Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Učitelé nemají prázdniny, školy je na dva měsíce ženou na úřad práce

  • 8
I přes letitou kritiku školských odborů nabízejí školy hlavně začínajícím učitelům pracovní smlouvy jen na dobu deseti měsíců. Tím, že kantory opakovaně na dva měsíce pošlou na úřad práce, šetří ředitelé peníze.

Učitelství, které by tak mělo být elitním zaměstnáním, tak v řadě případů spíše připomíná sezonní práce. V každém z okresů Olomouckého kraje desítky pedagogů rok co rok končí o prázdninách jako nezaměstnaní.

Školy mohou uzavřít smlouvy na dobu určitou i třikrát za sebou. Tento nešvar měla už od letošního školního roku odstranit novela zákona o pedagogických pracovnících. Poslanecká sněmovna však nestihla dokument včas projednat.

Pokud norma začne platit od ledna 2016, budou moct ředitelé škol propouštět své učitele na prázdninové měsíce i příští školní rok.

Letos se mezi uchazeče o zaměstnání přišlo na prázdniny zaregistrovat asi 120 pedagogů v kraji.

„Naše zkušenost je taková, že většina učitelů znovu najde uplatnění od září,“ řekla Věra Crhanová, ředitelka prostějovské pobočky úřadu práce. Na Prostějovsku bylo ještě na konci června v evidenci 36 nezaměstnaných kantorů, v polovině července je jich už 63.

Podobná situace panuje i v dalších okresech Olomouckého kraje. Například na Olomoucku se v červnu přišlo zapsat mezi nezaměstnané devět učitelů, v červenci už to bylo 34 pedagogů. Na Přerovsku se počet nově evidovaných učitelů zvýšil z červnových pěti na červencových 22.

Čísla jsou zřejmě vyšší, řada učitelů se na úřad nehlásí

Čísla velmi pravděpodobně neodpovídají realitě. Ve skutečnosti mohou být vyšší. Jak tvrdí školští odboráři, řada sezonně propuštěných učitelů se na úřadech práce nehlásí, protože se za svou situaci stydí.

„Někteří žijí z peněz, které si odložili, jiní to řeší brigádami. Znám takové, co by na úřad práce nešli, protože by je hanba fackovala. Hlavně na malých vesnicích se to totiž hned rozkřikne. Dostanete nálepku, kterou vám nikdo neodpáře. Lidi nepochopí, že nejste ti, co se jim nechce pracovat, že jste jen v nepříjemné situaci,“ popsal předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství František Dobšík.

Nově evidovaní učitelé na ÚP

Olomouc 34

Přerov 22

Prostějov 27

Šumperk 24

Jeseník 13

Olomoucký kraj 120

Údaje za červenec 2015

Sami učitelé se propouštění málokdy veřejně brání. „Bojí se, že by je pak už nikdo znovu nezaměstnal,“ vysvětlil Dobšík.

Částka, kterou ředitelé ušetří na jednom kantorovi, odboráři odhadují i s odvody na zhruba dvacet tisíc korun. Ve skutečnosti šetří za jeden měsíc, učitelé totiž mají nárok čerpat dovolenou.

„Nechápu, jak se to může ředitelům vyplatit. Je to zbytečná buzerace a také velmi neosobní záležitost. Jak může takový učitel, který stráví prázdniny na úřadě práce, být řediteli partnerem a naopak?“ diví se například Miloslav Palát, který šéfuje olomoucké Základní škole Řezníčkova

Tvrdí, že za léta na ředitelském postu nikdy podobnou smlouvu s učitelem neuzavřel.

Odboráři ale oponují – i dvacet tisíc může být pro ředitele velká suma, pokud ji mohou rozdat jako odměnu dalších učitelům.

„Krátkodobých pracovních smluv se začalo zneužívat v době, kdy klesaly počty žáků. S ubývajícím počtem dětí musely školy propouštět, navíc ve školách chyběly peníze. Ředitelé se takto snažili ušetřit,“ snaží se najít příčiny prázdninového propouštění Eva Hrdličková, předsedkyně krajské rady školských odborů.

„Krátkou“ smlouvu ředitel využívá jako zkušební dobu

K tomu, že s učiteli uzavírá pracovní smlouvy na dobu od září do června, se přiznal například ředitel olomoucké Základní školy Mozartova Zbyněk Kundrum.

Popřel ale, že se tak snaží šetřit. Desetiměsíční smlouvy využívá u nových učitelů jako zkušební dobu. „Ještě se nestalo, že bych hned od července neprodloužil smlouvu učiteli, který se osvědčil. Jinak mají všichni pedagogové smlouvy na dobu neurčitou,“ uvedl Kundrum.

Pokud novela zákona zdárně propluje legislativním procesem, nebudou školy moct uzavírat s učiteli smlouvy kratší než na 12 měsíců.

Školské odbory se o nápravu současného stavu snaží zhruba od roku 2002, tedy od dob, kdy ministerstvu školství šéfovala Petra Buzková.

Upravený zákon o pedagogických pracovnících až nyní prošel druhým čtením ve Sněmovně a čeká na čtení třetí. Zákon tedy začne platit nejspíš až v lednu, kdy už budou pracovní smlouvy uzavřeny. Situace se tudíž může příští prázdniny opakovat.

„Uděláme vše pro to, abychom to eliminovali. Budeme apelovat na ředitele, aby zákon aspoň z etického hlediska respektovali už od nového školního roku,“ slíbil šéf školských odborů František Dobšík.