Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Jesenicko může přijít kvůli chybě Poláků o čtvrtmiliardovou dotaci

  • 0
Dotace ve výši čtvrt miliardy korun měla podpořit cestovní ruch na Jesenicku a v přilehlé oblasti Polska. Monstrózní společný projekt však u hodnotitelů neprošel. Přitom jde o vůbec největší balík peněz, který by kdy zamířil do rozvoje turistiky v česko-polském pohraničí.

„Projekt byl vyřazen z důvodu formálních nedostatků u polských partnerů,“ uvedl Vilém Juránek z Centra pro regionální rozvoj České republiky (CRR), které posuzovalo projekt jako obdobná instituce na polské straně. CRR důvody zamítnutí neuvedlo.

Nad „Krajem Nyského knížectví“, jak se projekt jmenuje, tak visí otazník. Přitom je výsledkem náročné práce, zapojilo se do něj na obou stranách hranice několik žadatelů a s penězi od Evropské unie se téměř najisto počítalo.

„Samozřejmě jsme zklamaní, i když víme, že při zapojení více partnerů a navíc z různých zemí mohou chyby vzniknout častěji,“ řekl starosta České Vsi na Jesenicku Petr Mudra. Obec chtěla peníze využít na cykloturistiku a vybudovat zázemí pro odpočinek, úschovu i opravu bicyklů.

Zklamání je patrné také v Jeseníku. „Byl to rok a půl práce, hledání kompromisů, nespočet schůzek a jednání,“ sdělil místostarosta Jeseníku Petr Procházka. Město chtělo stavět unikátní vodní hřiště ve Smetanových sadech, dobudovat cyklostezky, turistickou trasu mezi lázněmi a městem i obnovit vodní příkop u bývalé tvrze.

V ohrožení se ocitl rovněž plán Priessnitzových léčebných lázní Jeseník postavit krytý balneopark, který by doplňoval ten venkovní. „Byla to pro nás příležitost, jak získat dotační peníze. Je škoda, že nevyšla,“ řekl šéf jesenických lázní Roman Provazník.

Potíž je v rozdílné legislativě obou států, tvrdí Poláci

Chybu na polské straně přiznal Pawel Szymkowicz, šéf odboru turistiky a sportu na radnici v polských Glucholazech, jenž se podílel na přípravách projektu.

„Chápu, že je to velmi nepříjemné, ale je třeba říct, že nejde o nijak zásadní chybu. Nicméně chyba se stala a doufám, že ji bude možné ještě napravit,“ řekl Szymkowicz. Podle něj byl problém v rozdílné legislativě.

„My jsme vycházeli ze systému, který se dá využít v Polsku,“ vysvětlil Szymkowicz. Jednalo se o pozemek na katastru Glucholaz, který Poláci potřebují k výstavbě cyklostezky.

„Naše legislativa nepožaduje od investora vlastnictví pozemku, na kterém se má stavět. Stačí souhlas majitele tohoto pozemku a ten v dokumentech byl. V České republice to možné není,“ podotkl. Přesto věří, že je možné chybu napravit.

„Uděláme pro to všechno,“ řekl úředník. Podle něj je potřeba vše připravit a podat společný projekt v další výzvě, kdy se budou rozdělovat dotační peníze na cestovní ruch.

Součástí projektu je rekonstrukce polské pevnosti i cyklostezky

Poláci připravili do společného projektu například rekonstrukci unikátní historické pevnosti, která patří k nejzachovalejším pevnostním systémům v Evropě a dále ozdravení jedinečného parku v Glucholazech a léčebné procedury pro nemoci dýchacího ústrojí, jež využijí zdejšího příznivého ovzduší.

Kromě toho je v plánech rovněž stavba cyklostezky mezi městy Nysa a Glucholazy a propojení cyklostezky z Glucholaz s tou z Jesenicka, která dnes končí na státní hranici. Spojilo by se tak údolí řeky Bělé s Nyským jezerem.

Jesenická radnice, jež zastřešuje českou část projektu, rovněž vidí reálně možnost podat projekt v rámci další výzvy v průběhu příštího roku.

„Teď máme zhruba půl roku času, kdy je potřeba všechno perfektně vyladit,“ sdělil Procházka. Žádost o dotaci sice mohou obě strany zopakovat, na Jesenicku však panují obavy, že už nebude možné získat tolik peněz a projekty se budou muset korigovat.