Olomoucký krajský soud se zabývá případem velkopěstírny marihuany v jedné z...

Olomoucký krajský soud se zabývá případem velkopěstírny marihuany v jedné z průmyslových hal v Olomouci. Obžalováni jsou zleva Huu Hinh Nguyen, Kamil Zach a Van Tuc Nguyen. | foto: ČTK

Místo tofu byla hala plná konopí, tři muži dostali šestileté tresty

  • 8
Olomoucký soud potrestal v pátek šestiletým vězením a vyhoštěním tři muže, kteří v bývalé tovární hale na kraji města zřídili velkopěstírnu konopí. Byla jedna z největších na střední Moravě, trojice si stačila před zásahem vydělat několik set tisíc. Podle pronajímatele haly se uvnitř vyrábělo tofu.

Dva muži z Vietnamu Huu Hinh Nguyen a Van Tuc Nguyen a Olomoučan Kamil Zach podle obžaloby vybudovali velkopěstírnu v roce 2013, a to v bývalé průmyslové hale ve čtvrti Černovír.

Krajský soud je za to poslal do vězení na 6,5 roku a dvěma cizincům navíc přidal ještě osmiletý trest vyhoštění ze země. Za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy hrozilo mužům až desetileté vězení.

„Při rozhodování o výši trestu soud vycházel především z velkého množství a kvality vyprodukovaného konopí, což umožňovala výrobu velkého množství dávek,“ nastínil mluvčí soudu Michal Renda.

Policie na místě zajistila jedenáct stovek rostlin a zhruba 23 kilogramů polosušené a sušené rostlinné hmoty. V čele skupiny stál podle obžaloby Karel Zach, který platil elektřinu spotřebovanou při provozu pěstírny, zajišťoval dovoz materiálu i potraviny pro dva Vietnamce.

Velkopěstírna konopí v hale

U soudu řekl, že pouze zprostředkoval pronájem haly, ve které vietnamský podnikatel podle jeho informací plánoval vyrábět sojový sýr tofu. O tom, co se v hale skutečně dělo, prý neměl ponětí. Halu si Zach pronajal a následně ji za úplatu poskytl Vietnamci.

„Poté, co jsem mu objekt předal, tak jsem do haly nevstupoval. Podnájemce vznesl požadavek, jestli můžu zajistit zásobování jeho zaměstnanců formou cateringových služeb,“ hájil se Zach, podle kterého se dohoda týkala zásobování potravinami a sanitárními prostředky.

Vietnamci v hale žili, sklízeli až šestkrát ročně

Podle policistů přímo jako pěstitelé v hale pracovali dva z trojice obviněných. Ven téměř nevycházeli a žili uvnitř v neutěšených podmínkách. Kromě samotného pěstování v Černovíře rostliny sušili a dále zpracovávali.

„Konopí tam bylo velké množství, obrat z jedné sklizně tvořilo jedenáct až dvanáct set rostlin. Je to jedna z největších pěstíren na střední Moravě, kterou se nám podařilo odhalit. Byla to velmi kvalitní marihuana, na trhu po ní byla velké poptávka,“ přiblížil po zatčení trojice v roce 2013 zástupce vedoucího olomouckého policejního odboru Jiří Musil.

Díky technickému zázemí vybudovanému za zhruba milion korun přitom podle policistů muži sklízeli „úrodu“ až šestkrát ročně. Zisky pěstitelů se podle Musila pohybovaly v řádech statisíců. Fakt, že to byla skutečně výnosná činnost, ukazuje i množství spotřebované elektřiny.

„Když tyto prostory fungovaly ještě jako výrobní hala, spotřebovala měsíčně elektřinu za pětadvacet až třicet tisíc korun. Nyní tato částka narostla až na sto tisíc měsíčně. Tento odběr ovšem pachatelé řádně platili. Také to dokumentuje skutečnost, že jejich zisky byly skutečně velké,“ popsal kriminalista.

19. září 2013

, ,