vyrazit na konečnou jako Černovír, Týneček, Lošov, Bukovany, Nové Sady, Nemilany, Nová Ulice, Skrbeň nebo Chomoutov.

Podobné projekty už jinde ve světě fungují

Inspiraci pro vytvoření systému vycházkových tras na předměstích Olomouce si olomoučtí Přátelé přírody z klubu Malá liška vzali od své mezinárodní střešní organizace Naturefriends International.

Ta na příkladu západoněmeckého města Freiburg vymyslela aktivity propojující město a jeho obyvatele s okolní přírodou pod názvem Urban Trails (Stezky městem).

„Koncept nás oslovil, jen jsme si pro něj v Olomouci vymysleli vlastní způsob,“ podotkl předseda klubu Malá liška Hynek Pečinka.

Mapování podmínek na jednotlivých konečných zastávkách zabralo přibližně půl roku. Každý z dvaceti dobrovolníků na něm strávil asi deset dnů práce. Někteří museli trasu projít i několikrát, seznámit se s místními reáliemi, historií a často i osobně otestovat některá zařízení.

Dobrovolníci připravili pro trasy i malé průvodce

Díky tomu tak v popisech jednotlivých tras najdou rodiny s malými dětmi nebo handicapovaní také tipy, jak se dostat do místních restaurací, na hřiště, nebo dokonce kde se dají opéct špekáčky.

Zájemci se na trasy mohou vypravit jednotlivě s „průvodcem“ vytištěným z internetových stránek, nebo také organizovaně s klubem Malá liška. Už loni Přátelé přírody vzali veřejnost na tři výlety - s lidmi prošli trasu v Neředíně, Moravské železárny a Poděbrady a Holici.

Letos budou v těchto tematických vycházkách pokračovat. Na konečných zastávkách, odkud trasy vedou, by se navíc v letošním roce měly objevit informační tabule se základními údaji o výletních trasách a po městě bude od 6. června jezdit jedna tramvaj a jeden autobus „zabalený“ do motivů projektu.

„Chceme tak propagovat jeho hlavní ideu – že u nás v Olomouci se každý může za pár korun dopravit pohodlně městskou hromadnou dopravou do přírody,“ uzavřel Hynek Pečinka.