Výroba tvarůžků zřejmě zůstane i po 137 letech v Lošticích. Město finišuje plán na přesun průmyslové zóny dostatečně velké pro novou výrobnu. (ilustrační snímek)

Výroba tvarůžků zřejmě zůstane i po 137 letech v Lošticích. Město finišuje plán na přesun průmyslové zóny dostatečně velké pro novou výrobnu. (ilustrační snímek) | foto: A. W. Loštice

Tvarůžkárna se z Loštic stěhovat nebude, město má zónu pro výrobnu

  • 0
Stěhování tvarůžkárny z Loštic na Šumpersku po 137 letech zatím nehrozí. Radnice už totiž kvůli podniku dokončuje změnu územního plánu tak, aby přesunula průmyslovou zónu a ta mohla být dostatečně velká pro výstavbu nové výrobny.

Díky ní bude moci produkci tvarůžku až ztrojnásobit. Právě kvůli nemožnosti rozšířit výrobu zvažovala firma přesun jinam.

Koncept nové průmyslové zóny už je připraven a město má souhlas vlastníků pozemků. "Teď chystáme vše pro to, aby změna územního plánu mohla být v únoru příštího roku schválena na zastupitelstvu," řekl starosta Loštic Ctirad Lolek.

Konkrétní termín, kdy začne firma s výstavbou nové moderní tvarůžkárny, ale zatím nepadl.

"Samozřejmě chceme začít co nejdřív, ale příprava takové investice si vyžádá dost času. Nový provoz bychom ale chtěli otevřít nejpozději do pěti let," nastínil jednatel A. W. Loštice Karel Hlaváček. Firma nyní stále vyrábí tvarůžky v původní historické výrobně.

"Přes několik úprav už není možné rozšířit výrobní kapacitu. Proto potřebujeme nový závod," sdělil Hlaváček. V současnosti je totiž firma schopna vyrobit maximálně dva tisíce tun tvarůžků ročně.

"V novém provozu vyrobíme až 3 500 tun a budeme mít v rezervě i další pozemek, který umožní v případě potřeby rozšířit výrobní kapacitu až na 7 000 tun," shrnul Hlaváček.

Udržení tvarůžků ve městě bylo pro loštickou radnici klíčové

Firma si od nového závodu slibuje také snazší udržování nejpřísnějších hygienických podmínek. Například nedávno se totiž dostala do problémů, když musela kvůli plísni na čas přerušit výrobu (více čtěte zde).

Starosta Loštic je rád, že se podařilo firmu v Lošticích udržet. "Nebojím se říct, že tvarůžky a A. W. tvoří zcela zásadně image města. Přesun výroby jinam by měl pro nás velmi negativní důsledky," míní Ctirad Lolek.

Ještě nedávno hrozilo, že se výroba tvarůžků bude po 137 letech stěhovat na Olomoucko. Město totiž nemělo potřebné pozemky v původní průmyslové zóně na východě obce, kde jedna z majitelek odmítla prodat klíčovou parcelu. Právě kvůli tvarůžkářům začali loštičtí zastupitelé horečně jednat o přesunu zóny na opačný konec města, která ale musí být schválena do územního plánu.

"Je to jediné místo, kde je možné dát dohromady větší souvislý pozemek," vysvětlil loštický starosta.

Tvarůžky lákají do Loštic ročně tisíce lidí

Loštice se pyšní titulem "metropole tvarůžků". Díky slavnému sýru je každoročně navštíví tisíce turistů, kteří zavítají také do tvarůžkářského muzea. Z domácí suroviny vychází proslulá loštická cukrárna vyrábějící vyhledávané tvarůžkové moučníky a místní hotel, který na tvarůžkách postavil svůj jídelní lístek.

Loštičtí tvarůžkáři řadu let bojovali proti nekalé konkurenci ze zahraničí, která zásobovala supermarkety tvarově podobnými, ale výrobou a chutí odlišnými výrobky stejného jména. Objevili se také někteří výrobci klasických tvarůžků v Německu.

Spory skončily v roce 2010, kdy loštické tvarůžky po šesti letech úsilí jak tvarůžkářů, tak diplomatů na půdě Evropské unie získaly v roce 2010 chráněné zeměpisné označení Evropské unie, od té doby se mohou vyrábět pouze na Hané (podrobnosti čtěte zde).