Turisty bude do Jeseníků nově lákat mimo jiné i termální akvapark ve Velkých...

Turisty bude do Jeseníků nově lákat mimo jiné i termální akvapark ve Velkých Losinách, který otevře na přelomu června a července. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Termály, podzemí či cyklostezky. Turisty čeká v Jeseníkách pět novinek

  • 6
Řada atraktivních novinek čeká turisty v letních Jeseníkách. Užít si brzy budou moci relax v novém termálním akvaparku ve Velkých Losinách či cestu do unikátního zlatohorského podzemí. Kromě toho se navíc otevře i Pradědovo muzeum a otestovat lze i atraktivní naučné trasy a cyklostezky.

1. Termály nabídnou „alpský“ relax i atrakce

Termální akvapark, který nemá v Česku obdoby. Takové lákadlo právě teď dostávají Velké Losiny, do Jeseníků a podhůří by měl už na přelomu června a července přilákat davy turistů. Čeká je stejné zázemí jako v proslulých alpských letoviscích v Laa a Gmündu. Areál ve tvaru rozvinuté šnečí ulity pozve na řadu atrakcí.

„Zdejší zdroje termální a minerální vody se pro takový projekt přímo nabízely. Jsem rád, že se nám ho daří, byť s problémy v průběhu výstavby, uskutečnit a nabídnout lidem atraktivní koupání podpořené léčivými účinky zdejších pramenů,“ řekl Martin Plachý, jednatel Lázní Velké Losiny a ředitel společnosti Royal Spa. Náročná stavba tak oproti předpokladům nabrala několikaměsíční zpoždění.

Termály počítají s návštěvností desítek tisíc lidí ročně. Práci zde najde dvacítka zaměstnanců. Hlavně jde ale o atrakci, která je v republice ojedinělá. Bude obdobou vyhlášených termálních parků v Alpách.

„Zaměřením bude možné losinský projekt srovnávat s proslulými rakouskými středisky Laa an der Thaya, Gmünd či Therme Kaprun,“ přirovnal Plachý.

Lyžařům unaveným po celodenním řádění na jesenických svazích se tak nabídne dosud nevídaná možnost, jak strávit večer - naložit se do termální vody. V létě zase lidé uleví uchozeným nohám po náročné horské túře anebo si jen tak přijedou užít akvapark.

„Ve vnitřní části návštěvníci najdou pět bazénů, z toho jeden s průplavem ven, dětské brouzdaliště, tobogan a whirlpool. Venku budou další čtyři vodní plochy. Bazény se zdejší léčivou termální sirnou vodou se budou lišit teplotami a zaměřením na klidové a aktivní,“ popsal Plachý.

Areál bude mít v patře několik saun, prostor pro masáže. Nebude chybět ani ledová komora.

2. Zlaté Hory otevřou dávný ráj zlatokopů

Jeden velký dluh vůči turistům umazaly Zlaté Hory na Jesenicku, které připravují velkolepou a současně tajemnou atrakci. Už šestnáctého června zahajují prohlídky atraktivního podzemí spojeného s těžbou zlata. Od nového lákadla se očekává, že pozvedne zájem turistů o celé Zlatohorsko.

„Pořád jsme měli dluh, že jsme nedokázali turistům ukázat alespoň část chodeb, které v minulosti vznikly těžbou zlata. Teď to s pomocí evropské dotace konečně napravujeme,“ uvedl zlatohorský starosta Milan Rác.

Právě Poštovní štola patřila ve středověku k nejvýnosnějším štolám ve Zlatých Horách. Zároveň patří k nejlépe přístupným částem zdejšího rozsáhlého podzemního systému, který horníci za stovky let vykutali, a byla vyhodnocena jako štola nejvhodnější k úpravám na podzemní expozici.

„Zachovalo se tu rovněž nejvíc artefaktů z minulosti. Uvnitř jsou pozůstatky dřevěného potrubí, korýtka na odvodnění nebo pozůstatky vodního čerpadla,“ přiblížil znalec zlatohorského podzemí Jan Kotris.

Těžba zlata, stříbra a barevných kovů začala ve Zlatých Horách ve 13. století, první zmínka o Poštovní štole je ale až z roku 1513. Největší rozmach těžby zažívala v sedmnáctém století. Vedle zlata a stříbra se zde v minulosti těžila také měď, olovo nebo zinek. Snaha dostat z podzemí zlato nebo polymetalické rudy skončila v roce 1993, kdy stát dobývání definitivně zastavil.

3. Kilometry potěšení pro bikery

Hned tři interaktivní stezky připravuje na léto bludovská radnice. Lidé si projedou Řemeslnou stezku, Geostezku či zvířecí trasu, kde najdou poučení především děti. Bludovské stezky se otvírají koncem června.

Své atraktivní trasy otevřela navíc minulý týden také radnice v Sobotíně. Lidem chce představit nejen místní přírodu, ale také historii včetně kdysi slavných sobotínských železáren. Na celkem 17 kilometrech bude 14 zastavení, kde se turisté dozví zajímavosti o Sobotíně i sousedních obcích.

Další stezky pak vznikají ve svazích nad obcí Lipová-lázně. Tentokrát jde o osm kilometrů pro bikery.

„Budou zaměřené hlavně na rodiny s dětmi, ale vyřádí se na nich i zkušení bikeři,“ řekl Pavel Horník, který stál u zrodu proslulých Rychlebských stezek. Areál se otevře v srpnu.

4. Pradědovo muzeum pobaví děti

Zchátralá venkovská usedlost v Bludově na Šumpersku se změní v unikátní zábavné Pradědovo muzeum. Lidé si ho budou moci prohlédnout v průběhu letních prázdnin.

„Nepůjde o klasické muzeum. Hlavní roli bude hrát zábava a poznávání Jeseníků, a to interaktivní hravou formou,“ popsala Tereza Schreiberová ze Sdružení Jeseníky přes hranici. Hlavní dominantou bude vesnička Pradědov, kde si děti vyzkouší historická řemesla.

„Součástí expozice fauna Jeseníků bude poslechový box se zvuky zvířat žijících v Jeseníkách, horskou flóru pak návštěvníci budou poznávat podle flakonů s vůněmi. Geologii Jeseníků budou odhalovat molitanové kostky znázorňující jednotlivé geologické vrstvy,“ popsala Schreiberová.

Součástí muzea je také expozice gastronomie Jeseníků. Umělá jeskyně pak nechá nahlédnout do podzemí Jeseníků.

5. Do Vídeňské kavárny se vrátí život

Už příští týden Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku otevřou nově zrekonstruovanou Vídeňskou kavárnu, která „zahálela“ ve značně zchátralé podobě. Přitom kdysi byla kavárna postavená ve vídeňském stylu nejčastějším místem setkání lázeňských hostů.

„Jedná se o unikátní historickou budovu, která si zasloužila, aby se do jejích interiérů vrátil život,“ uvedl ředitel lázní a předseda správní rady Nadačního fondu Vincenze Priessnitze Roman Provazník.

Obnovená kavárna také pomůže rozvoji profesního vzdělávání v oblasti gastronomických oborů na Jesenicku, protože tam budou své služby nabízet učni a středoškoláci z jesenických škol zaměřených na gastronomii a hotelnictví.