Nutrie, která zimuje v centru Přerova na soutoku Bečvy a mlýnského náhonu Strhance.

Nutrie, která zimuje v centru Přerova na soutoku Bečvy a mlýnského náhonu Strhance. | foto: Jiří Šafránek

U mlýnského náhonu v centru Přerova zimuje nutrie, zřejmě utekla chovateli

  • 2
Říká se jí vodní krysa, řekomyš nebo také koypu. Řeč je o nutrii, velkém hlodavci původem z Jižní Ameriky, který je od tohoto týdne k vidění v Přerově. Na soutoku řeky Bečvy a mlýnského náhonu Strhance ho totiž objevili zdejší ornitologové.

"Lidé jí občas hodí suchý chleba nebo rohlík, který sem nosí zimujícím kachnám a labutím. I přesto, že je tato nutrie velmi krotká, není dobré se k ní příliš přibližovat. Má velké zuby a při leknutí by mohla i kousnout," varuje přerovský ornitolog Jiří Šafránek.

Statného hlodavce, který může dosáhnout váhy až osmi kilogramů, pozorovatelé poznají podle nápadně velké hlavy, malých očí a uší.

"Na první pohled jsou patrné její mohutné vyčnívající řezáky oranžové barvy," popisuje Šafránek, podle kterého nutrie pravděpodobně utekla nějakému chovateli.

Nutrie, která zimuje v centru Přerova na soutoku Bečvy a mlýnského náhonu Strhance.Nutrie, která zimuje v centru Přerova na soutoku Bečvy a mlýnského náhonu Strhance.

V Přerově se lidem nabízí pohled na netradičního živočicha - nutrii. foto: Jiří Šafránek

Nutrie se chovají především kvůli ceněné kožešině nebo masu, které je libové a lehce stravitelné, takže se hodí pro nemocné.

V České republice má chov nutrií dlouhou tradici a to už od roku 1928. Kvůli chybějící mladé chovatelské generaci je však v posledních letech ohrožen.