Z usedlosti v osadě Měník na Olomoucku nechala litovelská radnice na popud...

Z usedlosti v osadě Měník na Olomoucku nechala litovelská radnice na popud veterinární správy odvézt koně týrané několik měsíců hlady. Zamířili do náhradní péče. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Za utýrání pěti koní na statku padly pokuty, chovatele stíhá policie

  • 5
V kauze týraných koní na statku v osadě Měník na Olomoucku, z nichž pět nakonec uhynulo, padly první tresty. Městský úřad v Litovli udělil ve správním řízení, které vede s majitelkou zvířat a s jejich někdejším chovatelem, pokuty. Muže navíc začala stíhat policie, hrozí mu až půl roku vězení.

„Policie muži sdělila obvinění ze spáchání trestného činu zanedbání péče o zvíře z nedbalosti. Ten proti tomu podal stížnost, státní zastupitelství ji ale zamítlo a trestní stíhání tedy pokračuje. V případě prokázání úmyslného jednání mu hrozí trest vězení až na šest měsíců, zákaz činnosti a propadnutí věci,“ řekla olomoucká policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Případem se zabývají také litovelští úředníci, kteří vedou s vlastníkem zvířat a s jejich bývalým chovatelem správní řízení.

„Pokuty jsme už uložili. Jejich výši není možné zveřejnit, protože správní řízení je ze zákona neveřejné,“ podotkl tajemník radnice Radovan Vašíček.

Doplnil, že městský úřad řízení ještě neuzavřel. Řeší další budoucnost devíti koní, které radnice nechala koncem dubna z popudu veterinární správy z Měníku odvézt do náhradní péče.

„Jednáme o tom, že by se koně měli vrátit ‚papírovému‘ vlastníkovi (nikoliv chovateli z Měníku, kterému zvířata nepatří, měl je pouze na starosti - pozn. red.). Ještě než k tomu dáme souhlas, veterináři na místě prověří, zda o ně bude u majitelky řádně postaráno. Termín konečného rozhodnutí zatím nejsem schopen říct,“ uvedl Vašíček.

Prozatímní ustájení zvířat hradí radnice z městského rozpočtu. „Jen samotná náhradní péče stojí přibližně 70 tisíc měsíčně. K tomu je potřeba připočíst výdaje za veterinární péči a převozy koní, celková částka už dosahuje statisíců korun,“ vypočítal tajemník s tím, že peníze město bude vymáhat po chovateli z Měníku.

O zásah na statku žádali inspektoři úřad měsíce

Případem se začali zabývat inspektoři olomoucké krajské veterinární správy loni v polovině prosince, kdy je na týrání koní upozornili lidé. Hned po první kontrole adresovali úředníkům z Litovle podnět, aby chovateli odebrali jedno nejvíce zubožené zvíře - kobylu Elis.

Záchrana týraných koní

To se však nestalo ani po dalších urgencích veteriny a bez účinku zůstal i únorový apel krajského úřadu, který dal Litovelským pokyn, aby zasáhli. Elis se nakonec záchrany nedočkala, lidé ji našli na konci března uhynulou poblíž zemědělské usedlosti.

„Zemřela vyčerpáním na selhání orgánů,“ řekla už dříve ředitelka oboru ochrany zdraví a pohody zvířat krajské veterinární správy Hana Brázdová.

V dubnu, poté co inspektoři narazili na statku na uhynulé hříbě, veterina poslala do Litovle podnět k odebrání všech koní. O několik dní později se městský úřad odhodlal k „záchranné misi“, při které nechal ze zemědělské usedlosti odvézt jedenáct zubožených koní.

Jak to při odvážení koní vypadalo

21. dubna 2016

Dvěma z nich ovšem nepomohl k zotavení ani pobyt v náhradní péči. „Přes veškerou snahu veterinářů v náhradní péči naprosto zkolaboval hřebec Baron. Nezbylo nic jiného než ho utratit. Totéž potkalo březí klisnu, která musela být utracena u porodu. Nakonec uhynulo i její hříbě, které přišlo na svět císařským řezem,“ řekla v květnu Brázdová.

Radnice: Kvůli složitému vlastnictví dříve zasáhnout nešlo

Litovelská radnice pochybení v případu odmítla. Vedoucí odboru životního prostředí Pavel Kurfürst ke zhruba čtyřměsíční prodlevě mezi prvním podnětem veteriny a záchranou koní už dříve uvedl, že bylo obtížné zjistit, kdo je za stav zvířat zodpovědný.

Podle místopředsedkyně Ligy na ochranu zvířat Hany Dědochové provází odebrání týraných zvířat jejich chovatelům prodlevy často.

„Někdy k zajištění náhradní péče nedochází vůbec. Vysvětluji si to tím, že ji musí platit obce ze svého. V tom je zakopaný pes, samozřejmě je to ale celé špatně,“ podotkla.