Šestiletá Veronika Hambálková s rodiči a ortopedem Karlem Ročákem | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Unikátní operace se vydařila, holčičce s křehkými kostmi zpevnili bérec

  • 67
Až nečekaně rychlou a úspěšnou operaci má za sebou po čtvrtečním dopoledni Veronika Hambálková, dívenka trpící vzácnou lámavostí kostí. V nemocnici v Přerově jí pomáhá tým ortopeda Karla Ročáka. Jako první v republice používá teprve dva roky známou metodu kanadských lékařů.

„Dopadlo to dobře, šlo to lépe, než jsme čekali. Počítali jsme s dvouhodinovou operací, nakonec to byla zhruba hodina a čtvrt," popsal sedmatřicetiletý ortoped Ročák z nemocnice v Přerově.

Coby hlavní operatér spolu s desetičlenným týmem vyztužili křehké kosti šestileté dívky teleskopickými hřeby, které budou růst s dítětem. Před zákrokem čekal, že bude muset kost rozříznout několikrát. Nakonec se mu vše podařilo vyřešit - zjednodušeně řečeno - jedním řezem. Navíc získal další cenné zkušenosti.

„Zkoušeli jsme teď zase několika způsoby zkrátit ten hřeb na délku kosti. Přišli jsme na další postup, lepší než posledně,“ vylíčil spokojeně Ročák.

Veroniku ve čtvrtek od osmé hodiny ráno operoval dle nové metody už podruhé. Zpevňoval levý bérec, krutá nemoc jí uprostřed ohnula holeň téměř do pravého úhlu. Stehno levé nohy už má ale úspěšně vyspravené.

První zlomeninu měla dívenka už tři dny po porodu

Dívka od narození trpí vzácnou lámavostí kostí. Její nožky jsou velice křehké, neunesou téměř žádnou váhu. S první zlomeninou musela bojovat již tři dny po porodu, poté následovala bolest kvůli zhruba dvaceti dalším.

Pomoci má speciální dva roky známá metoda, kterou Ročák s šestašedesátiletým profesorem Janem Poulem z brněnské fakultní nemocnice jako první v České republice převzal od lékařů z Kanady.

„Využijeme toho, že dlouhé kosti v nohou jsou duté. Zevnitř je vyztužíme hřebem, ten kost podrží a pojistí, aby dále rostla rovně. Je teleskopický, jak dítě roste, vysouvá se. Pokřivenou kost je třeba v několika místech přeříznout, aby se dala zjednodušeně řečeno po částech na ten hřeb navléknout jako korálky,“ popsal den před operací Ročák.

Po ní měl přitom v rámci své čtvrteční služby na programu další operace. „Jakmile ale odpoledne skončím na sále, hned se půjdu za Verčou podívat,“ dodal ortoped. Před operací s ní totiž ve čtvrtek ráno příliš nemluvil, dívenka už byla utlumená léky.

„Pospávala. Ovšem Verunčina maminka je hrozně šikovná, výborně s námi spolupracuje,“ chválí lékař.

Třetí operace má být na podzim. Pokud na ni budou peníze

S Poulem teď plánují, že v říjnu budou Veroniku operovat do třetice a naposledy. Při jednom zákroku jí v pravé noze zpevní stehno i holeň.

„Záleží i na vstřícnosti pojišťovny. Zatím si na to vůbec nemůžeme stěžovat, samozřejmě to ale někdo zaplatit musí,“ podotýká Ročák.

Kompletní náklady na hospitalizaci a sérii zákroků se pohybují kolem milionu korun. Verunčini rodiče by si to sami dovolit nemohli.

„Dříve jsme proto sháněli finance přes nejrůznější dobrovolná sdružení. Řešili jsme i možnost, že bychom na dceru museli udělat sbírku. Nakonec jsme se s naší pojišťovnou Revírní bratrskou pokladnou dohodli, že tuto operaci zaplatí,“ uvedl před čtvrtečním zákrokem Verunčin otec Jiří Hambálek.