Unikátní snímek sedmidenního mláděte tygra ussurijského v olomoucké zoo. Na...

Unikátní snímek sedmidenního mláděte tygra ussurijského v olomoucké zoo. Na svět přišlo v pátek 8. května 2015. | foto: Zoo Olomouc

Vznikly první fotky tygříků, v olomoucké zoo se narodili po 32 letech

  • 1
V olomoucké zoo rozlouskli příjemnou záhadu ohledně nově narozených tygřích koťat. Na svět přišla minulý týden, ošetřovatelé je ale pořádně ani nezahlédli. Matka je střežila. Vzdálila se teprve ve čtvrtek odpoledne. Vznikly tak první unikátní snímky.

Koťata vzácných tygrů ussurijských se olomoucké zoo na Svatém Kopečku podařilo odchovat po dlouhých 32 letech. Na svět přišla v pátek 8. května.

„První dva dny je matka vůbec neukázala, až třetí den se ošetřovatelům podařilo zahlédnout, že jsou koťata dvě a jeví se v pořádku,“ popsala tisková mluvčí zoo Karla Břečková.

Unikátní snímky tygříků

Unikátní snímek sedmidenního mláděte tygra ussurijského v olomoucké zoo. Na...
Unikátní snímek sedmidenních mláďat tygra ussurijského v olomoucké zoo. Na svět...

Zobrazit fotogalerii

Tygr ussurijský, dříve nazývaný také sibiřský, obývá území východního Ruska v blízkosti řeky Ussuri. Tato nejmohutnější kočkovitá šelma žije v oblastech, které jsou velmi nehostinné s teplotami v zimním období až - 45 ˚C.

Před třeskutou zimou ho jako jediného tygra chrání pěticentimetrový tukový polštář v oblasti břicha a slabin, místo sněžnic využívá tlapy. Dlouhé hodiny na lovu mu přináší jen desetiprocentní úspěšnost.

Samci mohou vážit až 300 kg, jsou výrazně větší než samice. V porovnání s ostatními poddruhy tygra je tygr ussurijský světlejší a kresba je spíše tmavě hnědá než černá. Bílé zbarvení spodní strany těla dosahuje velmi vysoko na boky. Také na ocase se základní zbarvení uplatňuje pouze v jeho první třetině až polovině, jinak je základní zbarvení ocasu bílé. Srst je dlouhá a hustá, typickým znakem jsou dlouhé světlé licousy.

Zatímco ve volné přírodě se počet tygrů ussurijských odhaduje na 500 kusů, ve světových zoo jich žije nejméně tisíc kusů.

Stovky těchto šelem kdysi obývaly bohaté borové a dubové lesy v Mandžusku, kde dlouho byli v šamanských tradicích uctíváni, což však nezabránilo tomu, aby nebyli loveni. Jeden z císařů dynastie Čching se dokonce chlubil, že jich jen on sám zabil 135.

Zdroj: Zoo Olomouc

Velký zlom přišel ve čtvrtek odpoledne. Matka tygřích dvojčat na chvíli opustila prostor, z něhož se doposud ani nehnula. „A nám se tak podařilo udělat alespoň pár fotografií, i když ne příliš kvalitních,“ doplnila ošetřovatelka Dana Reisigová.

Snímky ukazují sedmidenní tygří dvojčata, koťata jsou podle fotografií ještě slepá. Jejich narození je v zahradě na Svatém Kopečku důvodem k velké radosti. Naposledy se tu tygři ussurijští narodili před 32 lety.

Babička tygříků ještě žila v divočině

Tygry ussurijské Zoo Olomouc chová už od roku 1976. „Tehdy ze Dvora Králové přicestovala samice Sumba a krátce po ní ze Státních cirkusů Praha samec Aldan. Spolu v letech 1980 až 1983 přivedli na svět ve třech vrzích pět mláďat,“ doplňuje mluvčí.

Poté se ovšem celá desetiletí už vhodný chovný pár nedařilo sestavit. Na lepší časy se zablýsklo nejprve v září 2012, kdy na Svatý Kopeček ze zahrady v Novosibirsku dorazila matka nynějších dvojčat, tygřice Betty.

„Pochází z trojčat, její matka se narodila ve volné přírodě. Betty je velmi ostražitá. Má v sobě kus divočiny své mámy a pravé návyky šelmy. Na jméno reaguje, ale lidský kontakt nevyhledává. Je krásná, a pochopit její povahu bylo pro ošetřovatelku výzvou,“ vybavuje si Břečková.

Otcem tygříků je pak samec Amur z maďarské zoo, v olomoucké zahradě žije od prosince 2013.