Vytváření dalších bytů pro Romy v Uhelné vnáší mezi menšinu a ostatní obyvatele spory. Jedni mluví o vytváření ghetta, druzí o rasismu.

Vytváření dalších bytů pro Romy v Uhelné vnáší mezi menšinu a ostatní obyvatele spory. Jedni mluví o vytváření ghetta, druzí o rasismu. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Uhelná neustoupí. Centrum pro Romy pro ni zůstává nechtěným ghettem

  • 6
Spor o to, zda bude v Uhelné na Jesenicku komunitní centrum pro Romy, neuhasili ani lidé z vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách. Obec projekt odmítá, protože se obává dalšího přísunu Romů. Naopak občanské sdružení Ester ho stále zkouší prosadit.

Uhelné se dlouhodobě nelíbí, jak řeší Ester romskou otázku, protože během pěti let sestěhovalo do Uhelné osm desítek Romů do bytů, které si občanské sdružení buď koupilo, nebo pronajalo.

"Pro nás se nic nemění. S tím co tady dělá Ester nesouhlasíme, protože tady vytvořili romské ghetto se všemi problémy, které jsou s tím spojeny," řekl starosta Ludvík Juřík. I po schůzce s Ester a vládní agenturou trvá rozhodnutí zastupitelstva neumožnit výstavbu komunitního centra.

"V tom místě, kde chtějí toto centrum mít, má být podle územního plánu parkoviště. Na tom trváme a jiné využití nepřipustíme už vzhledem k tomu, jak se k nám Ester chová. Přitom od nás mají pro své aktivity bývalou třídu, půjčujeme jim tělocvičnu, hřiště, mají pravidelně k dispozici obecní internet. Obáváme se taky toho, že by se tam mohli nastěhovat další Romové," shrnul Juřík.

Obec má podporu celého Mikroregionu Javornicko. "Mikroregion nesouhlasí se způsobem začleňování Romů do společnosti tak, jak je to praktikováno v obci Uhelná. Je toho názoru, že tento způsob vede k rasové nesnášenlivosti," uvedl šéf mikroregionu Miroslav Kocián. Takovou koncentraci Romů do jedné obce kritizuje také Společenství Romů na Moravě.

Vládní agentura jednání nijak nepomohla

Ester odpor registruje, ale svého záměru se zatím nevzdává. "Vnímáme tu averzi. Pořád jsou ve hře různé varianty. Budeme se ještě bavit o tom, jestli při takovém postoji obce vůbec podávat žádost o dotaci. Nepůjdeme do toho za jakoukoli cenu," sdělil za sdružení Karel Novák.

Vládní agentura, která se nyní do problému vložila, ho neposunula ani o píď. "Chtěli jsme se bavit o tom, zda se dají odstranit třecí plochy a je možné přesvědčit Uhelnou o užitečnosti komunitního centra. Zatím se to nepodařilo," uvedl šéf agentury Martin Šimáček.

Sám koncentraci Romů do Uhelné nechválí ani nekritizuje. "Obecně není dobré stěhovat tolik lidí do jednoho místa. Na druhou stranu poskytuje sdružení Ester v obci řadu služeb, které jsou efektivnější, když je cílová skupina větší. Nemyslím, že by to nějak poškozovalo obec," sdělil Šimáček.

S tím ale starosta Juřík nesouhlasí. "Nejde jen o problémy s rušením nočního klidu, vandalstvím nebo krádežemi. Ester nám sem nastěhovalo lidi, kteří u nás stále nemají trvalý pobyt. Obec za ně třeba musí platit likvidaci odpadů. Takové praktiky se nám nelíbí," vysvětlil Juřík. Lidé z Ester to nechtěli komentovat.

Během pěti let přišlo do bytů sdružení Ester v Uhelné na Jesenicku zhruba osmdesát Romů a dnes tak tvoří asi pětinu obyvatel.