Bagrista opravuje podemletý břeh silnice u Hluzovského potoka v Černotíně. V této obci blízko Hranic nalezli osmou oběť záplav (25. června 2009)

Bagrista opravuje podemletý břeh silnice u Hluzovského potoka v Černotíně. V této obci blízko Hranic nalezli osmou oběť záplav (25. června 2009) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Toky, které dvakrát zalily Hranicko vodou, jsou už bez nánosů

  • 0
Vodohospodáři v těchto dnech vyčistili toky Splavná a Žabník, které na Hranicko v roce 2009 a 2010 přivedly "velkou vodu". Přítoky Bečvy naplněné vodou a bahnem způsobily bleskové povodně. Místní lidé se ale zlobí, že pomoc měla přijít dříve. Jenže Povodí Moravy se brání, že o potoky se dřív staral někdo jiný.

Těžké stroje odstranily v dolních částech Splavné i Žabníku nánosy a kmeny stromů, které sem dostala především povodeň v roce 2009. "Další povodně v roce 2010 množství naplavenin, které mohou komplikovat situaci při vysokých průtocích, ještě zvětšily," popisuje ředitel závodu Horní Morava David Fína s tím, že čištění má předejít případným škodám, které mohou napáchat další povodně.

Lidé z Hranicka čištění toků vítají. Připomínají však, že tato pomoc přichází pozdě. Roky poté, co si obou toků nikdo nevšímal.

Povodí: Toky máme na starosti až od letošního ledna

Pracovníci Povodí však oponují, že tehdy ještě neměli tato koryta na starosti. Převzali je až od letošního ledna od Zemědělské vodohospodářské správy. "O tomto kroku rozhodlo ministerstvo zemědělství a správu drobných vodních toků převedlo letos v lednu na státní podniky jednotlivých povodí a státní podnik Lesy České republiky. Povodí Moravy tak získalo do své správy přes 6 600 kilometrů toků," připomněla mluvčí Povodí Veronika Hrdá.

Zemědělská hospodářská správa totiž měla podle Hrdé jako zbytková organizace omezený předmět činnosti a hlavně omezenou majetkovou skladbu. "Nadále vykonává zejména správu hlavních odvodňovacích zařízení a provoz souvisejících čerpacích stanic," doplnila mluvčí.

Naposledy se oba hranické potoky rozvodnily loni v květnu. Povodňová vlna tehdy svedla přítoky do Bečvy, která o den později ohrozila Přerov. Podobná situace byla na Hranicku i v červnu 2009. V nedalekém Černotíně tehdy dokonce utonul člověk. Nejvíce ničila velká voda v Hustopečích. Až sedmimetrová vlna, která se prohnala městysem, zatopila přízemí domů šesti zdejších ulic a sklepy většiny stavení. Blízko k celkovému zatopení měla i obec Polom u Bělotína.