Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Třináctkrát trestaný recidivista si u soudu rozmyslel své odvolání

  • 3
Netradiční průběh mělo jednání u olomouckého vrchního soudu, ke kterému se odvolal sedmdesátiletý Jan Harazin. Nelíbil se mu devítiletý trest za pohlavní zneužívání, jenž dostal v únoru u krajského soudu. Hned na začátku jednání však vzal třináctkrát trestaný recidivista své odvolání zpět.

Rozsudek krajského soudu, který muže poslal na devět let do věznice se zvýšenou ostrahou, a také mu uložil zabezpečovací detenci, tak nabyl platnosti. Že by se odsouzený nejprve odvolal, a následně si to zase rozmyslel, přitom u vrchního soudu příliš často nezažívají.

"Je spíše výjimečné, aby někdo, kdo podal odvolání, jej až před soudem vyšší instance zase stáhl. Harazin prohlásil, že své odvolání proti rozhodnutí krajského soudu bere zpět. Žádný důvod neuvedl, na což má právo," nastínil mluvčí soudu Petr Angyalossy.

Podle něj ale také není zcela běžné, aby byl pachatelem pohlavního zneužití či znásilnění člověk podobně vysokého věku. "Konkrétně u Harazina to ovšem nebylo poprvé, v minulosti už byl za podobnou trestnou činnost pětkrát odsouzen," popsal Angyalossy.

"Naposledy dostal v roce 1999 za pohlavní zneužívání čtyřletý trest, celkově pak od soudu odešel potrestán třináctkrát. Kromě sexuálních deliktů to bylo za různou majetkovou trestnou činnost," dodal.

Po skončení trestu čeká Harazina pobyt v ústavu

Únorový devítiletý trest dostal Harazin za to, že vloni na jaře pozval do svého mohelnického bydliště nezletilé chlapce. V první den šlo o jednoho hocha, následující už o dva kamarády.

"Ty přiměl ke svléknutí a vzájemnému osahávání na intimních místech, jakož i k dalším sexuálním praktikám. Jako odměnu za to chlapcům dal peníze a sladkosti. V důsledku tohoto jednání přitom trpěl jeden z chlapců posttraumatickou stresovou poruchou," nastínil mluvčí soudu.

Harazin v původně podaném odvolání žádal mírnější trest. Souhlasil s tím, že je vinen, ovšem chtěl po soudu, aby přihlédl k jeho věku.

Dalším argumentem bylo, že v důsledku jeho jednání údajně neutrpěl žádný z chlapců hluboký zásah do psychiky, a také fakt, že po skončení trest zamíří do zabezpečovací detence. Z těchto důvodů se proto domáhal i mimořádně mírného trestu pod spodní hranicí trestní sazby, která činí pět let.

Detence pro něj totiž bude v podstatě pokračováním vězení. "Čeká ho pobyt v takzvaném detenčním ústavu, což je zjednodušeně řečeno psychiatrická léčebna s mnohem přísnějším režimem. O tom, jak dlouhou dobu zde stráví, rozhodnou tamní znalci, a není to nijak omezeno. Soud pouze jednou za rok přezkoumá, zda stále trvají důvody pro léčbu," vysvětlil Angyalossy.

,