Tající sníh připomněl problém, který stojí velká města statisíce až miliony korun ročně. Nutnost řešit v ulicích psí výkaly, které neukáznění pejskaři po svých miláčcích neuklízí. (Ilustrační snímek)

Tající sníh připomněl problém, který stojí velká města statisíce až miliony korun ročně. Nutnost řešit v ulicích psí výkaly, které neukáznění pejskaři po svých miláčcích neuklízí. (Ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Tání sněhu připomnělo neuklizené psí výkaly. Města stojí úklid i miliony

  • 10
Nevzhledná a odpudivá, taková jsou nyní některá veřejná prostranství ve městech Olomouckého kraje. Tající sníh totiž odkryl, co dosud skrýval a připomněl velký problém - neuklizené psí výkaly. Ve velkých městech jich totiž technické služby vysbírají i několik tun ročně a boj s nezodpovědnými pejskaři tak stojí radnice miliony korun.

Například v Přerově je přihlášeno 3 740 psů a v ulicích je to někdy znát. Právě kvůli tomu musí mít ve velkých městech většinou na sběr neuklizených psí výkalů vyčlenit pracovníky, kteří se mu věnují.

"Přímo na sběr psích výkalů máme zaměstnance, kteří obsluhují jeden elektrický moped s vysavačem a jednu čtyřkolku. Protože sníh už z velké části zmizel, po Přerově se pohybují už v těchto dnech," nastínil například Václav Zatloukal, jednatel přerovských Technických služeb. Podle něj je přitom s částí majitelů psů těžké pořízení.

"Kdyby alespoň, když už to nechtějí sbírat, chodili se svými psy na procházky někam, kde nejsou lidi, třeba kolem Bečvy. Oni ale chodí do Michalova a v parku nechají psy volně pobíhat. Uklízíme to pak třeba i na pískovišti," popsal Zatloukal.

Čísla týkající se sběru psích exkrementů přitom nejsou malá jak do množství, tak do finančních nákladů.

"Loni jsme posbírali po městě 4 822 kilogramů exkrementů. Náklady na tento úklid byly přibližně 1,2 milionu korun," shrnul ředitel Technických služeb města Přerova Radek Koněvalík.

Olomouc dá jen za sáčky na výkaly 350 tisíc korun ročně

Vůbec nejvíc psů je v Olomouckém kraji v Olomouci. Přihlášeno je jich zde přibližně osm tisíc. I zde proto mají na uklízení zvlášť vyčleněnou techniku.

"Výkaly se uklízí i speciálními vysavači, máme k dispozici dva. Pokud lidé upozorní odbor životního prostředí na nějakou problémovou lokalitu, přednostně ji uklidíme," uvedla mluvčí olomoucké radnice Jana Doleželová.

A i v krajském městě nejsou náklady na oblast psích výkalů malé. Například jen sáčky do košů vyjdou radnici ročně na statisíce.

"Po městě je rozmístěných zhruba 170 košů na psí exkrementy a do každého z nich Technické služby dvakrát týdně doplňují sto kusů sáčků. Celkem nás jen sáčky stojí 350 tisíc korun ročně," nastínila Doleželová s tím, že se navíc město potýká kromě nezodpovědných majitelů také s těmi, kteří sáčky kradou.

"Jsou místa, kde je méně psů a tam stačí doplnit sáčky jednou týdně. Pak jsou ale také problémová místa, kam můžeme doplnit sáčky několikrát a za půl hodiny všechny zmizí. Někdo je prostě ukradne," prohlásila Doleželová.

Neukáznění pejskaří štvou i zodpovědné majitele psů

To, že ve městě někteří lidé po svých psech neuklízí, je téma i mezi samotnými pejskaři.

"Sama po svých psech uklízím a často sbírám i cizí výkaly, které mám při vlastním sběru po ruce. Je to ale hrozné, když se bojím, že jakmile vlezu na trávník, na něco šlápnu," zlobí se na ostatní majitele psů Hana Vysoudilová z Olomouce.

"Děti sice sama nemám, ale asi bych je nenechala hrát si třeba v parku. Stačí se podívat mezi prolézačky v parku pod Dómem, vždyť je to strašné," dodává.