Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Poplatky za recepty

Domovy seniorů se po kauze nepodaných léků šikují k boji o platby s VZP

  • 2
Už více než sedm desítek domovů pro seniory podpořilo církví provozovaný Domov pro seniory v Sobotíně na Šumpersku. Vleklý spor s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou o výši úhrad za ošetřovatelskou péči tam vyústil v situaci, kdy zhruba stovka klientů nedostávala tři dny léky.

Za Českobratrskou církev evangelickou, která domov provozuje, se postavilo 73 státních, nestátních, církevních i necírkevních zařízení, která poskytují pobytové sociální služby.

„Nesouhlasím sice s tak radikálním způsobem, jaký zvolila Diakonie Sobotín, ale něco už se stát muselo, aby se ledy pohnuly. Dokud budeme jedna i druhá strana v zákopech, nedosáhneme ničeho,“ řekl například Luboš Boxan, ředitel Domu seniorů František v Náměšti na Hané.

Narážel tak na fakt, že stejně jako sobotínská diakonie i většina ostatních domovů pro seniory není spokojena s výší úhrad, které jim největší pojišťovna platí za poskytnutou zdravotní péči. Shodně tvrdí, že úhrady nestačí na platy zdravotních sester.

„VZP nejedná z pozice partnera, ale spíš síly,“ podotkl Luboš Boxan.

Domov kvůli nízkým platbám za péči propustil část sester

Diakonie, která se v Sobotíně stará o 144 seniorů, se jako první postavila proti VZP veřejně. V březnu po pětiměsíčním neúspěšném jednání oznámila, že dlouhodobě neúnosné podmínky pojišťovny odmítá akceptovat, a proto s ní nepodepsala novou smlouvu na poskytování ošetřovatelské péče. Od dubna také propustila část sester, které se po zdravotní stránce klientům věnovaly.

Všeobecná zdravotní pojišťovna, u které je pojištěno osmdesát procent obyvatel domova, poté do Sobotína poslala šumperskou charitu, která poskytuje terénní domácí péči. Diakonie tvrdí, že podávání léků patří do ošetřovatelské služby a zajišťovat ji mohou jen zdravotní sestry, proto spoléhala na charitní ošetřovatelky.

Ty však léky podávaly jen dvěma nemohoucím klientům, kterým to předepsal ošetřující lékař. Výsledkem bylo, že desítky dalších seniorů trpících převážně duševními nemocemi zůstaly odkázány na pomoc rodin, nebo musely dokonce vydržet bez léků.

„Plnou odpovědnost za zdravotní péči klientů nese praktický lékař. Ten však pojištěncům VZP nepředepsal hrazené podávání léků, a tudíž ani terénní služba Charity Šumperk nemohla léky podávat. Do tohoto krizového stavu tedy přivedli klienty domova VZP a praktický lékař, nikoliv vedení střediska diakonie,“ uvedla v pondělním prohlášení Českobratrská církev evangelická.

Proč senioři nedostali léky? Strany se obviňují navzájem

Za sobotínskou diakonií stojí také zastřešující Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR.

„Povinnost zajistit poskytování zdravotních služeb mají zdravotní pojišťovny, nikoliv poskytovatelé sociálních služeb. Povinnost poskytnutí ošetřovatelské péče - prostřednictvím své zdravotní sestry, domácí péče či ošetřovatelského personálu - má ze zákona ošetřující, respektive praktický lékař,“ vysvětlil prezident asociace Jiří Horecký.

VZP odpovědnost odmítá, v otázce viníka má od začátku jasno: „Fatální chybu udělalo vedení domova, které přestalo plnit svoji povinnost a poskytovat pacientům potřebnou péči. Naopak postup praktického lékaře považujeme za naprosto správný - těm pacientům, kteří to potřebují, indikoval podání léků agenturou domácí péče,“ uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Jak vysvětlil, pojišťovna hradí podávání léků jen u těch pacientů, kterým je potřeba například prášek vložit do úst, zkontrolovat, zda ho polkli nebo se nedusí. U lidí, kteří jsou schopni si prášek vzít a zapít sami, pojišťovna péči sester neplatí.

Problém je v tom, že většina klientů sobotínského domova pro seniory trpí například demencí nebo Alzheimerovou chorobou, u nichž hrozí například to, že spolknou naráz třeba i týdenní příděl prášků.

Spor o to, kdo nese na nebezpečné situaci vinu, se nyní snaží rozplést i policie. Obrátili se na ni příbuzní jedné z klientek domova (více čtěte zde).